O barcă are hidrogen? DE CE NU

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 02/04/08, 19:46

0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 02/04/08, 20:06

Dragă Christophe,
keneni, fără ură, doar un strop de umor pentru CHATAM, nu mai mult nu mai puțin și chiar dacă crezi că are dreptate, nu caut acest tip de remarcă care pentru mine nu este foarte constructivă, nu mai am nevoie de oameni care să arate eu, în schimb, acest tip de critică care nu răspunde la întrebările mele, dacă vă pun aici întrebări pe această temă, este pentru că caut o soluție cu oameni care nu pot să-mi dea răspunsuri. fiica mă poate scoate cu umorul ei (ca și tatăl ei)
Totuși, dacă te-am jignit pe Chatam, o mie de scuze.
Joc cinstit
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 03/04/08, 11:25

Salut tuturor,
În ceea ce privește stocarea hidrogenului, cineva știe cum acest american (în New Jersey) a reușit să o facă în tancuri fără risc și prin ce mijloace, am crezut că astăzi este imposibil sau foarte riscant.
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/04/08, 11:32

mars66 a scris:și acesta este foarte simplu
http://fr.youtube.com/watch?v=tJBQUM52dhw&NR=1


Ai observat secțiunea mare a firelor? Acest lucru presupune un amperaj puternic, prin urmare, putere.

H2 va promova arderea deci reducerea cu 20% a consumului ok dar nu cu 90% ... dacă nu faceți H2 datorită rețelei electrice ... dar devine prost ...

Pentru depozitarea „idolului” tău în tricoul de știri nu numai că costă o avere, dar în plus este de neimaginat în Franța din cauza standardelor ...

Nu uita de tipul care a călărit aici milionar...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16180
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5262




de Remundo » 03/04/08, 12:17

Martie66,

În ceea ce privește stocarea H2, nu vreau să vă amân. Dar trebuie să știți că H2 este gazul cel mai difuz, deoarece dimensiunea sa este mică în fața interstițiilor oricărui rețea cristalină, metalică sau nu.

Deci, chiar și la BMW, cu hidrogenul lor din seria 7, rezervoarele pline s-au comprimat la 700 Bar goale după câteva săptămâni. spontan. Ca un tub interior poros, este același principiu ...

Și dacă nu comprimați, limitați difuzia, dar atunci aveți nevoie de cisterne gigantice ...

Aici. Vă sfătuiesc să luați metode eficiente și controlate tehnologic, cum ar fi bateriile. Au făcut progrese mari!

@+
0 x
Imagine
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: O barcă are hidrogen? DE CE NU




de Chatham » 03/04/08, 13:18

mars66 a scris:O barcă cu hidrogen !!!

Voila, îți explic, voi avea o barcă de tip explorator de 23 de metri (care nu se mișcă repede, dar sigur între 12 și 15 nx). Îți explic ideea pe care aș vrea să o exploatez cu tine. Cuplând o turbină eoliană de 2KW, vezi două: dimensiune 2 m înălțime X 4 m în diametru, ar trebui, fără probleme, să producă suficientă energie electrică pentru a produce hidrogen, pentru a rula un motor electric / hidrogen hibrid.


Nu știu tipul de barcă despre care vorbiți, dar dacă pentru 23 de metri (o barcă foarte mare deja!) Învârte doar 15 noduri, este deci o barcă cu deplasare grea, ceea ce ne-ar face 70 până la 100 de tone de deplasare și pentru a-l propulsa aveți nevoie de un motor diesel de ~ 300 CP ... care își mănâncă în liniște 30L / h la viteză economică, acest lucru face puțin 100L / 100km, fiind optimist ... și sperați să alimentați acest tip de mașină cu hidrogen .. nu foarte realist (mai ales din motive pe care alții le-au explicat deja) ...
Am vorbit odată cu proprietarul unei barci cu pânze de 12 metri, nu foarte bogate, care se gândea să cumpere un trauler pentru retragere (barcă cu motor cu deplasare capabilă să facă un trans-oceanic) pentru că se temea să nu fie la o barcă cu pânze care îmbătrânește și își dorea mai mult confort (mașină de spălat etc ...): i-am subliniat costul foarte ridicat al combustibilului, chiar și pentru un trauler care este relativ economic și am sfătuit în schimb să se îndrepte spre un „Fifty” bun care combină avantajele bărcii cu motor (în special o adevărată timonerie interioară) și ale bărcii cu pânze ... la ultima știre, el a cumpărat la mâna a doua, în urmă cu câțiva ani, un magnific velier norvegian de tip Nauticat care îl satisface pe deplin și și soția sa, pentru că este un adevărat apartament plutitor, cu toate conforturile ... și i-a permis deja să traverseze Atlanticul până în Indiile de Vest și să se întoarcă, liniștit, sub navă, folosind motorul doar în caz de nt ... ceea ce este în mod deosebit mai economic (și ecologic) decât consumul a 6 m3 de motorină pe traversare cu un trauler ... :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 03/04/08, 14:08

Bună Chatam,

off topic: există 2 întrebări care vă așteaptă pe motoarele CAI pe tema: https://www.econologie.com/forums/dopage-mot ... 83-60.html

Plus unul pe combustibilul de injecție T °
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Windjammer
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 06/03/08, 16:45

o barca cu hidrogen?




de Windjammer » 03/04/08, 14:15

bonjour,
în primul rând, nu voi fi critic distructiv; pur și simplu pentru că este păcat să pierzi timp (de viață) și energie intelectuală într-o fundătură.
1/12 la 15 noduri, nu rapid? este deja o viteză comercială valabilă. Inginer maritim, am navigat cu un cargo care a avut o viteză de lucru de 13,5 noduri și care a făcut prosperitatea proprietarilor săi. Peste 20 de noduri de marfă modernă mare sunt o altă problemă. La 15 noduri pe un multihull cu pânze, trebuie să începi să „te agăți” (nu uita că cu cât e mai mult vânt, cu atât este mai „mare”).
2 / fiecare „transformare a energiei” este însoțită de o pierdere semnificativă a energiei inițiale (aceasta este noțiunea de eficiență).
3 / au fost efectuate teste de turbine eoliene la bord, cu cuplarea „morii de vânt” la arborele elicei. Cel mai faimos este „Bois Rosé” (numit după un corsar normand), care a ajuns abandonat, preluat recent de englezi (am impresia că englezii au practic totul în ceea ce privește navigația la navă, din cele mai eficiente până la cel mai excentric: documentația engleză este o adevărată mină de aur) pe două catamarane, un eșec din motive aerodinamice: foarte eficient împotriva vântului, dar acțiunea „apei agitate” asupra corpurilor a distrus barca. forța motrice și performanța deplorabilă atunci când vântul a venit din spatele grinzii: turbina eoliană a „fugit”, apoi vântul ... inclusiv la larg, viteza cea mai puternică atunci când navigați cu vela.
Inovații mai recente („rotorul” lui Flettner, „turbosaftul” etc ...), deși foarte scumpe, nu au fost un progres decisiv, deși un timp „la modă”.
Cercetările mele actuale se concentrează pe vele, în principal pe manevrarea lor (aerodinamica actuală fiind aproape perfectă): vele au o suprafață mare, prin urmare o putere mare, pentru o greutate, un volum minim (folosind metode moderne de înfășurare), fiabilitate (în special cu utilizarea catargelor rotative fără învelișuri din carbon), eficiență excepțională.
Rețineți că pe mare, cu cât este mai puțin complexă tehnic, cu atât mai bine: marea și vântul subminează orice material care nu este nici suficient de robust („nu prea a lipsit niciodată”) și nici suficient de simplu. Cu stâlpi, frânghie, ciocan, ferăstrău, cuie sau nituri, ace și sârmă, veți trece întotdeauna.
Acum câțiva ani, am făcut o croazieră de 10 zile în Corsica consumând 10 litri de motorină. Anterior, făcusem același traseu, ca angajat, pe un iaht de croazieră care consuma 600 de litri de motorină pe zi! Am traversat Atlanticul pentru 0,1 litri de motorină pe milă, încă mă grăbeam, altfel aș fi așteptat în liniștea moartă!
Recent am avut experiența unei turbine eoliene pe un mic trimaran între Anglia și Bretania: un excelent „Rutland aerogen 4”. „Dunarea” (rezistența aerodinamică) a acestui dispozitiv, plasată în partea din spate extremă a navei, a fost practic echivalentă cu cea a unui mizzen - fără a produce împingere - și a necesitat o corecție a cârmei mai mare de 20 °, d '' unde o frânare puternică, precum și constrângeri asupra cârmei - ceea ce m-a obligat, să atenuez aceste fenomene parazitare, să navighez permanent cu 1 sau 2 recife în vela mare, făcându-mă astfel să pierd 1/3 din putere (viteza 12 noduri în loc de 14 la 16).
Cred că mai sunt multe de inventat, iar criza petrolului va stimula creativitatea într-o măsură inimaginabilă. Cu toate acestea, pentru a inova în condițiile lumii moderne, este necesar să explorați, să informați, să compilați considerabil, astfel încât să nu vă pierdeți în impasuri sau să reinventați ceea ce a fost deja - și este în general protejat de brevete. - (Internetul este un instrument excelent în acest proces). Ar fi o risipă de „materie cenușie”, degeaba, dacă nu este o plăcere în sine.

Mult noroc. Caracteristica omului, spre deosebire de un pui sau o vacă, este să caute, eventual să găsească: lucruri mari sau mici. În SUA, o țară despre care știu puțin (este atât de mare!), Există o mulțime de „inventatori de garaje” care, știind să-și folosească capul și mâinile, fac descoperiri uimitoare (și profitabile). Și alții care doar se distrează, ceea ce în opinia mea este și el important, pentru că ce ar putea fi mai bun decât să iubești viața și în special a lui?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: o barcă cu hidrogen?




de Chatham » 03/04/08, 14:41

Windjammer a scris:1/12 la 15 noduri, nu rapid? este deja o viteză comercială valabilă. Inginer maritim, am navigat cu un cargo care a avut o viteză de lucru de 13,5 noduri și care a făcut prosperitatea proprietarilor săi. Peste 20 de noduri de marfă modernă mare sunt o altă problemă. La 15 noduri pe un multihull cu pânze, trebuie să începi să „te agăți” (nu uita că cu cât e mai mult vânt, cu atât este mai „mare”).


În general, sunt de acord cu dvs., dar 13.5 noduri sunt abia mai rapide decât o navă Liberty din al doilea război mondial! Desigur, coastele (precum cea care s-a prăbușit recent pe o plajă) nu sunt adesea foarte rapide, dar navele de marfă moderne tind să meargă între 18 și 26 de noduri (vezi Emma Maersk) ...
Chiar și o barcă cu pânze grele de 23 m poate atinge 15 noduri dacă există suficient zef (viteza este proporțională cu lungimea liniei de plutire; o greutate de 12 m, de exemplu, va fi în jur de 8 noduri), un multi-corp de această dimensiune, mai degrabă, 25 de noduri când agățați, 15 noduri cushy ... :D

În ceea ce privește soliditatea unei nave de marfă, standardul este să fie capabil să reziste unei valuri care dezvoltă 30 de tone pe m², dar acum știm că anumite valuri așa-numite „necinstite” pot dezvolta mai mult de 100 de tone pe m² ..
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 03/04/08, 14:44

Sunt de acord cu rezervele exprimate de Remondo și Chatam.
În plus, și fără să vreau să joci lecții, cred că ai luat problema înapoi:
Tu pui întrebarea "De ce nu o barcă cu hidrogen?"întrucât, în opinia mea, întrebarea corectă este"cum să mutați o barcă?"

Pentru a răspunde la această întrebare, să rezumăm datele de intrare pentru sistemul studiat (barca de agrement de 23 m):
constrângeri:
  • spațiu limitat,
  • coroziune potențial ridicată datorită pulverizării și aerului încărcat cu apă de mare,
  • șocuri și vibrații datorate valurilor și valurilor,
  • sistemul trebuie să fie cât mai autonom posibil, cu întreținerea zilnică limitată la resursele de la bord,
  • Probabil că uit și de alții : Wink:

Intrări de energie posibile:
  • combustibil lichid (fosil, HVB, Hidogen),
  • Soare,
  • Vânt,
  • Mișcări de umflare
  • Energie chimică potențială conținută în apa de mare


Combustibilii lichizi sunt în general cuplați la un motor termic ceea ce face ca performanța lor să scadă destul de puțin. Ele impun tancuri mari care, în general, pot fi umplute o singură dată pe uscat. În plus, în majoritatea cazurilor, combustibilii în cauză sunt fosili, ceea ce le face un răspuns nepotrivit la un proiect ecologic.
Cu toate acestea, ne putem gândi să adaptăm un motor diesel marin pentru a-l rula pe HVB sau chiar să-l pantonizăm. Avem astfel un proiect mult mai economic, deoarece rulează pe combustibili regenerabili și, datorită pantonei, eficiența motorului a fost crescută. Profităm de ocazie pentru a spori autonomia.
Apoi, cealaltă opțiune dacă rămânem pe motorul termic este hidrogenul. Din motive de etanșare a rezervoarelor, trebuie să producem hidrogen la fața locului. Aceasta impune o supraponderalitate semnificativă și tehnologii de ultimă generație, care pot să nu reziste durității mediului marin. Mai mult, chiar dacă reușiți să produceți un generator de hidrogen, veți avea în continuare problema scurgerilor de hidrogen (extrem de explozive) în mediul relativ limitat al unei bărci.

Soare și vânt au fost folosite de mult în marină. În plus față de navigația tradițională, simplitatea căreia este oarecum împiedicată de dificultatea relativă de utilizare pentru neofiți, turbine eoliene și colectoare solare poate fi surse aproape permanente de energie pe mare (este destul de rar că nu există nici vânt, nici soare ). Combinate cu baterii și un motor electric, aceste surse de energie pot fi o alternativă interesantă la opțiunea termică.

În cele din urmă, energia umflăturii este utilizat în prezent doar anecdotic ca în acest proiect: https://www.econologie.com/forums/un-bateau- ... t4994.html

În rezumat, aș spune că, dacă acest tip de proiect mi se pare posibil (și din nou cu eforturi majore de cercetare și dezvoltare) pe bărci mult mai mari (transportatori de marfă, tancuri, nave de linie, ...), complexitatea și numărul de pași de la primar energia (vântul) până la energia finală (mecanică -> rotația unei elice) pare într-adevăr o frână uriașă pentru a putea fi viabil pe o barcă de agrement „mică”.

Acum, cunoștințele mele despre sectorul hidrogenului sunt foarte limitate ... pe de altă parte, cunosc bine marea : Cheesy:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 160