Noul vehicul hibrid electric GPL

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta

Noul vehicul hibrid electric GPL




de martien007 » 29/05/08, 00:10

0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 30/05/08, 08:49

Foarte bine dar aici majoritatea parcărilor sunt interzise vehiculelor GPL, este marcată la intrare. Aceasta este o mare problemă, știind că vehiculele hibride sunt deosebit de interesante în zonele urbane.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 31/05/08, 00:15

Maximus Leo a scris:Foarte bine dar aici majoritatea parcărilor sunt interzise vehiculelor GPL, este marcată la intrare. Aceasta este o mare problemă, știind că vehiculele hibride sunt deosebit de interesante în zonele urbane.


Unde este aici?

În Franța există 1800 de pompe GPL, cei care funcționează cu acest combustibil trebuie să poată parca. Nu am observat acest tip de semn.

Ar trebui să-l întrebi pe did67, el vine să aibă vehiculul echipat cu GPL în Alsacia și cu Citro care folosește și GPL de mult timp.
0 x
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 31/05/08, 00:41

tunelul de la intrarea în rouen este interzis vehiculelor GPL ... dar nici o problemă cu un petrolier mult mai puțin periculos decât 40 de litri de GPL : Cheesy:
acestea sunt adesea decrete municipale sau semne instalate de proprietarii parcului auto ...
legalitatea este îndoielnică ... cum poate un primar să contrazică serviciile de stat care consideră că aceste vehicule sunt complet sigure ????,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 31/05/08, 01:31

Maximus Leo a scris:Foarte bine dar aici majoritatea parcărilor sunt interzise vehiculelor GPL, este marcată la intrare. Aceasta este o mare problemă, știind că vehiculele hibride sunt deosebit de interesante în zonele urbane.
Doar vehiculele vândute înainte de 1 ianuarie 2000 au fost afectate de această interdicție (înainte de obligația de a avea o supapă de siguranță pe rezervor).
Decretul din 3 aprilie 2000 spune că acest tip de semn trebuie să conțină cuvintele: „Interzicerea accesului la vehiculele GPL nu este prevăzut cu o supapă".
În plus, un Decret din 31 octombrie 2000 a stabilit obligația de conformitate (supapă) pentru toate vehiculele echipate cu GPL înainte de 30 septembrie 2002.

Concluzie: acest tip de panouri este astăzi cu totul abuziv și cu totul ilegal ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 31/05/08, 01:51

Chiar dacă nu conduc pe GPL, semnul din Rouen m-a enervat întotdeauna : Cheesy:
in tunel m-am regasit intr-o zi langa un camion inmatriculat intr-o tara de est ... tractorul avea rezervoarele sale de motorina, dar erau si rezervoare in fata rotilor semi !!! evident, kle dude a vrut să profite de prețurile mici din est la minimum ...
Mi se pare mai periculos decât GPL ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 31/05/08, 10:33

martien007 a scris:
Maximus Leo a scris:Foarte bine dar aici majoritatea parcărilor sunt interzise vehiculelor GPL, este marcată la intrare. Aceasta este o mare problemă, știind că vehiculele hibride sunt deosebit de interesante în zonele urbane.


Unde este aici?

În Franța există 1800 de pompe GPL, cei care funcționează cu acest combustibil trebuie să poată parca. Nu am observat acest tip de semn.

Ar trebui să-l întrebi pe did67, el vine să aibă vehiculul echipat cu GPL în Alsacia și cu Citro care folosește și GPL de mult timp.

Am făcut o greșeală prin omisiune, scuzele mele Martien007, am vrut să spun parcări Subteran. În oraș, folosesc doar parcări subterane și există întotdeauna semnul „GPL interzis”.
Dernière édition alin Maximus Leo 31 / 05 / 08, 10: 45, editate 2 ori.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 31/05/08, 10:39

Bucheron a scris:Doar vehiculele vândute înainte de 1 ianuarie 2000 au fost afectate de această interdicție (înainte de obligația de a avea o supapă de siguranță pe rezervor).
Decretul din 3 aprilie 2000 spune că acest tip de semn trebuie să conțină cuvintele: „Interzicerea accesului la vehiculele GPL nu este prevăzut cu o supapă".
În plus, un Decret din 31 octombrie 2000 a stabilit obligația de conformitate (supapă) pentru toate vehiculele echipate cu GPL înainte de 30 septembrie 2002.

Concluzie: acest tip de panouri este astăzi cu totul abuziv și cu totul ilegal...

Deci ar trebui să facem ceva, să acționăm.

Apropo de tunel, dezastrul tunelului Mont-Blanc a fost cauzat de un camion care transporta margarină și făină, nu GPL.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 31/05/08, 12:21

Maximus Leo a scris:
Bucheron a scris:Doar vehiculele vândute înainte de 1 ianuarie 2000 au fost afectate de această interdicție (înainte de obligația de a avea o supapă de siguranță pe rezervor).
Decretul din 3 aprilie 2000 spune că acest tip de semn trebuie să conțină cuvintele: „Interzicerea accesului la vehiculele GPL nu este prevăzut cu o supapă".
În plus, un Decret din 31 octombrie 2000 a stabilit obligația de conformitate (supapă) pentru toate vehiculele echipate cu GPL înainte de 30 septembrie 2002.

Concluzie: acest tip de panouri este astăzi cu totul abuziv și cu totul ilegal...

Deci ar trebui să facem ceva, să acționăm.

Apropo de tunel, dezastrul tunelului Mont-Blanc a fost cauzat de un camion care transporta margarină și făină, nu GPL.

De când noua supapă de siguranță a fost instalată pe vehiculele franceze în 2000, nu a existat nicio explozie a vehiculelor GPL.

Mai mult, Franța a fost un caz special în Europa, supapa a fost declanșată prea târziu, în timp ce în Italia și Olanda au avut această „nouă” supapă timp de 20 de ani.

cocorico, picioare în mare : Idee:

Amintiți-vă accidentul de pe autostrada A10, unde camioanele și mașinile s-au prăbușit și totul a luat foc, totuși rezervoarele erau pline de benzină și motorină.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 31/05/08, 14:36

Nu am avut curajul sau timpul să citesc http://www.senat.fr toate textele referitoare la GPL, dar nu există o ostilitate (AMHA) față de GPL. Există o remarcă: „GPL este un lucru din trecut” pe baza unui studiu realizat de ADEME, prea mult CO2.

Hibridizarea poate fi o altă șansă pentru GPL, dar Hyundai este foarte bun la anunțuri, în urmă cu ani spunând că sunt mult mai bune decât Toyota, dar nimic mai mult.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 173