Articolul cu drept de răspuns despre Pantone în Science et Vie

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Articolul cu drept de răspuns despre Pantone în Science et Vie




de bob_isat » 12/02/08, 21:14

Bună tuturor,

Pentru ca acest subiect să fie de înțeles, mă reprezintă pe mine însumi, sunt autorul „explicației credibile a dopajului cu apă” de văzut aici: https://www.econologie.com/ionisation-de ... -3324.html

Urmărindarticol publicat în Science et vie în noiembrie 2007 (vezi scurta noastră analiză a acestui articol aici: https://www.econologie.com/moteur-panton ... -3533.html ), Am trimis următoarea poștă către ziar pe 26 noiembrie:


Dragă știință și viață,

Cititor asiduu de mai bine de 15 ani, am fost flatat să fiu contactat de unul dintre jurnalistii dvs. (Pierre GRUMBERG), în urma studiului meu bibliografic privind electrificarea vaporilor de apă și posibilele sale implicații asupra arderii.
Cu acest jurnalist, am avut un schimb interesant și bine argumentat.
Vai, când îți deschid jurnalul din octombrie 2007, p119), iată ce am citit:
„Păcat, fișierul se bazează pe lucrări datate din secolul al XIX-lea sau publicate pe internet, fără evaluare inter pares”.

Am probleme în a înțelege alegerile dvs. în tratamentul informațiilor. De fapt,

- Nu dați adresa web a documentului meu (nu este aceasta misiunea Science et Vie, de a încuraja cititorii să gândească singuri?):

https://www.econologie.com/file/technolo ... ologie.pdf

- Ignorați publicarea „Journal of Electrostatics” din 1989 pe care v-am trimis-o și care confirmă experimental că un volum de vapori de apă, atunci când este relaxat în contact cu un metal, capătă o încărcare electrică:

https://www.econologie.com/explication-i ... -3522.html

Îmi imaginez că este o problemă de spațiu, care a ghidat alegerea editorială. În acest caz, de ce să nu livrez singurul rezumat al documentului meu:

-Câteva brevete, la care se face referire, indică influența radicalilor OH asupra îmbunătățirii arderii.

-Câteva laboratoare („colegii”, citați și în documentul meu) lucrează la îmbunătățirea arderii furnizate de radicalii OH și, mai general, de speciile excitate electric.

-Sistemul pantone constă tocmai în producerea vaporilor de apă și extinderea acestuia în contact cu un metal, ceea ce îi conferă experimental o încărcare electrică.


Nu este acesta firul care ar trebui întins, mai degrabă decât să ne oprim asupra divagărilor lui Paul Pantone și a prostului ezoterism care înconjoară sistemul?

Sper că veți publica acest drept de răspuns și, mai presus de toate, că veți oferi răspunsuri la aceste întrebări, așa cum ați făcut cu brio de ani de zile, la multe dintre întrebările mele științifice.

Vă rog, în așteptarea răspunsului dvs., acceptați salutările mele sincere.

Julien ROCHEREAU

PS: cititorii care doresc pot chiar discuta cu noi aici:

https://www.econologie.com/forums/explicatio ... t2917.html
"


Domnul GRUMBERG m-a contactat apoi pentru a-mi spune că acest drept la replică se află în mâna persoanei responsabile cu secțiunea forum.

Din păcate, suntem în februarie și încă nu avem drept de răspuns în S și V.

Cu toate acestea, îi mulțumesc domnului GRUMBERG pentru că articolul ei m-a încurajat să apelez la referințe științifice mai recente și să încerc să păstrez un ochi critic.

Prin urmare, mi-am îmbogățit documentul pentru a-i oferi o bază științifică care este mai greu de măturat. Poate fi descărcat de aici:

https://www.econologie.com/explication-a ... -3323.html
Link direct: https://www.econologie.com/file/technolo ... ologie.pdf

Mulțumim lui Christophe pentru susținerea și găzduirea acestei reflecții.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 12/02/08, 22:06

Hei, ești binevenit Bob! Suntem în aceeași barcă, cred :)

V-am rafinat puțin postarea (prezentare + linkuri) fără a atinge evident conținutul dreptului de răspuns.

Mâine voi scrie articolul cu răspunsul și noutățile tale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 12/02/08, 22:52

Salut Bob!

Păcat că Sciences et Vie nu se aventurează mai departe în ceea ce editorii cred că sunt capriciile amatorilor luminați.

Acestea fiind spuse, ultimele științe și viață au fost deosebit de bogate

acest lucru poate explica lipsa lor de interes

„Electrificarea” aburului mă interesează și cu atât mai mult ionizarea apei și a aerului, pe care tocmai am menționat-o într-o postare recentă privind îmbunătățirea electrolizei
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 13/02/08, 18:27

Am pus acest drept de răspuns pe site ca articol

https://www.econologie.com/ionisation-de ... -3667.html

Julien, ai putea să-l citești din nou înainte să aflu știrile pentru a vedea dacă ți se potrivește?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 13/02/08, 19:53

mă lovește omul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 14/02/08, 10:00

Gueuthe! Vorbesc de dimineață în această dimineață.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 14/02/08, 10:53

0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 17/02/08, 18:01

Explicația de la QED a fost menționată în articolul original, într-o cutie. În mod tradițional, SV nu furnizează adresele documentelor despre care cred că este puțin probabil ca cititorii să poată stabili singuri dacă sunt serioși sau nu. Nici măcar nu au dat adresa URL a documentului lui Garett Lisi.

De asemenea, nu pot da legătura dacă nu pot determina ei înșiși dacă documentul este fiabil sau nu.

La rândul meu, cred că au dreptate să nu furnizeze adresa URL dacă fiabilitatea documentului nu a fost stabilită de către un chimist.

Apropo, pentru înregistrare, am citit aceste documente și cred că pentru o persoană cu puține cunoștințe de chimie, aceste documente nu vor îmbunătăți credibilitatea sistemului.

"Îi las pe domnul PLANCK și domnul EINSTEIN să judece aplicarea teoriei lor ..."

Argumentul autorității prin faptul că a-ți critica documentul înseamnă a-l critica pe Einstein. Solicitați oamenilor morți să vă critice teoria, deci puteți cere cititorilor SV să o citească până când Einstein și Planck confirmă că este corectă?

Am mai multe reclamații pentru documentul electrisation.pdf

3.
Calculul lui p + și p-: a fost un plus și nu un * în numitor? Deoarece probabilitățile sunt ambele mult mai mari decât 1.

3.2
"bula acționează ca un laser, trecând de la ultraviolete la
Infraroșu "
cu excepția faptului că definiția unui laser este să emită numai pe o singură frecvență

„Conceptul lui Planck despre spectrul corpului negru provine dintr-un set de teorii electrodinamice propuse de BOYER în 1969”
Formula lui Planck pentru corpul negru datează din 1900

Aș adăuga că nu sunt în stare să judec dacă este corect sau nu să aduc energie zero, aici, dar consultarea site-urilor precum onnouscachetout.com m-a făcut să fiu precaut de îndată ce văd această expresie.

Pe scurt, nu este legitim să vă plângeți de modul în care v-au tratat teoria până când nu a fost revizuită. Cred că poți fi fericit că nu au subliniat erorile pe care le-am găsit aici.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/02/08, 00:41

bonjour
De asemenea, nu pot da legătura dacă nu pot determina ei înșiși dacă documentul este fiabil sau nu.

La rândul meu, cred că au dreptate să nu furnizeze adresa URL dacă fiabilitatea documentului nu a fost stabilită de către un chimist.


Fără a vrea să se implice în marile conversații ale oamenilor de știință

La rândul meu, cred că nu au dreptate să facă comentarii fără să verifice singuri .. să scrie un articol fără să stea într-un vehicul, să realimenteze, să facă 300 km și să realimenteze, acest lucru nu este o explicație, ci o observație. Explicațiile de acolo sunt destui oameni de știință pentru a o face, descoperirile sunt pentru jurnaliști.
Mi se pare numărul de dopaj funcțional al apei pe care îl avem acasă, nu ar trebui să fie greu de găsit ..
Evident, este mai bine să mergeți să vedeți un sistem într-o școală mare, este dr. Profesionist serios, mai degrabă decât să mergeți la Vitry sau în altă parte pe cei care au ceva funcțional

Personal, credibilitatea nu merge cu titlurile personajelor, merge cu ceea ce vedem și măsurători precise.

Cred că nu trebuie să ne așteptăm ceva de comunitatea științifică, pentru speranța de a îmbunătăți sistemul
Probabil pentru ei că rezultatele de 30% fac parte din marja de eroare? sau sunt prea nesemnificative pentru a fi de interes.

Au dreptate, ce înseamnă 30% pe un motor vechi?
de ce să căutăm să-l îmbunătățim? întrucât motoarele moderne îl abordează, cu toate componentele electronice și filtrele și catalizatorii de particule.


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 18/02/08, 09:00

Hydraxon a scris: Nici măcar nu au dat adresa URL a documentului lui Garett Lisi.

De asemenea, nu pot da legătura dacă nu pot determina ei înșiși dacă documentul este fiabil sau nu.


Un articol foarte interesant care m-a fascinat.

Le fait d'avoir accès à un article permet simplement aux lecteurs éclairés d'aller un peu plus loin si ils le souhaitent, nous savons que la vérification suivra ultérieurement, c'est écrit dans leur article.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184