O barcă are hidrogen? DE CE NU

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 09/04/08, 10:12

Bună Chatam
Ai scris:
ar fi trebuit să lipească două motoare de 2 CP pentru a-l face utilizabil în afară de a transporta turiștii pe vreme bună ...

Mici corecții la propunerile dvs.:
-2 motoare de 500 CP pentru acest tip de barcă ??? vrei sa faci 30 nx si vrei ca coca sa fie cu adevarat planificata, fara jocuri de cuvinte ???
- În ceea ce privește turiștii, să știți că această barcă a fost construită de un entuziast, care a făcut el însuși planurile de a-și lua familia și de a face aproape jumătate din glob, pe care acest om ne-o pune la dispoziție (așa cum am indicat) barca sa pentru că este imposibil pentru el să vă despărțiți sau să o vindeți și că, chiar dacă acest tip de barcă nu vă face plăcere (chestie de gust), vă rog să aveți un minim de corecție față de această persoană. Judecățile grăbitoare nu sunt niciodată bune, darămite constructive.

Multumesc pentru intelegere
Mars66
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 09/04/08, 10:21

În plus, din moment ce vorbim despre asta: cum este motorizată în prezent această barcă?
- Puterea motorului (motoarelor),
- Tip,
- Dimensiunea rezervorului,
- ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 09/04/08, 11:02

mars66 a scris:Bună Chatam
Ai scris:
ar fi trebuit să lipească două motoare de 2 CP pentru a-l face utilizabil în afară de a transporta turiștii pe vreme bună ...

Mici corecții la propunerile dvs.:
-2 motoare de 500 CP pentru acest tip de barcă ??? vrei sa faci 30 nx si vrei ca coca sa fie cu adevarat planificata, fara jocuri de cuvinte ???


Din câte văd, nu este o carenă de rindeluire, ci de obicei o carenă de deplasare (la o ciupire poate semi-rabotată pentru că nu vedem liniile de apă), dacă este o carenă de rotație, nu se pot atinge 30 de noduri, deoarece a limitei de viteză.
Doar ca informație, știu un velier de 23 de metri și 74 de tone de cilindree care are un motor de 260 CP care permite 10 noduri la viteza maximă ...
Nu pareți foarte conștient de puterea necesară pentru o barcă de 23 și 90 de tone capabilă de 30 de noduri: am folosit un computer care îmi oferă 2129KW sau 2896cp ... : Mrgreen:
0 x
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 09/04/08, 11:44

Buna tuturor,

această barcă este echipată cu două motoare de 110 CP, chiar dacă consider că este cam strâns, ceea ce i-a permis să meargă până în India.

În ceea ce privește carena, bineînțeles că nu este o carenă de rindeluire, este o barcă care datează de acum 78 de ani, deci rindele de la acea vreme ??? Doar am sugerat raportul / puterea cu umor, nu mai mult. Dar nici o controversă suplimentară, deoarece nu este forum să o faci sau dorința în altă parte.
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 09/04/08, 11:52

Salut Targol,

În ceea ce privește tipul și dimensiunea tancurilor, nu m-am gândit să caut, dar pot obține informațiile

Rezervoarele: deoarece au călătorit mult, cred că trebuie să fie substanțiale și dimensiunea motoarelor, nu am văzut niciodată atât de mici pentru 110 CP.

Altfel, l-am luat pe domnul Văr la telefon ... bine. Trebuie să facem un studiu pe barcă cu motorul său și cred că este o soluție bună, dar nu singura.
...
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 09/04/08, 15:16

mars66 a scris:s

În ceea ce privește carena, bineînțeles că nu este o carenă de rindeluire, este o barcă care datează de acum 78 de ani, deci rindele de la acea vreme ???


Absolut carenele de planare datează de la începutul secolului, la fel ca hidrofoilele, în plus, unele bărci cu hidrofoil franceze ale Marinei Rin din anii 50 se învârteau la 50 de noduri: nu este rău pentru „marinarii de apă dulce!” ..
Dar o carenă de deplasare acceptă sarcina mult mai bine ...
0 x
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 09/04/08, 19:09

În plus, vorbind de încărcare (mulțumesc chatam) pe care îl vezi când vrei, nu ești atât de neplăcut (umor) este că cineva mă poate informa despre faptul că puneți o turbină eoliană, ceea ce va crește considerabil greutatea în înălțime, 400 kg
Asta va pune o problemă, da cu siguranță, dar există o greutate, stilul de formulă, care nu trebuie depășită.
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 09/04/08, 22:07

mars66 a scris:Poate cineva să mă informeze despre punerea unei turbine eoliene, care va crește semnificativ greutatea în înălțime, 400 kg
Asta va pune o problemă, da, cu siguranță, dar există o greutate, stilul de formulă, care nu trebuie depășită.


Punerea greutății mult deasupra centrului de greutate creează o mulțime de pârghii care pot răsturna barca. Stabilitatea trebuie recalculată de un birou de proiectare aprobat, cu software certificat. În caz contrar, afacerile maritime vor refuza pe bună dreptate să vadă barca plecând pe mare: vor refuza orice amestecare aproximativă de formule. Stabilitatea este o muncă profesională, realizată de profesioniști cu instrumente profesionale.

Trebuie să instalez catarguri pe traulerul de laborator, așa că trec prin acest tip de procedură.

Barca ta pare deja încărcată în culme. Creșterea acestei tendințe va provoca instabilități danderous. Toate acestea pentru o soluție (eoliană) care este rea de la început ...
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
mars66
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 31/03/08, 12:03




de mars66 » 21/04/08, 20:01

Am vrut doar să mulțumesc tuturor participanților la acest subiect, care m-au ajutat să promovez ideea, chiar dacă trebuie să schimb unele aplicații, am cumpărat vâsle în caz că !!! Vă mulțumesc din nou și vă voi ține la curent cu progresul proiectului.
Marțial
0 x
Darea, schimbul, împărtășirea sunt singurele cuvinte care merg mai departe.

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 298