Mixoil d'Ecogras: reciclarea uleiurilor de prăjit și a păcurii

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/06/08, 10:33

jonule a scris:care este marca arzătorului, câte, pentru a-ți face o idee?


Avem deja un subiect: https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 24/06/08, 10:49

Christophe a scris:
Notă de confirmat: pentru a evita ca acesta să se depună prea mult sau mai rău decât se solidifică în funcție de gradul de hidrogenare (uzura uleiului) de la fundul rezervorului, vă sfătuiesc să îl puneți treptat într-un rezervor intermediar între rezervor și filtrul de ulei ...


Poate fi un pic mai greu de instalat.

Pe de altă parte, nu voi pune nici 100L de ulei în rezervorul meu. Este doar 3/4 L de fiecare dată când curățați friteuza.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/06/08, 10:54

Tocmai 3 / 4L * X de ulei care stagnează în partea de jos în cele din urmă, face mult.

Este simplu să confirmați sau să refuzați că ar trebui făcut un test simplu:

Amestecați uleiul vechi (bine folosit solidificat) cu GO într-un borcan și vedeți cum se comportă de-a lungul lunilor: poate mă înșel și rămâne omogen, dar încă mai am îndoieli.

Această observație nu se aplică, desigur, cu uleiul nou cu unele GO-uri rutiere pare să pună probleme.

Am avut teste în această direcție:
https://www.econologie.com/miscibilite-h ... -3023.html

Concluzii: rezistența amestecurilor în timpul iernii și după 2 săptămâni este aproape completă. Începutul înghețării uleiului arată clar că este foarte riscant să funcționezi la 100% ulei în perioadele reci, dar uleiul înghețat a devenit din nou perfect fluid odată amestecat cu kerosenul.


dezbatere:
https://www.econologie.com/forums/gasoil-inc ... t1984.html
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 24/06/08, 10:58

E simplu:
Când faceți un amestec în doi timpi pentru cositoare, iar acest amestec rămâne calm toată iarna, este în interesul dvs. să remixați acest amestec, înainte de a realimenta cositoarea, deoarece după 6 luni de odihnă, o o parte din ulei a fost repozitată în partea de jos a containerului ...
La fel, pentru amestecul de motorină, cele grele cad pe fund.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/06/08, 10:59

Bună remarcă, dar benzina și păcura nu sunt aceleași produse (da), păcura este mai lipsită de petrol decât benzina.
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 24/06/08, 11:14

Voi face câteva teste data viitoare când schimbăm uleiul din friteuză.
Pentru frig, pe de altă parte, nicio problemă rezervoarele mele sunt în garaj.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 24/06/08, 11:22

pentru frig există produse profesionale, altfel uleiul de chuaffage face minuni pe care le deține la -50 ° C și îmbunătățește arderea: pulverizarea;
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 24/06/08, 11:46

jonule a scris:pentru frig există produse profesionale, altfel uleiul de chuaffage face minuni pe care le deține la -50 ° C și îmbunătățește arderea: pulverizarea;

Da, am un prieten care pune 75% ulei și 25% ulei de încălzire în rezervorul său ... dar este interzis (pentru mașini)
Nu pentru încălzire :D
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 24/06/08, 12:17

jonule a scris:pentru frig există produse profesionale, altfel uleiul de chuaffage face minuni pe care le deține la -50 ° C și îmbunătățește arderea: pulverizarea;


combustibilul care rezistă acestor temperaturi conține un aditiv, nu? mai mult, atunci când comandăm păcură (cel puțin de la mine) comerciantul întreabă dacă rezervoarele sunt în interior sau în exterior pentru a ști dacă vrem sau nu aditivul antigel din păcură.
0 x
Christophe Oudelin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 22/06/08, 10:39




de Christophe Oudelin » 24/06/08, 12:23

Christophe a scris:
Christophe Oudelin a scris:Pentru întrebări foarte tehnice despre arzătoare, trebuie să contactați asociația Chaufmafrite (creată după activitățile Roule Ma Frite) al cărei președinte este Alain la 06-18-20 și gralain@free.fr.


Observație generală: când puneți o întrebare despre un forum nu trebuie redirecționat către un e-mail sau mai rău către un telefon mobil care beneficiază doar de o singură persoană.

Ce forum este un loc de schimb ...

Doriți un exemplu de schimb de muncă: o modificare a unui cazan cu recirculare / injecție de apă proiectat de la A la Z pe forum

ps: răspuns frumos de la Reynders!


În sensul schimbului, mi-am permis să las datele de contact ale unei persoane mult mai competente decât mine în această privință.
dacă este interzisă de o cartă sau altele asemenea, îmi cer scuze, dar nu știam.

Pentru a reveni la conservarea uleiului cu frigul, făcusem testul de a păstra uleiul filtrat în septembrie la 1 micron amestecat cu motorină 20% (era pentru consumul de combustibil). Nici o redecantare nu a avut loc pe tot parcursul iernii și până în vară. A fost depozitat într-o magazie neîncălzită. Doar vâscozitatea a crescut.
Am făcut teste cu 0,16% acetonă în ulei și rezultatele sunt identice. La nivel ecologic, ce este cel mai bun? Nu știu asta.

Christopher O
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104