Alegerea prostului anului cu combustibili fosili

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Alegerea prostului anului cu combustibili fosili




de Flytox » 22/03/08, 20:44

Bonjour à tous

Din lume:

Imagine

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79373
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/03/08, 10:06

Moué ... și la ce servește? Cum să găsiți un țap ispășitor pentru a legitima sau, mai degrabă, a conștientiza respingerea fiecăruia dintre noi.

Este exact aceeași abordare psihologică care constă în fotografierea SUV-urilor, a 4x4-urilor și a altor hummer, în timp ce nu se spune absolut nimic despre noile încălzitoare de ulei instalate ... de exemplu

Adevărata problemă este familia vestică medie (și în curând oriental dacă acordăm timp) ... și atâta timp cât comportamentul nostru și scara socială de valori nu se vor schimba fundamental, putem face întotdeauna acest tip de alegeri pentru a „râde” ...
Dernière édition alin Christophe 25 / 03 / 08, 10: 31, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 25/03/08, 10:11

Da, mă alătur lui Christophe.

Pentru a râde sau pentru a trage mingea roșie, se degajă :P

Dar acest paravan de fum nu ar trebui să mascheze provocarea energetică colosală pe care umanitatea trebuie să o întâmpine.

@+
0 x
Imagine
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 25/03/08, 12:54

O parte din trofeu poate fi acordată Angelei Merkel sau mai degrabă predecesorului său Schroeder, pentru că în 1993 - cred că nu sunteți toți de acord acasă pentru această dată, pentru că aveți mai mulți zei? ce este un zeu? -, prin urmare, Germania construiește aproximativ douăzeci de centrale electrice pe cărbune pentru a produce electricitate în urma deciziei de abandonare a energiei nucleare civile sub Schroeder. Ei iau cărbunele din cariere gigantice în aer liber din Germania și voi francezii fabricați electricitate cu centralele dvs. nucleare; de aceea ai prețul atomului!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145