Escrocherii (?) Și capcana subvenției, experiențe reale

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/07/08, 11:23

Bucheron a scris:Ce ar fi bine este că toți cei care țipă la un citat merg la o plimbare într-o zi pe cealaltă parte a oglinzii ... : Roll:


Ei bine, nu am spus niciodată că doar instalatorii care au făcut estimările au profitat de sistemul de subvenții. Există deasemenea producatori si angrosisti.

Ce să vă gândiți la oferta de 32 de colectoare de vid cu rezervor solar (fără marcă) schimbător dublu (marca) de 300L și unitate de control a unui nou lanț de magazin cu reducere brico pentru 2500 € taxă inclusă, dar nu subvenționat deoarece auto-construcție (sau mai degrabă auto-asamblare) în timp ce am văzut deja cotații în care prețul rezervorului dublu schimbător de 300L (de asemenea, marca) a fost de 2700 € HT?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/07/08, 18:14

jc-tergal a scris:
Cred că ar trebui să eliminăm creditele fiscale, cu siguranță am vedea o scădere dramatică a prețurilor, altfel nu ar vinde nimic. Există abuz, nu râde. Și când vedem numărul de companii create fără a ști nimic sau atât de puțin, bănuiesc că nu este din pură voință ecologică, ci mai degrabă datorită marjelor rezultate!


Cred că este cam întins sau expeditiv!

Depinde !!!

De exemplu, când mi-am cumpărat Okofen PESK 15, mi-am dat seama că există, pentru acest brand oricum, un preț național. Inginerul termic cu care m-am ocupat a fost clar: a scos catalogul de la Okofen France și am comparat opțiunile. În 2005, tariful Okofen era pe internet, l-am descărcat.

Desigur, aceste rate includ marjele. Acestea includ, de asemenea, servicii post-vânzare, în sensul că reprezentantul local menține un stoc mare de piese pentru a putea depana în mai puțin de 24 de ore. Acest lucru are costul său. Am văzut stocul cu ochii mei. Sunt companii comerciale. Nu sunt ONG-uri. Nu trăiesc din contribuții.

M-am gândit pentru o clipă să-mi cumpăr cazanul în Germania, unde creditul fiscal este mic (2 €). Mi-am dat seama că diferența de preț era mică.

Deci nu am senzația că am fost deloc smuls. Nu mai mult decât cumpărarea unei mașini în Franța, care este vândută cu 20% mai ieftin în Danemarca, din cauza situației pieței, a concurenței, a cotelor TVA etc.

Și aștept cu nerăbdare creditul meu fiscal de aproximativ 7 € ...

Cred că este greșit să generalizezi. Așa cum făcuseră unii, susținând, într-o altă discuție, că furnizorii de pelete „suge” prin egalarea prețului petrolului. Ce este greșit archi: du-te să vezi ce se întâmplă pe următorul site: http://www.depv.de/marktdaten/pelletspreise/

Combustibilul crește și peletele coboară!

Ne-ar plăcea atât de mult încât lumea noastră să fie maniheeană: marile lobby-uri proaste, avide de profit împotriva militanților drăguți ... Ne pare rău, nu aceasta este realitatea. Dar hei, o să mă strig din nou !!!

PS: Există un abuz real în telemarketingul PAC. Acolo, da, este necesar să avertizezi oamenii pentru că sunt unii cărora li se face „tub” așa !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 21/07/08, 18:27

Ei bine, majoritatea gospodăriilor nu pot scoate 15 € pentru o instalație solară ... aceasta este problema actuală, deci nu pot cumpăra sisteme de la 000-2000 € nesubvenționate?

Pe de altă parte: atunci când nu plătiți nici un impozit, cum funcționează creditul fiscal?

Adică: statul poate rambursa suma de 7000 EUR sub formă monetară?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/07/08, 18:45

În Belgia, în orice caz, creditul fiscal funcționează numai dacă plătiți impozite. O persoană „bogată”, fără activitate profesională impozabilă, nu ar recupera nimic, de fapt.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/07/08, 21:34

Christophe a scris:Ei bine, majoritatea gospodăriilor nu pot scoate 15 € pentru o instalație solară ... aceasta este problema actuală, deci nu pot cumpăra sisteme de la 000-2000 € nesubvenționate?

Pe de altă parte: atunci când nu plătiți nici un impozit, cum funcționează creditul fiscal?

Adică: statul poate rambursa suma de 7000 EUR sub formă monetară?


În Franța, un credit fiscal este dedus din impozite dacă îl plătiți, altfel statul vă plătește diferența (sau întregul credit fiscal dacă nu plătiți deloc impozit). Primim un cec de la Trezoreria Publică. Aș fi plătit doar aproximativ 1 de dolari în impozite, așa că voi primi un cec de aproximativ 000 de dolari.

Prin urmare, facem o diferență între „credit fiscal” și „reducere fiscală”.

Pentru o instalație solară (încălzitor de apă), se pune problema de a ști dacă facem fără o subvenție sau dacă o facem de fapt. Acestea fiind spuse, trebuie să fiți cel puțin un tehnician mediu DIY pentru a fixa corect panourile de pe acoperiș (în funcție de locuri, pot exista turbulențe - nu uitați că, în unele locuri, pe un acoperiș, există efecte ale „ ridicarea „suficient de puternică) și lipirea bine (dacă circulația fluidului este oprită, putem avea temperaturi de până la 250 ° C - din memorie, este una dintre temperaturile maxime înregistrate la ieșirea senzorului meu).

Pentru un cazan pe peleți, ținând cont de costul materialului și de ponderea relativ modestă a forței de muncă și de rata de subvenționare de 50% pentru material, întrebarea nu apare, după părerea mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/07/08, 21:56

jc-tergal a scris:
Cred că trebuie să eliminăm acest lucru pentru a nu avea această explozie de preț


Un ultim și tac:

1) Diferența de preț nu mi se pare atât de șocantă încât este nevoie de o măsură atât de drastică

2) Am navigat pe Internet pentru a cumpăra un MP3 player pentru fiica mea. După alegerea modelului, am căutat: gama de prețuri de ieri a fost de la single la dublu (chiar și ceva mai mult). Totul pe internet. Nu am fost la micul retailer local și nici la secțiunea de electronice din câteva supermarketuri. Gama va fi și mai mare, dacă este !!!

Vezi: http://www.achetezfacile.com/samsung-yp ... 352-4.html

3) Din punct de vedere macroeconomic, interesul unui credit fiscal este de a promova o tehnologie. Din punctul de vedere al guvernului, trebuie să fim clari: nu contează cine „prinde” creditul. Individul sau meșterii. Întregul punct este că CESI-urile sau cazanele de pelete sau mașinile GPL devin populare. Potrivit observațiilor mele, indiferent dacă pe CESI instalat acum 5 sau 6 ani sau pe cazanul cu peleți instalat în ianuarie, „creditul fiscal” este în cele din urmă împărțit: pentru CESI, am estimat (comparând preț cu Germania din apropiere), că instalatorii au recuperat 2/3 din credit. Mi-a mai rămas o treime. Pe de altă parte, pentru cazanul cu peleți, pentru Okofen, costul suplimentar a fost redus. Din cei 7 de euro, cred că am fost periat la maxim, maxim maxim, 000 de euro. Cred că mai puțin, chiar.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155