Dopaj cu apă: Rover Montego TD 2L

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche

Dopaj cu apă: Rover Montego TD 2L




de Jime » 11/04/08, 19:25

Bonjour à tous

: Cheesy: Asta e. Am virusul : Cheesy:

Cu toate acestea, voi face eu reactorul chiar acum, după ce am învățat cum să frământ. Bine pentru momentul în care este în proiect, am 508 pe spate, dar voi profita de acest subiect pentru întrebările mele tehnice și nu voi confunda totul cu 508.

Deoarece am chiar mai puțin spațiu decât în ​​camion și folosesc acest vehicul pentru călătorii scurte și medii, voi folosi GVI-ul lui Michel și voi asambla reactorul conform planurilor forum.

Pentru moment am primit o tijă de oțel inoxidabil de 14 mm și una de 4 mm, se blochează pentru a găsi tubul corespunzător.
Am găsit un tub din oțel inoxidabil 13/17 care putea merge cu o tijă de 12 mm dar am abandonat această idee pentru că mi s-a părut prea mică, ce crezi?
Aș dori să găsesc un tub din oțel inoxidabil de 15 sau 16 în interiorul acestuia, ar fi perfect.


: Arrow: : Arrow: De asemenea, iau acest subiect pentru un anunț. Dacă cineva ar avea o lungime de aproximativ 50 mm dintr-un tub interior de 15-16 mm, aș putea să-l schimb cu o tijă solidă (am 14 mm și 4 mm) sau să-l cumpăr dacă este necesar, oficiul poștal se va ocupa de el. : Arrowl: : Arrowl:

Va urma

____________________________________________________________________________________________________

Editare 09-02-2009

Video de asamblare

http://www.dailymotion.com/video/x8avi4 ... apeur_tech

Încheiați editarea

____________________________________________________________________________________________________


Editat de Christophe, iată adunarea făcută:
Imagine
Dernière édition alin Jime 09 / 02 / 09, 14: 09, editate 2 ori.
0 x
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 13/04/08, 17:50

bonjour

Mi-am găsit fericirea, pipa de 16/21, în curând voi putea trece la practică, un mare mulțumire pilot68 !! : Cheesy:
0 x
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 20/04/08, 23:54

Bună seara

Astăzi nu am putut încerca 508, plouând toată ziua în Var, așa că am atacat dopajul roverului.
Am mult de lucru pentru că va trebui să montez un reactor înșurubat pe linie, altfel nu aș putea reasambla conducta de eșapament, ca 205d a lui Michel.
Am o mare provocare pentru ucenicul sudor care sunt :D

Imagine

Iată planul
Imagine


Am început ușor, cu GVI
Imagine


Folosesc o reducere pentru a arunca tubul interior înainte de lipire
Imagine


Imagine
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/04/08, 04:39

bonjour

La ce folosește conducta albastră care merge de la filtrul de aer la ieșirea reactorului?

André
0 x
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 21/04/08, 07:14

bonjour

este admisia de aer, încălzesc aerul din reactor înainte de a-l amesteca cu vaporii de apă ai gvi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/04/08, 19:54

Buna jime

jime a scris:este admisia de aer, încălzesc aerul din reactor înainte de a-l amesteca cu vaporii de apă ai gvi


Dacă aveți o problemă de funcționare cu această țeavă ciupită la ieșirea filtrului de aer (care trebuie să fie în ușoară depresiune), puteți încerca un mic filtru de aer independent cu o țeavă scurtă pentru a ajunge la nivelul încălzirii. La rândul meu, folosesc un filtru de combustibil trunchiat.



Imagine

Problema este că se închid câțiva milibari, nu știm în ce direcție suflă .... : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 21/04/08, 22:12

Bună seara

Este adevărat că pe camionul meu nu am această problemă de depresie cu deplasarea motorului.

Un plan bun astăzi, nu voi putea face așa cum am vrut. Capul de evacuare nu iese! Trebuie să mergi în partea motorului și să scoți motorul de sus, porci englezi : Cheesy:
Nu contează, voi instala totul cu 60 cm mai departe, am reușit să demontez primul amortizor de zgomot fără a transporta linia completă.
O altă problemă, gvi-ul de ieri nu mai funcționează deoarece noul este plat, a trebuit să modific admisia de apă de mai jos

vinovatul, imposibil de trecut înapoi !!
Imagine


Noul gvi a planificat să fie instalat plat
Imagine

Imagine


Gvi la locul său, intrarea de apă este la nivelul scăzut al gvi
Imagine

Reactorul: tija de 16/21 tijă de 14 mm
Anteroom 90mm
coadă 135mm
Declanșator de 50 mm

Imagine


Robinetul bunicului !!
Imagine


Totul la locul său, o să sudez cu arc o placă de 2 mm pentru a resigila totul, ezit să lărgesc trecerea reactorului deoarece este suficient de largă și închide bine conducta ...
Imagine
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/04/08, 00:06

jime a scris:bonjour

este admisia de aer, încălzesc aerul din reactor înainte de a-l amesteca cu vaporii de apă ai gvi


Mi s-a părut că această intrare de aer a fost făcută pe partea de ieșire principală care intră în reactor? Doar dacă nu experimentezi alt mod?
În viața reală nici nu pun un filtru la această intrare
o plasă simplă mică, fină, doar pentru a preveni înghițirea unui bob mare de nisip.

Acum 50 de ani mașinile nu aveau filtru de aer ...

André
0 x
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 22/04/08, 07:23

Bună André

Mi s-a părut că această intrare de aer a fost făcută pe partea de ieșire principală care intră în reactor?

așa este, de fapt este desenul meu, care nu este foarte corect. Am vrut să arăt reactorului, aerul vine din dreapta prin evacuare pentru a se încălzi, iese din partea stângă într-un cot unde este amestecat cu aburul gvi înainte de a intra în reactor, dar hei, acest sistem nu va vedea lumina zilei pe această mașină
0 x
Jime
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 215
Înregistrare: 25/01/08, 18:53
Locul de amplasare: Var - Ardeche




de Jime » 22/04/08, 21:28

Bună seara

Iată munca zilei, sunt epuizat !!

Lanseta, am ales să fac centrarea cu bucăți mici de tijă de 4 mm planificate cu o mulinetă

Imagine


Imagine

Ieșirea motorului care înfundă puțin prea mult evacuarea
Imagine


problema rezolvată, deschiderea este deplasată la câțiva cm după cot pentru a crea o restricție la ieșirea reactorului
Imagine


Aproape terminat, ah, site-ul, răsucirea oțelului de 2 mm este o aventură, am făcut foc și am încălzit bucățile cu jar înainte de a le matiza :D
Imagine


Vedere de jos, cu mărirea în care trec un cupru pentru intrarea aerului
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111