Campania de măsurare: consumul de energie electrică al unei familii

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
SARTENAER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 27/02/08, 23:00
Locul de amplasare: Tongrinne, Belgia

Campania de măsurare: consumul de energie electrică al unei familii




de SARTENAER » 27/02/08, 23:25

În fiecare an, în timpul ajustării anuale a facturii mele de energie electrică, mi-am pus aceeași întrebare: de ce consumăm atât de mult? Și, mai presus de toate, ce măsuri pot fi luate pentru a reduce eficient consumul nostru?

Consumul nostru anual de energie electrică variază între 5000 și 5500 kWh / an (familie de 5 cu încălzitor electric de apă). Ce mănâncă toată această energie ???

În urma citirii (printre altele) a sfaturilor bune publicate la forums de la econologie.com, am decis să cumpăr un wattmetru (shhh, nu le spuneți că nu l-am cumpărat de pe site-ul lor ...). Ce este foarte interesant cu acest dispozitiv este să puteți stabili o evaluare cantitativă a consumului anual de energie electrică al fiecărui dispozitiv. Este nevoie de o anumită răbdare ... dar rezultatele sunt foarte instructive.

Cu titlu de exemplu (desigur, rezultatele variază foarte mult de la o gospodărie la alta!), Vă dau micul meu raport la următoarea adresă:
http://spreadsheets.google.com/pub?key= ... FT37MdYyWg

Metoda urmată este simplă: puneți fiecare aparat succesiv sub controlul contorului de consum timp de 2 săptămâni, înregistrați consumul zilnic, apoi extrapolați peste 1 an întreg estimând variațiile sezoniere (de exemplu, cazanul este oprit din mai până în septembrie, uscătorul funcționează mai puțin vara etc.). Acest lucru necesită uneori un pic de trăsnet (de exemplu: o sobă trifazată conectată) ... sau o altă tehnică bazată pe estimarea duratei zilnice la puterea cunoscută (de exemplu: iluminare).

Acest tabel mă învață mai presus de toate că mi-aș putea reduce cu ușurință consumul cu peste 50% fără a pierde confortul ... să continui! : Lol:

Nu am găsit niciun alt raport de acest gen pe web ... păcat, care mi se pare instructiv ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 3




de jean63 » 28/02/08, 00:43

După lectură (printre altele) sfaturi bune publicate pe forums econologie.com, Decid să cumpăr un wattmetru (shhh, nu le spuneți că nu l-am cumpărat de pe site-ul lor ...). Ce este foarte interesant cu acest dispozitiv este să puteți stabili o evaluare cantitativă a consumului anual de energie electrică al fiecărui dispozitiv. Este nevoie de o anumită răbdare ... dar rezultatele sunt foarte instructive.


:?: :?: dar ești pe econologie.com :!:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
SARTENAER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 27/02/08, 23:00
Locul de amplasare: Tongrinne, Belgia




de SARTENAER » 28/02/08, 12:25

Ei bine, da ... pare logic să postezi rezultatul testului pe forum cine mi-a dat ideea ... nu? Și profit de această ocazie pentru a completa site-ul (și forum), o adevărată mină de informații despre acest subiect ...
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

consumul de energie electrică




de bobono » 28/02/08, 14:01

Pentru cei care nu doresc să cheltuiască prea mult, este posibil să găsească contoare EDF vechi ieftin. Pentru aceleași rezultate.
0 x
SARTENAER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 27/02/08, 23:00
Locul de amplasare: Tongrinne, Belgia

contoare EDF vechi?




de SARTENAER » 28/02/08, 16:13

Nu prea scump ... asta înseamnă în cât? Un wattmetru / contor de consum, precum cel pe care l-am folosit, este foarte ieftin ... și are avantajul de a fi compact și de a oferi conexiunile adecvate pentru a conecta aparatele de uz casnic ...

Pe de altă parte, se pare că măsurarea cos (phi) este dezordonată pentru multe modele de consumatori, ceea ce ar distorsiona grav estimarea consumului ... în acest sens, utilizarea unui contor de disc magnetic ar putea fii interesant, într-adevăr ...
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

consumul electric




de bobono » 28/02/08, 20:43

Un contor electric ieftin de care depinde

Dacă cunoașteți un agent EDF de 0 centime, deoarece acesta retrogradează permanent vechile modele.

Dacă nu există nicio relație de 30 până la 50 € pe Ebay sau altele.

O mică observație pe masă văd 100% economie cu încălzitor solar de apă, de fapt, există întotdeauna unul dintre rezistențele pentru a termina încălzirea dacă vremea este tulbure sau soare insuficient
0 x
SARTENAER
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 27/02/08, 23:00
Locul de amplasare: Tongrinne, Belgia




de SARTENAER » 28/02/08, 21:14

Magazinele mari de bricolaj oferă uneori consumatorilor reduși cu mai puțin de 20 EUR.

În ceea ce privește rezerva electrică pentru apa caldă menajeră ... voi instala de fapt un sistem solar combinat care asigură producția comună de apă caldă menajeră și încălzire de către colectoarele solare termice (colectoare de 13 m² + rezervor de stocare 1000 litri) și un cazan pe bază de ulei. Prin urmare, cazanul va oferi back-up-ul ... ceea ce nu înseamnă că voi consuma mai mult păcură! Conform calculelor mele (confirmate de un prieten deja echipat timp de 1 an), sper să înlocuiesc aproximativ, peste un an, (2600 kWh electric + 2200 litri de păcură) cu (4900 kWh solar + 1970 litri de păcură). Instalarea este costisitoare (15000 €) ... dar rambursată cu 60% prin primele regionale și reducerile de impozite. Rentabilitate calculată a investiției: 11 ani ... fără a lua în calcul creșterea probabilă a prețurilor la energie în anii următori! În ceea ce privește costul suplimentar legat de consumul electric al circulatoarelor suplimentare, acesta este neglijabil ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43