Uleiuri vegetale din grăsimi animale: reciclarea energiei

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/07/08, 14:03

lejustemilieu a scris:[...]
dar 1000W ... de ce faci asta? E prea mult! -)

Este adevarat.. :? prea obișnuit ca să se mângâie.
Dar suntem acolo repede: un televizor pentru fotbal, computerul pentru copil, congelatorul, frigiderul, circulatorul și regulatorul colectorului solar, ha! reglarea completă a casei pasive. Uscătorul de păr Madame și mașina de spălat vase care consumă mai puțin? decât vasele convenționale din chiuvetă?. Cumpărați toate acestea în același timp, boom de 1000 watt. [...]
Rezistența mașinii de spălat vase sau a mașinii de spălat este mult mai mare de 1000 W ...



Altfel, cu totul altceva: discursul care spune „Totul este posibil, doar fă-o„(Măresc voluntar linia ...) este în opinia mea foarte contraproductiv!
Oamenii dezamăgiți sau care au impresia că au fost înșelați sunt întotdeauna mult mai virulenți decât cei mulțumiți și se fac auziți foarte bine.
Sunt complet de acord cu politica de „prevenire” a oamenilor de la oliomobile: este mai bine să luați măsuri de precauție la început și apoi să mergeți înainte decât să mergeți frontal pentru a nu funcționa.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/07/08, 14:12

Bucheron a scris:Oamenii dezamăgiți sau care au impresia că au fost înșelați sunt întotdeauna mult mai virulenți decât cei mulțumiți și se fac auziți foarte bine.

vorbesti pentru tine? : Cheesy: dar îi uiți pe ceilalți.
Bucheron a scris:Sunt complet de acord cu politica de „prevenire” a oamenilor de la oliomobile: este mai bine să luați măsuri de precauție la început și apoi să mergeți înainte decât să mergeți frontal pentru a nu funcționa.

ok ne vedem peste 10 ani atunci! mare spirit de inițiativă! și există și o secțiune „pensionară”? cel care dă lecții celui al „tinerilor șomeri”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/07/08, 15:03

jonule a scris:
Bucheron a scris:Oamenii dezamăgiți sau care au impresia că au fost înșelați sunt întotdeauna mult mai virulenți decât cei mulțumiți și se fac auziți foarte bine.

vorbesti pentru tine? : Cheesy: dar îi uiți pe ceilalți.
Nu, de ce? :şoc:
Este o observație foarte ușoară de făcut, trebuie doar să știi cum să citești, să asculți, să analizezi și să sintetizezi ... : Roll:


jonule a scris:
Bucheron a scris:Sunt complet de acord cu politica de „prevenire” a oamenilor de la oliomobile: este mai bine să luați măsuri de precauție la început și apoi să mergeți înainte decât să mergeți frontal pentru a nu funcționa.

ok ne vedem peste 10 ani atunci! mare spirit de inițiativă! și există și o secțiune „pensionară”? cel care dă lecții celui al „tinerilor șomeri”?
Iată, să mergem direct, la „conflictul generațiilor”?

Nu este apanajul „pensionarilor” să ia măsuri de precauție, deoarece nu este doar o trăsătură a „tinerilor” de a fi prost și impulsiv ... : Roll:

Pur și simplu, una dintre lecțiile vieții, când ai destui neuroni de gândit, este experiența, care spune că nu poți face totul, oriunde și oricând ...


Și MAI ALES nu se poate spune în termeni generali altora: "Mergeți înainte, faceți-o, este posibil„când nu ȘTII ...
Și știind că nu se limitează la experiența personală.

Când sunteți responsabil pentru un site foarte vizitat precum Olio, este destul de normal să sfătuiți oamenii să fie atenți. După aceea, acasă, fiecare își asumă riscurile pe care le dorește cu echipamentul său.

Exemplu concret preluat din observațiile dvs.: la motoarele Renault dCi, funcționarea cu un procent ridicat de ulei este o preocupare majoră, conform celor câteva exemple pe care le-am văzut (unul pe olio, altul este al meu frate ...), așa că înțeleg pe deplin că site-ul nu spune: este posibil ...

Nu cred că sunteți în stare să rețineți acest lucru, având în vedere cuvintele pe care le faceți ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/07/08, 15:36

Ei bine, probabil că nu știți amploarea cuvintelor mele, de aceea trebuie să mă judecați în acest fel, dar acest raționament vă aparține, aveți dreptul, spun doar că este o rușine ... când apare cazul unui DCi aici vom vedea atunci 8)

aici nu suntem pe olio și nici pe site-ul meu și nu văd despre ce importanță vorbiți, cu excepția aceleia pe care le acordați. pe site-ul lor este și acolo că au existat primii vânzători de tot felul care i-au sfătuit pe oameni să vândă totul lor, eu m-am opus din start, apoi am renunțat, a devenit ceea ce a devenit.

când spui „procent ridicat” nu specifici care. există DCi și DCi, când toată lumea le are atunci vei vedea cine va spune „dar de ce am așteptat atât de mult atunci?” ... este un pariu simplu care mă angajează doar, desigur, dar nu sunt singurul care este tot.
nu specificați mai mult care sunt „marile preocupări”: eu este acest comentariu ușor pe care îl judec, fără detalii precise, voi rămâneți generalist, cu tendință negativă. când veți fi în afara reținerilor voastre și că veți fi trecut la etapa practicii, alros veți putea judeca. pentru fiecare aplicație există măsuri de precauție care trebuie luate atât.

forestier a scris:Este o observație foarte ușoară de făcut, trebuie doar să știi cum să citești, să asculți, să analizezi și să sintetizezi ...

ah înțeleg: ești „profesor” de franceză atunci? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/07/08, 16:14

jonule a scris:Ei bine, probabil că nu știți amploarea cuvintelor mele, de aceea mă judecați în acest fel, dar acest raționament vă aparține, aveți dreptul, spun doar că este o rușine ...
Nu pot „să te prind” decât după ce am citit aici ... Și nu-mi place întotdeauna, așa că o spun ...


jonule a scris:aici nu suntem pe olio și nici pe site-ul meu și nu văd despre ce importanță vorbiți, cu excepția aceleia pe care le acordați.
NIED? :şoc: :?:


jonule a scris:când spui „procent ridicat” nu specifici care. există DCi și DCi, când toată lumea le are atunci vei vedea cine va spune „dar de ce am așteptat atât de mult atunci?” ... este un pariu simplu care mă angajează doar, desigur, dar nu sunt singurul care este tot.
nu specificați mai mult care sunt „marile preocupări”: eu este acest comentariu ușor pe care îl judec, fără detalii precise, voi rămâneți generalist, cu tendință negativă.
Prin urmare, se specifică dCi de la Renault, funcționarea lor nu este foarte diferită în funcție de modele ... În acest caz, acestea sunt 1.9 modele de la 100 la 115 CP montate pe vehicule utilitare. Între 75% și 85% ulei dacă îmi amintesc bine. Problemă destul de gravă de aprovizionare: a priori există un „gadget” care spune computerului că densitatea combustibilului nu este bună (și aparent, aceasta este o informație importantă atunci când combustibilul este comprimat la astfel de presiuni! ) și se întâmplă să puneți motorul complet în perdea sau să-l faceți să funcționeze într-un mod foarte degradat, fără alimentare, etc.

Nu generalizez nimic : Spun doar că mai multe experiențe negative, legate chiar de conceptul de motoare, impun precauții și, în primul rând, precauții verbale, atunci când discutăm despre acest tip de subiect! :se încrunta:


jonule a scris:când veți fi în afara reținerilor voastre și că veți fi trecut la etapa practicii, alros veți putea judeca.
Nu „judec” tehnica!
Spun doar că e o prostie să trâmbiți mereu "Este posibil„fără a adăuga un minim de avertismente ...
Precauțiile nu sunt pentru mine, ci într-un mod mai general atunci când cineva se adresează altor interlocutori. Aceasta este una dintre cele mai mari capcane de pe Internet: puteți găsi orice și tot acolo!
În mod implicit, consider că este mult mai inteligent și mai constructiv să avertizezi oamenii despre potențiale dificultăți, mai degrabă decât să-i lași să creadă orice ...

Celebrul discurs „Ne nu vă faceți griji, totul este în regulă, funcționează", este mai mult apanajul prietenilor dvs. AREVA, nu-i așa? : Mrgreen:

jonule a scris:pentru fiecare aplicație există măsuri de precauție care trebuie luate atât.
Exact asta încerc să vă fac să înțelegeți: Mulțumesc! 8)

jonule a scris:
forestier a scris:Este o observație foarte ușoară de făcut, trebuie doar să știi cum să citești, să asculți, să analizezi și să sintetizezi ...

ah înțeleg: ești „profesor” de franceză atunci? : Cheesy:
De ce? :şoc: Este necesar să fii „Învățător” pentru a crede că raționamentul și inteligența sunt interesante într-un schimb de idei?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/07/08, 16:30

Bucheron a scris:Nu pot „să te prind” decât după ce am citit aici ... Și nu-mi place întotdeauna, așa că o spun ...

bine te descurci bine, dar ce pierdere de timp uneori nu? -) ca:
Bucheron a scris:NIED? :şoc: :?:
...

Bucheron a scris:Spun doar că e o prostie să trâmbiți mereu "Este posibil„fără a adăuga un minim de avertismente ...

și să trăiască avertismentele! : Roll: Adevărat vă spun fraților mei: este posibil ! Da Da ;-)

Bucheron a scris:Celebrul discurs „Ne nu vă faceți griji, totul este în regulă, funcționează", este mai mult apanajul prietenilor dvs. AREVA, nu-i așa? : Mrgreen:
punctezi un punct

Bine, pentru a reveni la temerile tale, atunci:
Bucheron a scris: Problemă de aprovizionare destul de gravă: a priori există un „gadget” care spune computerului că densitatea combustibilului nu este bună (și aparent, aceasta este o informație importantă atunci când combustibilul este comprimat la astfel de presiuni! ) și se întâmplă să puneți motorul complet în perdea sau să îl faceți să funcționeze într-un mod foarte degradat, fără alimentare, etc.

„problema destul de gravă” care este „gadgetul” (nu asociez un gadget cu o problemă suficient de gravă ;-): este doar o sondă T ° C la intrarea filtrului de combustibil care dă combustibilului T ° C, care este legat de vâscozitate. da, este o amuzament: de aceea o amuzament este trunchiat relativ bine! dacă electricitatea este mai dificilă decât mecanică pentru unii, nu este cazul pentru alții.

În plus, ceea ce ai vrut să spui este: Renault produce acolo mașini fragile? Ei bine, asta știam deja ;-) și da, kangoo DCi este relativ fragil, unii spun că vehiculele reale sunt germane, nu franceze ... este doar o reflecție pe care am observat-o, dar să conduc în „petrolul rămâne adevărat: Bosch și compania ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/07/08, 16:59

jonule a scris:[...] dar ce pierdere de timp uneori nu? -) ca:
Bucheron a scris:NIED? :şoc: :?:
...
Înseamnă doar că într-adevăr nu înțeleg la ce te refereai ...
În descifrat: trebuie să faceți un efort pentru a provoca corect!

jonule a scris:[...] Ei bine, pentru a reveni la temerile tale, atunci:
Bucheron a scris: Problemă de aprovizionare destul de gravă: a priori există un „gadget” care spune computerului că densitatea combustibilului nu este bună (și aparent, aceasta este o informație importantă atunci când combustibilul este comprimat la astfel de presiuni! ) și se întâmplă să puneți motorul complet în perdea sau să îl faceți să funcționeze într-un mod foarte degradat, fără alimentare, etc.

„problema destul de gravă” care este „gadgetul” (nu asociez un gadget cu o problemă suficient de gravă ;-): este doar o sondă T ° C la intrarea filtrului de combustibil care dă combustibilului T ° C, care este legat de vâscozitate. da, este o amuzament: de aceea o amuzament este trunchiat relativ bine! dacă electricitatea este mai dificilă decât mecanică pentru unii, nu este cazul pentru alții.
Ești intenționat să fii [cenzură] sau este natural? :şoc:
Problema destul de gravă este, în mod evident, defecțiunea la alimentarea cu combustibil, nu sonda, detectorul, senzorul, senzorul (sau orice „gadget” de informații)!
Pe motoarele dCi, toate gestionările sunt electronice, chiar și acceleratorul nu mai este activ. De îndată ce un senzor oferă informații pe care computerul le consideră deranjante pentru funcționarea motorului: CURTA! La revedere doamnelor și domnilor și bună seara ...

jonule a scris:[...] În plus, ceea ce ai vrut să spui este: Renault produce acolo mașini fragile? Ei bine, asta știam deja ;-) și da, DCi kangoo este relativ fragil,
:şoc: Nu, nici măcar ... : Roll:
Mulțumesc pentru ME lasa dreptul la MES pareri.
Nu consider în mod special că Renault produce mașini fragile și nu am menționat niciodată Kangoo ...

jonule a scris:[...] unii spun că vehiculele adevărate sunt germane, nu franceze ... este doar o reflecție pe care am remarcat-o, dar să rulezi cu petrol rămâne adevărat: Bosch și companie;
Acesta trebuie să fie motivul pentru care BMW a luat motoarele PSA pentru Mini ... : Mrgreen:

Dacă nu pentru Bosch, sunt de acord: chiar funcționează mai bine, dar, pe de altă parte, nu există un singur furnizor auto francez care să facă injecție Diesel ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 19/07/08, 14:13

forestier a scris:Ești [cenzurat] intenționat sau este natural? Șocat
Problema destul de gravă este, în mod evident, defecțiunea la alimentarea cu combustibil, nu sonda, detectorul, senzorul, senzorul (sau orice „gadget” de informații)!

Ce eleganță!
în orice caz, știți că alimentarea cu combustibil a unui vehicul petrolier este rezolvată de o pompă electrică de pre-spălare, acestea există pentru circuitul de presiune absentă la 0.5 bar pentru D și TD, pentru celelalte TDi HDi DCi pompele Există și 4 până la 6 bare ;-)

în ceea ce privește renault, îmi pare rău, dar nu eu am inventat reputația, mă doare că DCi au pompe foarte fragile, chiar și cu petrol există mai mult de 1 care s-a rupt. nu ne putem compara cu motoarele germane, pionieri ai injecției diesel (amintiți-vă în treacăt că Rudolf Diesel a fost asasinat de serviciile secrete germane în timp ce traversa Canalul în 1913 pentru a-și vinde motorul englezilor ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 09/08/08, 19:01

jonule a scris:[...] Ce eleganță! [...]
Mereu ! Eleganța este „marca mea”! : Cheesy: 8)


jonule a scris:[...] în orice caz, știți că alimentarea cu combustibil a unui vehicul petrolier este rezolvată de o pompă electrică de pre-spălare, acestea există pentru circuitul de presiune absentă la 0.5 bar pentru D și TD, pentru celelalte Există și pompe TDi HDi DCi de 4 până la 6 bare ;-)
Bine ... hai ultima dată, după ce am renunțat, ești prea prea [biiiiip] uh nu, doar autist, asta e ... : Mrgreen:

jonule a scris:[...] în ceea ce privește renault, îmi pare rău, dar nu eu sunt cel care a inventat reputația, și mă doare că DCi are pompa foarte fragilă, chiar și cu petrolul y'en a + de 1 care sa spart. [. ..]
Renault nu fabrică o pompă de injecție sau injectoare, sau rampe, etc ... Este o prostie, nu-i așa? : Lol:
La fel ca toate celelalte, acestea sunt utilizate de producătorii de echipamente (Delphi, Bosch, Lucas etc.)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 10/08/08, 11:52

Vă sugerez ca un modo să curețe subiectul care a fost inițial interesant.
MP pentru decontarea conturilor, există. :!:
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115