Înlocuirea bateriilor cu un generator cu arc

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79355
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 08/08/08, 12:10

AA sau AAA?

Cele mai mici sunt AAA și cred că unii producători oferă modele „de mare capacitate” la 900 mAH

Avem unul la 800mAH: baterii, baterii reîncărcabile și încărcătoare de baterii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 08/08/08, 12:16

Christophe a scris:Apropo de energia musculară ... Știi câtă energie poți face pe o bicicletă „plină” și „medie”?

Câteva zeci de wați pentru majoritatea oamenilor ...


Vrei 2 răspunsuri, deoarece complet și în medie nu este foarte compatibil (cu excepția lui Obelix, a căzut când era mic : Mrgreen: ).

jonule mediu având în vedere intervalul corect, am ajuns la 450 până la 500 de wați, dar nu durează :D
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/08/08, 12:24

am ajuns la 450 până la 500 de wați, dar nu durează

Bicicleta mea de acasă îmi spune când pedalez bine 100 de wați, dar nu sunt un mare atlet :? :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79355
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 08/08/08, 12:28

400 - 500W sunt sportivi obișnuiți eh :)
Pe scurt, NU SUNT EU
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 08/08/08, 12:50

Auzisem 200W pentru ciclistul mediu. Tine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79355
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 08/08/08, 13:00

Da :) 200W sunt eu ... vârf! : Cheesy:

Cred că Indurain tocmai a depășit calul cu aburi (740W) ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 08/08/08, 13:08

când am vâslit, erau „ergometre”, acestea sunt dispozitive de vâslit pe șine, cu ghidon de tracțiune, iar la ax există un disc rotativ, un fel de volant mare, care este puțin mai reprezentativ pentru „barca alunecătoare” după ce am vâslit o lovitură bună: punerea unui generator acolo devine mai profitabilă

Imagine
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 08/08/08, 17:08

pentru a reveni la bateriile sau acumulatorii mici, dacă luăm de fapt un model de 900mAh (există unul mai mare) sub 1.2V, ceea ce face o energie de 1.2x0.9 = aproximativ 1Wh
deoarece majoritatea dispozitivelor mici au 2 sau chiar 4, putem spune că necesită 2 până la 4Wh. Aceasta este energia pe care o produceți pe bicicletă / vâslitor etc. pentru 36 de ani.
atât de eficient, energia acestor dispozitive este redusă, dar problema este că marele avantaj al bateriilor mici este distilarea energiei reduse pentru o lungă perioadă de timp. ar fi necesar, așadar, un tampon între energia mecanică a arcului înfășurat manual și dispozitivul consumatorului final.
Idealul ar fi un încărcător de baterii cu arc. Adică: să nu schimbăm nimic în toate dispozitivele noastre alimentate cu baterii, dar putem realiza un încărcător de baterii pe care îl lichidăm cu arc și care peste o duzină de ore reîncarcă 2 sau 4 baterii.
de ce nu. Să sape.....
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 08/08/08, 17:19

Ei bine, există principiul acestor lanterne cu diode, dar trebuie să vă întoarceți cu mâna și asta nu este prea distractiv.
Văd ca o „mașină”, ceva care ar arăta ca un gonflator de saltea pneumatic pe jos (dimensiunea punctului de vedere și nivelul de forță care trebuie dat.) Ar fi woui, care este util pentru ceva :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 08/08/08, 17:37

Ideea ta este frumoasă, întunecată, dar când mă gândesc la un ceas elvețian, mă gândesc la pendule și acolo se reîncarcă permanent prin forța musculară permanent ...

Deci, două arcuri mici permit unui magnet să oscileze într-o bobină între pozițiile ridicate și joase, curentul produs este încărcat în două celule buton reîncărcabile, iar totul se potrivește într-o baterie A (da cele ale lanternelor de dinainte. 2000 :D ) ...

Astfel, folosim mai puțini electroliți și tot tatuajul decât în ​​bateriile „convenționale” și ne putem permite să nu punem electricitatea nucleară în lanternă decât atunci când nu o „scuturăm” mult timp. Am văzut că excursioniștii iau asta pentru a avea o lampă la culcare.

Miniaturizat, funcționează și pentru playere MP3, camerele a miliarde de turiști. V-ați găsit vreodată fără un loc unde să vă încărcați telefonul mobil sau camera foto atunci când călătoriți? Gata cu grijile, atâta timp cât aveți dispozitivul cu voi, nu mai este nevoie de un încărcător!

Pur și simplu se blochează pentru speologi, utilizarea permanentă a farurilor lor înseamnă că se vor epuiza mai repede decât se încarcă. : Mrgreen:

Trebuie să știți că, cu sistemele piezoelectrice, IG-urile recuperează astăzi până la 3 wați din cei 8 wați produși în vibrații la mers (sisteme în pantofi sau în rucsac ...). Din păcate, acest tip de gadget este acum accesibil doar armatei! Sic!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218