Câteva adevăruri despre nucleare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/03/08, 12:59

chatam a scris:Și eficiența de 15% pentru centralele nucleare este cu adevărat o prostie, deoarece tocmai eficiența emisiilor de căldură / recuperării energiei de către abur / turbină este foarte bună ...


nu, dar nu asta ne interesează: ceea ce contează este energia electrică finală furnizată contorului individului!

I: Locuiesc la 100 km de o centrală electrică (cea din Bellevue, lângă Beaulieu, acum aceste nume sunt blestemate ...): care este rezultatul meu?
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/03/08, 14:07

apropo, atâta timp cât spun „câteva adevăruri despre energia nucleară”, dau această postare bună despre descărcările de la centrale (să nu mai vorbim doar de performanță):
https://www.econologie.com/forums/cogeneration-nucleaire-t4695-10.html

încă o dată, pentru a vorbi despre eficiența nucleară, trebuie să includem extracția minereului, prelucrarea, transportul, dezmembrarea centralelor electrice etc etc etc etc etc ... la dumneavoastră.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 04/03/08, 09:46

Remundo a scris:Acum, pentru un utilizator aflat la 400 km de centrală după aproximativ cincizeci de transformatoare step-up / step-down ... ei bine, scădem la 15% ...

Transformatoarele au o eficiență excelentă, presupunând că 99% o cascadă de 50 transmite încă 60% din energie. Pe de altă parte, pierderile online sunt departe de a fi neglijabile, nu am reușit niciodată să citesc nicio cifră. EdF nu comunică prea multe despre asta ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 04/03/08, 09:53

Eficiență de 99%, uh, sunt cele moderne atunci ... pentru că cele vechi (încă în mare măsură în funcțiune) cu ulei electric (ex piralen) și aripioare de răcire „mari” trebuiau să fie departe de 99% ...
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 04/03/08, 09:54

jonule a scris:
chatam a scris:Și eficiența de 15% pentru centralele nucleare este cu adevărat o prostie, deoarece tocmai eficiența emisiilor de căldură / recuperării energiei de către abur / turbină este foarte bună ...


nu, dar nu asta ne interesează: ceea ce contează este energia electrică finală furnizată contorului individului!

I: Locuiesc la 100 km de o centrală electrică (cea din Bellevue, lângă Beaulieu, acum aceste nume sunt blestemate ...): care este rezultatul meu?


Ei bine, performanța dvs. în transport va fi EXACT aceeași dacă ar fi fost o centrală cu cărbune sau gaz, un baraj hidroelectric etc.
pentru a evita pierderile de linie, veți avea nevoie de o multitudine de microcentrale din apropiere sau altfel veți produce curentul ca un tip pe care îl știu, care a instalat o microturbină pe pârâul care traversează ferma sa izolată din Vosges ... nu există pârâu și cu atât mai puțin o casă privată ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 04/03/08, 12:36

bonjour

Vântul este adesea tras cu gloanțe roșii și totuși acesta este un argument în favoarea stabilirii sale descentralizate.
În regiunea mea, favorizate de vânt, parcurile eoliene cresc ca ciupercile
În curând va exista un parc la fiecare 10 km, în timp ce cea mai apropiată centrală electrică se află la peste 100 km

Revenind la energia nucleară, nu uitați de condițiile în care este extras uraniul din dragele noastre centrale electrice!

Vezi link-ul de mai jos (articol la sfârșitul minelor din Niger)

https://www.econologie.com/forums/plus-d-eol ... t4857.html

A+
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/03/08, 10:04

chatam a scris:un tip pe care îl știu, care a instalat o microturbină pe pârâul care traversează ferma sa izolată Vosges ... dar nu toată lumea are un pârâu și cu atât mai puțin o casă privată ...

nu, dar vânt da ;-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 05/03/08, 11:06

Ah, nu m-am înclinat imediat, dar Germania produce încă 47% din energia electrică cu ... CHARBON ... chiar dacă scade ... este prea mult ...

Tragem în China și India, dar cel mai apropiat vecin al nostru este mult mai rău ...

chatam a scris:Acest lucru nu este deloc recent, dar neagă unele zvonuri:
Imagine


Deci Germania „curată și verde” mă face să râd. : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Vânzătorii de pompe de căldură din Germania care susțin că este energie regenerabilă și curată sunt mincinoși și escroci ... :strigăt:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 05/03/08, 11:18

Și vom observa că partea „kernenergie” (nucleară) este stabilă (sunt celelalte părți care au crescut ușor).
Doar ca informație, ultima oprire gigantică a fost cauzată de lipsa de curgere a turbinelor eoliene (mai mult vânt) pe un sector nu prea bine plasat, care a cauzat prăbușirea sistemului prin supraîncărcare ... cum ar fi ce nu nu este panaceul ...
Da, germanii sunt încă în mare parte pe cărbune, dar cota „erdgas” (gaz natural) a crescut brusc cu avantajul unui început foarte rapid în cazul ... lipsei vântului sau a unei creșteri semnificative a cererii. De asemenea, în Franța sunt planificate centrale electrice private (rusești) ... în speranța că rușii nu vor închide robinetul ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 05/03/08, 11:27

Procentul este cu siguranță stabil, dar ce zici de valoarea absolută? Îmi imaginez că cererea a crescut în 15 ani ...

Și apoi o singură plantă care se închide este cu 5-10% mai mică odată ... Adică prin asta: nu pentru că ponderea de nucă este constantă nu poate fi " repede "coborât ... dar dacă este să-l înlocuiască cu Kohle sau gaz ... sincer bla ...

De asemenea, uimitor: hidraulica care a câștigat 1% (mai ales în relativ) ceea ce înseamnă construcția de instalații noi (cu excepția cazului în care scade cererea, care nu cred), în timp ce se credea că este saturată de 30 de ani ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184