Sciences et Avenir: articol despre Gillier Pantone

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 02/05/08, 13:00

Mulțumesc că moralul crește (puțin).

Pentru teză, aici este pentru descărcare: https://www.econologie.com/these-de-doct ... -3392.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 03/05/08, 10:37

Am aruncat o privire (prea repede ...) la această teză foarte extinsă și interesantă.

Putem vedea clar avantajele injecției de apă în ceea ce privește controlul poluării.

Punctul forte al acestei teze este accesul la un banc de testare a motorului și numeroasele măsurători comparative și variate.

Pe de altă parte, la prima lectură, nimic nu dovedește că injecția cu apă îmbunătățește eficiența arderii. Putem vedea în special că presiunea medie efectivă (PME) este mai mică cu aquazol.

Întrebarea ar trebui explorată prin cunoașterea proporției de apă din acvazol și comparați scăderea PME diesel / acvazol cu ​​scăderea puterii calorice dintre acești 2 combustibili : Idee:

Dacă obiectivul prioritar este depoluarea gazelor, avantajul pare să se transforme în favoarea injectării apei ...

Ei bine, așa cum spun, nu am citit totul cu atenție :|
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/05/08, 20:40

Paginile 228 - 230 vorbim despre reacțiile radicale cu apa.

Aceasta este teoria pe care am propus-o acum câțiva ani. Într-adevăr, Gillier Pantone nu mai funcționează atunci când reactorul este deplasat prea departe de camera de ardere, ceea ce m-a determinat să cred că „elemente (care nu trebuie luate în sensul nuclear, dar logic)” cu o durată scurtă de viață existau. index puternic pentru reacții radicale. În plus, la temperaturi compatibile cu funcționarea reactorului.

Karine avea mijloacele de a face analizele și de a merge mai departe.

În cazul arderii unei emulsii apă / motorină, va exista și oxigen
din aer, oxigen și radicali OH, din disocierea apei în
camera de ardere [6]. Pentru a stabili diferitele constante ale reacțiilor, noi
Capitolul 6 - Discuție asupra fenomenelor de formare a HAP și a particulelor
-223-
vom plasa în condițiile numite gaze ideale, adică presupunând ca ipoteză
că variația entalpiei este independentă de variațiile presiunii (legea ideală a gazelor)
Ecuația 1: H2O OH + ½ H2ΔH = 280,813 kJ / mol la 298,15 K
HO
KOHH
2
1/2
1 2
Ρ
= Ρ Ρ cu P presiunea parțială a fiecărei specii,
K1 = 1,66.10-4 până la 2000 K [7]
K1 = 0,054 până la 3000 K [7]
În plus, apa se poate disocia și produce și O2 în funcție de reacție:
Ecuația 2: H2O ½ 2 O2 + H241,826 ΔH = 298,15 kJ / mol la XNUMX K
HO
KHO
2
1/2
2 2 2
Ρ
= Ρ Ρ
K2 = 2,89.10-4 până la 2000 K [7]
K2 = 0,045 până la 3000 K [7]
În cele din urmă, OH se poate forma și printr-o reacție simplă între O2 și H2:
Ecuația 3: O2 + ½ H2 2 OH
K3 = 0,574 până la 2000 K [7]
K3 = 1,2 până la 3000 K [7]
Atât Figura VI-1 cât și Figura VI-2 arată că reacția de descompunere a apei cu
Formarea OH este lentă la temperaturi scăzute. Dar, chiar dacă emulsia produce
o cantitate mică de radicali OH, acest radical va iniția foarte repede oxidarea
hidrocarbură (Reacția 5), ​​indiferent de temperatură (constanta de rată k = 108
cm3.mol-1.s-1 pentru T> 300 K) spre deosebire de etapa de inițiere de către O2 pe o hidrocarbură
care necesită o energie de 200 kJ / mol cu ​​o rată constantă k = 10 cm3.mol-1.s-1 at
800K.
Capitolul 6 - Discuție asupra fenomenelor de formare a HAP și a particulelor
-224-
În plus, aceste două reacții au o energie de activare mai mică comparativ cu reacțiile
inițierea prin pierderea hidrogenului sau descompunerea hidrocarburii care are loc
în mod convențional la temperatură ridicată (Reacția 1, Reacția 2 și Reacția 3).
În cele din urmă, acești radicali OH. poate participa la post-oxidarea funinginii formate
anterior în cilindru [8, 9] conform reacției Csuie + OH. → CO + Cn-1 + H. [10]
În cazul emulsiei, radicalii OH. sunt, prin urmare, prezente de la începutul arderii
întrucât, în cazul motorinei, acestea intervin după pregătirea lor prealabilă de către
disocierea ROOH sau după reacția cu oxigen sau hidrogen:
H. + O2 → OH + O. A = 2,2.1014 cm3.mol-1.cm-1 E = 70 kJ / mol
O. + H2 → OH + H. A = 1,8.1010 cm3.mol-1.cm-1 E = 37 kJ / mol


Reacțiile radicale fac posibilă atât reducerea dimensiunii moleculelor de combustibil la specii mai ușor de oxidat, cât și inițierea arderii.

După această muncă grea pentru a spune că Gillier Pantone este flan!
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 05/05/08, 22:50

Buna seara Ex-Oceano,

Modificarea vitezelor de ardere este într-adevăr interesantă.

Nu este nou faptul că există mecanisme de lanț radical în timpul arderii.

Pe de altă parte, gândirea la modul în care sistemul Gillier promovează aceste reacții mi se pare relevantă.

Abordarea dvs. asupra acțiunii radicalilor HO * generate de Gillier / Pantone crește un avantaj bun. Într-adevăr, am citit p218
Imagine

Este bine cunoscut faptul că HO *, ca orice radical, are o reactivitate foarte puternică pentru a sparge lanțurile de carbon.

Prin urmare, întrebarea este dacă Gillier Pantone are potențialul de a pre-genera radicali care vor accelera arderea și, prin urmare, îi vor îmbunătăți eficiența. :?: Știind că gazele de eșapament pot ieși la 500 ° C, cred că este probabil.

Si oricum, este aproape sigur că la sfârșitul compresiei, o parte din apă s-a radicalizat în H * + HO *, în special pe motorină (raport de compresie ridicat ...)

Celălalt efect benefic al sistemului Gillier este că recuperează o parte din căldura din gazele de eșapament pentru a o reinjecta înainte de comprimare ... aceasta este o formă de ciclu combinat, în sensul că căldura respins de un ciclu termodinamic este recuperat pentru a produce o mică lucrare mecanică suplimentară printr-un al doilea ciclu termodinamic, cu excepția faptului că acolo, totul se întâmplă în același mașină.

Personal am intuiția că injectarea de foarte putin de apă înainte de arderea poate generează economii de combustibil cu 2 efecte:
- recuperarea căldurii în evacuare
- promovarea arderii prin modificarea factorilor de echilibru (temperatură și presiune) și, mai ales, printr-o acțiune chimică, poate radical după cum sugerezi, Ex Oceano ...

De asemenea, cred că mai mulți producători au ideea lor și chiar măsurătorile lor precise asupra acestui fenomen. Și nu trebuie să fie atât de rău sau de ce ar depune brevete internaționale scumpe cu privire la injectarea apei prin colectorul de admisie? : Idee: :?:

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/05/08, 01:51

Interesant acest subiect ... : Wink:

Văd că evoluează, dar credincioșii sunt încă acolo: salut oameni! Imagine
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 06/05/08, 10:16

Bine ai venit înapoi Lumberjack !!
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 09/05/08, 11:25

Remundo a scris:Bună Lio74,

Pacat ca niciun producator nu vrea sa arate officiellement pe subiect.

.............

Într-o perioadă de economisire a energiei, nu ar fi rău ca strategie comercială să ia o poziție obiectivă pe această temă CU ajutorul științific ...


Buna,

haaa lala ... și da, este regretabil, pentru că nici eu, care astăzi având 5 montaje de realizat, nu sunt total convins ... (ci să conving că există ceva de făcut!)
funcționează, dar este prea aleatoriu, este un bun simț al mecanicului și presto obțineți rezultate între 10 ~ 15 și 50%. Chiar și Hypnow, care a lansat produse „standard”, a completat o foaie de compatibilitate a motorului ... și acolo, cu noul lor retrokit, au avut rezultate bune la grupul electro (în 50%) și 5 ~ 10% pentru 508 ... (vezi subiectul: 508 dopaj cu abur cu retrokit: FĂRĂ REZULTATE)

singurele teste efectuate sunt reduse, fie în funcție de timp, fie de bugetul celor care încep ...
poate peste 5 ani, prin forță, asociația ecomotrică va fi făcut o baterie bună de teste?!?
În așteptare, continuăm să ne sufocăm încet :?

@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 09/05/08, 12:23

Și da ...

Acum câțiva ani, eram foarte sceptic cu privire la dopajul în apă, fără a-l denigra.

Acum sunt puțin jumătate smochin, jumătate strugure ... :?

Prin încredere în experimentatori, a priori sinceri, precum Econologii, vedem că uneori câștigăm câteva% sau chiar zeci de%.

Ceea ce mă face să spun că există o fereastră foarte mică pentru optimizarea arderii prin reinjectarea apei încălzite de gazele de eșapament. Și că este vorba despre găsirea ei : Idee:

Convingerea mea profundă este că, dacă există o scădere a consumului, doar 2 puncte pot merge în această direcție,
- reinjectarea căldurii recuperate din evacuare
- îmbunătățirea arderii prin prezența unei aburi de apă sau a compușilor „fisurați” ai acesteia, cum ar fi H +, HO- și radicalii ... H * OH *

Vorbeam despre asta în această dimineață la Echo Motor²

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 18/06/08, 10:59

Remundo a scris:Și da ...
Ceea ce mă face să spun că există o fereastră foarte mică pentru optimizarea arderii prin reinjectarea apei încălzite de gazele de eșapament. Și că este vorba despre găsirea ei : Idee:

Convingerea mea profundă este că, dacă există o scădere a consumului, doar 2 puncte pot merge în această direcție,
- reinjectarea căldurii recuperate din evacuare
- îmbunătățirea arderii prin prezența unei aburi de apă sau a compușilor „fisurați” ai acesteia, cum ar fi H +, HO- și radicalii ... H * OH *

@+


Progresezi Remundo :D

Sunt mai mult decât convins de „depoluare” de la măsurătorile mele pe arzătorul de ulei și știu că economiile de consum se limitează la îmbunătățirea arderii și recuperarea energiei din evacuare, dar 10/15 % sunt întotdeauna bune de luat

Aș citi teza mai târziu ... în mijlocul lui Taff

și, în plus, care este cel mai bun mod de a genera vapori de apă umpluți cu ioni OH?

PS: salut Lumberjack!
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 18/06/08, 11:49

Mulțumesc căpitane!

Există o singură modalitate de a sparge o legătură OH: căldură și / sau cataliză.

Un program întreg : Idee:
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163