Teren pentru grădină, care ucide ucigașul?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 04/06/08, 11:38

hi,
În 1989, am închiriat actualul meu apartament și grădina care merge cu el, aproape 90 m².
Am îmbunătățit solul, am curățat totul pentru că nu a mai rămas nimic cu adevărat interesant, am întins 600l de turbă, 20 de pungi de sol în ghiveci, am dat totul cu susul în jos pentru a amesteca.
De atunci, am adăugat gunoi de grajd în fiecare an, în jur de 200L în ansamblu.

Dar, ei bine, este un pic special pentru că cresc bonsai acolo : Mrgreen:
(capul oamenilor când aveam aproape 300 și am spus nevinovat „Am trei sute de copaci într-o grădină de 90 m²”!)
Cu prietenii, au început să cultive și legume și fructe qq, aduce multă plăcere și economii.
@+
Sory, uitam de punctul principal, plivirea, o făcusem cu glifosat, neștiind în acel moment ce este.
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
anna777
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 03/06/08, 15:45
Locul de amplasare: nievre




de anna777 » 04/06/08, 14:43

multumesc pentru informatii, asa de frumos :D

pe de altă parte, nici un iubit, nici o iarbă, doar o iarbă bună rămasă să crească natural, nici un gnom de grădină și nici un câine mic pentru mama lui : Cheesy: o familie mică, cu o casă mică și un teren mic, cel al simplității,

în ceea ce privește compostul, este o soluție bună 8) Cred că dacă încep acum, aș putea să-l folosesc pentru anul următor pentru gunoiul de grajd pe care am rețeta acum, minunat

Voi cumpăra brusc instrumentul pentru plivit

Bibiphoque când spui că am șters tot ceea ce înseamnă ceea ce în practică, balegă de ca da, dar nu știu unde să-l găsesc, decât dacă este în magazin, dar când îl pui, j Nu am semănat sau plantat încă, din moment ce tocmai mi-au trecut terenul către motocultor, dacă am pus deja pământul și turba pot pune gunoiul de grajd doar cu câteva zile înainte de semănat sau plantat

mulțumesc pentru tot ajutorul și răbdarea ta
0 x
nu va opri luminii care încă fumează
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 04/06/08, 15:12

în mod normal, un amendament este îngropat ...

după ce am citit postările despre izolație, voi merge la cânepa indiană .... : Cheesy:
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 04/06/08, 15:14

hi,
Șters, devine evident că am șters totul și am ucis tot ce a crescut în această grădină. (aucubas (barba), arțar avioane, sălcii marceau, tufiș de fluturi, pe scurt, o mulțime de lucruri care au fost însămânțate de mii)

Pentru gunoiul de cai, este un îngrășământ puternic, așa, arde plantele, trebuie folosit ca îngrășământ de bază, introdus la începutul iernii sau trebuie lăsat să se coacă cu câteva luni înainte foloseste-l.

Compostul este grozav!, Cu o mulțime de viermi mici! : Mrgreen:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 04/06/08, 15:18

Bibiphoque a scris:hi,
Compostul este grozav!, Cu o mulțime de viermi mici! : Mrgreen:
@+


De ce, sunt pescari în zonă !!! : Lol:

Geo;).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

grădinărit




de tigrou_838 » 04/06/08, 15:26

Bună ziua tuturor, și minunată această discuție, învăț o mulțime de lucruri bune despre grădinărit.

mulțumită grădinarilor.

Tigger
0 x
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 04/06/08, 15:57

hi,

cu excepția râmelor de pământ din compost : Hopa: , se dovedește că cultura sau plantația, a anumitor plante sau flori, are o strategie privind proliferarea anumitor insecte sau paraziți, este același lucru pentru a preveni creșterea anumitor plante ???

Geo;).
Dernière édition alin geotrouvetout 04 / 06 / 08, 16: 04, editate 1 ori.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 04/06/08, 15:58

bonjour,
În cele din urmă, aveți un mesaj în care îmi pot aduce contribuția
Pentru urzici, trebuie să știți că este necesar să luați unele sălbatice, deoarece lângă un drum aglomerat captează toate metalele.
Mai degrabă decât a face gunoiul de grajd lichid o soluție de exemplu pentru roșii, este de a face gaura pentru a pune urzici proaspete sau pentru a usca un pic de pământ și rădăcina de roșii.
Iar planta va atrage pe măsură ce descompunerea va fi lentă, în special fără miros.

În ceea ce privește îngrășământul, există muștar și spanac, eu spanac nu muștar.
Dar bună practică, într-un colț însămânți și că vei lăsa să pleci la sămânță pentru a-ți reveni, iar în celălalt colț pe care îl plantezi iei ceea ce ai nevoie, iar restul îl trimiți la mașina de tuns sau tăietorul și tu lăsați să putrezească, nu scoateți rădăcinile și îngropați mai târziu.
http://www.gerbeaud.com/
Acest site oferă o mulțime de fișe de sfaturi gratuit și puteți chiar să vă înscrieți pentru o scrisoare care vă trimite în mod regulat sfaturi despre ce trebuie să faceți când o primiți.
a + claude
0 x
anna777
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 03/06/08, 15:45
Locul de amplasare: nievre




de anna777 » 05/06/08, 21:32

:D ha, dar atunci e grozav, mulțumesc cu adevărat pentru informații, asta e, am câteva, dar hei, în afară de a pune mai mult decât foarte puțin, nu văd altă soluție decât să aștept iarnă

Ei bine, mi s-a spus să aștept până când pământul este uscat pentru a zgâria, dar, plouă și trebuie să plantez pentru că voi întârzia, așa că plantez sâmbătă, tampon pentru vreme rea

pentru ingenioasa clasică de urzici, dar pot pune câteva în toate plantele, cum ar fi planta de piper sau pepene, etc., în timp ce aștept să fac gunoi de grajd oricum pentru anul viitor

multumesc christophe si cuicui si pentru ajutorul tau,


Putem să le facem pe amândouă, să punem urzici în găurile plantelor și să le tratăm cu gunoi de grajd, care ar fi radical? : Cheesy:
0 x
nu va opri luminii care încă fumează
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 06/06/08, 06:09

bonjour,
http://www.jardin-a-manger.com/travauxd ... onnage.htm
Acest link este pentru a vă permite să spuneți culturile pe categorii.

Un lucru, totul depinde de mărimea părții care este atribuită grădinii. Aveți sol argilos, deci dacă este un colț care nu a fost cultivat, trebuie să încercați să-l macinați bine, deoarece este compact și uscat foarte repede la suprafață.

Deci, pentru culturi, roșii, ardei, castraveți, castraveți, dovleac, fasole de căpșuni și alții vor fi în largul lor.
Pe de altă parte, este mai bine să uitați ridichile, salatele și prazul pentru că au nevoie de pământ ușor.Pe acest subiect cel mai bine este să faceți un fel de cutie de 1 sau doi metri pătrați în care puneți nisip.
Pentru că auzim adesea oameni spunând să pună gunoi de grajd ca să o ușureze, dar în acest caz prevede răsaduri de remorcă și nici nu știu dacă s-ar ajunge să apară.

Pentru gunoiul de urzică, de fapt nu am făcut-o niciodată, pentru că nu am nicio problemă cu afidele și, oricum, la o zi după apariția lor, am văzut cocinele sosite ca prin magie.
Există și tehnica săpunului „Marsilia”, pulverizezi pe frunze este netoxic și nu mai reușește să se agațe, valabil și pentru gândacii de purici.

Și, pentru a termina, dacă interesează, voi avea diferite semințe și / sau plante tinere de căpșuni de dat, dar la sfârșitul sezonului.
a + claude
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111