Pompă hidraulică cu berbec: casă de proiectare și fabricare

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 09:21

Salut . Pentru a răspunde la „iepure”, folosesc bile de la pompele cu piston pentru a face supapa de șoc și nu supapa AR. Aceste bile sunt în pvc semi-flexibil cu miez metalic. Ele pot fi, de asemenea, folosite pentru a face o RA. Berbecii mei sunt din oțel inoxidabil. Scaunul cu bilă este din alamă și poate fi înlocuit. Toate acestea sunt date pe linkul către videoclipurile mele de mai sus. Pentru bile din oțel inoxidabil, cred că nu ar trebui să fie complicat de găsit, deoarece acestea echipează o mulțime de sistem (supape de reținere ale pompelor de dozare a diafragmei) Problema, așa cum am spus în postarea mea anterioară, este lipsa „dinamismului” comerțului francez !!! Cred că trebuie să apelăm la Italia !! Sau, cumpărați o supapă de reținere cu bilă gata pregătită. Problema cu bilele din oțel inoxidabil este că aveți nevoie de un scaun moale. Mi se pare că opusul ca și mine și mai simplu de implementat.Am găsit bile de supapă de reținere din cauciuc în Italia. Preț foarte interesant (1 €) Din păcate nu am reușit niciodată să fiu de acord cu vânzătorul asupra condițiilor de plată !!! Pacat, nu mi-a cerut sa ii cumpar o paleta completa ca in Franta !!! La rândul meu, fac supapele AR cu o foaie simplă de silicon exact ca pe berbecii vechi sau pe berbecii Walton. Așa cum spun în cealaltă postare, acordați atenție proiectării supapei AR, este enormă influența pe care o are asupra eficienței unui berbec !!! Pentru mai multe informații sau pentru a mă contacta, puteți accesa site-ul meu: www.belier-inox.fr
Salutare tuturor ...
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 09:25

bine, am raspuns, iar raspunsul meu a disparut !!! Nu înțeleg nimic despre asta forum !!! Îmi pare rău, renunț ...

Nu !!! Înțeleg !!! Trebuia să mergi la pagina următoare !!! Ei bine, răspunsul meu este acolo !!!
Sa aveti o zi frumoasa tuturor ...
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/03/15, 13:29

Multumesc pentru link.

Am văzut berbecii Bouboule lucrând pe YouTube. Foarte bine făcut berbecii, este greu. Dacă îl vindeți, ar fi bine să aveți prețurile.

În ceea ce privește mingea, de ce există o axă deasupra mingii? este doar pentru a-l scoate? Dacă nu puneți această axă, mingea, nu se lipeste?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 15:32

Salut . „Iepure” (din fericire porecla mea nu este „lup” !!!) Lanseta de pe minge este folosită pentru a plasa greutăți (șaibe) O minge are o greutate fixă. Un berbec în funcție de configurația instalației necesită o „calibrare” precisă a supapei în ceea ce privește greutatea și deschiderea. Deschiderea este reglată de șurubul de reglare sub bilă și greutatea de șaibele care se adaugă sau se îndepărtează pe tijă. Ca pe o supapă de ram tradițională !!! Alții preferă un arc ... Arcul este mai eficient decât greutățile, dar este încă o piesă purtătoare !!! Deci împotriva filozofiei mele: robustețe și simplitate !!! Pentru alte întrebări, accesați site-ul meu, există un formular de contact ....
Duminica buna ...
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/03/15, 15:46

Tocmai ceea ce mă atrage este că nu există șaibe pe tijă. Sau poate greutatea ei este suficientă?


Care este diametrul mingii și care este diametrul părții în care alunecă?

O altă mică întrebare, care este deplasarea mingii?

În seara asta voi încerca să fac un shema la ceea ce gândesc. Va fi plăcerea mea să am părerea ta. Poate ai putea fi chiar inspirat de asta.

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră. Pompa inferioară este un subiect fascinant.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 16:13

Diametrul mingii este de 35 mm. Este un berbec de 26x34. Deci, un pasaj de 26 mm în diametru. Calculez aria mingii (rxrx3,14). Calculez aria de trecere de 26 mm în același mod. Le adaug pe cele două, asta îmi oferă suprafața interioară a corpului supapei de șoc. Fac operația inversă pentru a găsi diametrul corpului. Dacă cad pe 41,3 rotunjirea la 42 mm. Nu întâmplător, lucrez la berbeci de peste 15 ani !!! E prea lung să explic aici !!! Deplasarea mingii este reglabilă, o explic pe videoclipul meu !!! Am pus 2 cm pentru a fi liniștiți, dar, odată reglați, trebuie să fim în jur de 8-12 mm !!! Repet, depinde de configurația instalației: înălțimea de cădere și descărcare !!! Sunt doar un amator pasionat, dar am norocul să am în mâinile mele o lucrare a unui inginer francez pe care a scris-o în 1950: Le bélier Hydraulique de H. Renaud. El numește această mașină după numele său real: „berbec hidraulic” și nu „pompă berbec” Un berbec nu este o pompă !!! este un aparat de ridicat !!! Trebuie să numiți o pică, o pică !!! Aceasta nu este o critică, dar de ce doriți să schimbați numele lucrurilor? Montgolfier, care este inventatorul, i-a dat numele de „BELIER” de ce vrei să-l schimbi?
Ha !!! Sunt un geme !!! nu ma vei schimba !!! Dar, ei bine, mă calmez repede !!!!
Ne vedem în curând .
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/03/15, 17:03

Vă mulțumim pentru aceste date.

Voi încerca să pun mâna pe cartea lui M Renaud.

În timp ce o căutam pe net, am dat peste această teză: http://www.google.be/url?sa=t&rct=j&q=& ... usZMkJ8fEg

Mi se pare interesant.

Am observat că ai făcut o conductă încorporată în beton. Din câte am înțeles, aceasta este o conductă de 5.2 M.
Având în vedere experiența dvs., acest canal, ar fi putut fi realizat cu o țeavă din pvc armat (socarex), încorporată în beton, desigur?

Mă interesează berbecul atât pentru simplitatea sa aparentă, cât și pentru că un izvor curge pe pământul nostru la 500 de metri de casă. diferența de înălțime utilizabilă ar fi + - 6 m, dar distanța pantei este de 50 m pentru a obține această diferență de înălțime. În prezent, debitul sursei este de 1 m² / 40 min. dar cade la zero la începutul lunii august.
Apa trebuie ridicată la 20 m înălțime și la 500 m distanță de berbecul hidraulic. Dacă reușesc să recoltez 200 de litri pe zi, aș fi mai mult decât fericit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 18:29

Sursa dvs. când este la debitul maxim vă permite să hrăniți un berbec în 26x34. Pentru a ridica cu ușurință apa la 20 de metri este suficientă o cădere de 2,5 metri. lungimea de descărcare este irelevantă. Așadar, aveți nevoie de un furtun de baterie lung de 12 până la 15 metri. Dacă nu puteți obține această valoare de cădere de 2,5 m pe această distanță de 12 până la 15 m, aveți nevoie de un coș de echilibru sau un rezervor de recuperare (consultați site-ul meu) Vă pot oferi mai multe detalii dacă mă contactați folosind formularul de contact de pe site-ul meu (www.belier-inox.fr ) O bobină de pvc? de ce nu ? În polietilenă mi se pare mai simplu, dar hei ... cred că, având în vedere ceea ce îmi explicați, o bobină nu va fi utilă. Ți-am spus, contactează-mă, vom găsi o soluție.
Pentru cartea lui H.Renaud se pare că nu se găsește la vânzare !!! Este disponibil pentru consultare în trei biblioteci din Franța. Nu pot să-l pun online, deoarece cred că poate fi protejat de drepturile de autor.
O seara buna.
Didier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 18:59

Iată o schiță.
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
didier33420
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 18/05/13, 10:43
Locul de amplasare: 33420. Grézillac
x 3




de didier33420 » 22/03/15, 19:32

si altul . Ei bine, nu am de gând să-ți spun totul !!!!!

Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 171