Uleiuri vegetale din grăsimi animale: reciclarea energiei

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 21/08/08, 10:02

hai, puțin efort ... ;-)

cât este motorina filtrată pe o mașină?
ulei de motor din petrol?

cât de mult ulei vegetal trebuie filtrat, în funcție de unde provine?

cine a zis asta ?

la acea vreme acum 6 ani pe olio (Joner era aici) toată lumea era fixată pe „1µm” pentru că nu era mai fină ... era o prostie, mai ales fără a lua în calcul T ° C .. .5µm este parametrul gashoil, care înnegrește filtrele de combustibil, în special în stațiile de supermarket.

Nu am văzut ulei înnegrindu-mi filtrele de combustibil.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/08/08, 11:20

jonule a scris:hai, puțin efort ... ;-)

cât este motorina filtrată pe o mașină?
ulei de motor din petrol?

cât de mult ulei vegetal trebuie filtrat, în funcție de unde provine?

cine a zis asta ?

la acea vreme acum 6 ani pe olio (Joner era aici) toată lumea era fixată pe „1µm” pentru că nu era mai fină ... era o prostie, mai ales fără a lua în calcul T ° C .. .5µm este parametrul gashoil, care înnegrește filtrele de combustibil, în special în stațiile de supermarket.

Nu am văzut ulei înnegrindu-mi filtrele de combustibil.

Celebră dezbatere : Cheesy:
Personal, îmi filtrez uleiul la 5 µ, dar trebuie să recunosc că mi-am lăsat uleiul să se stabilească vara, 30 până la 60 de zile ... înainte de a-l filtra.
Rezultate pentru filtrul meu diesel (păcură):
Când am început să rulez cu ulei (50%), filtrul meu de ulei avea o vechime de 10.000 km; Nu l-am schimbat pentru că mă așteptam la o înfundare rapidă a acestuia (datorită utilizării uleiului care „spală” conductele).
Astăzi, aici sunt la 16000 km încă cu același filtru, iar comportamentul mașinii mele este în continuare același; merge bine, chiar și pe autostradă ...
De asemenea, este adevărat, că am pus 1 litru de benzină pentru 20 de litri de ulei și puțin C99, dar asta nu are nicio legătură cu filtrarea ... (cred că :D )
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147