Câteva adevăruri despre nucleare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 05/03/08, 14:53

highflyaddict a scris:Dar credeți serios că reducerea eroziunii naturale a unui pârâu are un impact pozitiv?



Cascada Niagara este foarte specială, deoarece canionul după căderi are o pantă abruptă, deci nu se schimbă prea mult în aval ... și având în vedere rata foarte mare de eroziune a căderilor (1.70m pe an în medie până în anii 50, dar viteza anuală a variat în funcție de straturile geologice traversate, care sunt foarte variabile deoarece straturile sunt într-o poziție aproape verticală, între 1m și 10m / an sau chiar mai mult), acestea ar dispărea într-un timp relativ scurt, rezultând golirea lacului Erie peste 70m înălțime ... astăzi eroziunea este în medie de 36cm / an ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 05/03/08, 15:19

Hmm! Panta abruptă a canionului în aval de căderi nu schimbă principiul pe care l-am explicat (prost?) Mai sus.
Debitul solid „pompează” energia din apă și din albia unui pârâu este pur și simplu rezultatul echilibrului de eroziune / depozit de materiale.

Dacă suprimați eroziunea la nivelul căderilor (exagerez pentru a face ideea mai ușor de văzut), întrerupeți fluxul solid în aval și, prin urmare, echilibrul în cauză este rupt, se creează o zonă de eroziune puternică până la ' că echilibrul este restabilit.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154