Osetia: noua Cecenia a gazului caspic?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 26/08/08, 21:51

Mi se pare foarte puternic.
Președintele Georgiei este un con

La fel ca Sadam hussein.
1 Limităm căderea bulei speculative:
http://www.algerie-dz.com/forums/archiv ... 82014.html
2-Promovăm ascensiunea la putere a lui Mac Cain


Bravo CIA foarte tare
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/08/08, 17:15

Georgia: Sarkozy solicită retragerea „imediată” de la Moscova
NOUVELOBS.COM | 27.08.2008/17/14 | XNUMX:XNUMX

Recunoașterea de către Rusia a independenței Abhazia și Osetiei de Sud echivalează cu o „schimbare unilaterală a frontierelor Georgiei inacceptabilă”, consideră Nicolas Sarkozy. Dar „nimeni nu vrea să se întoarcă la zilele războiului rece”, spune el.

„Decizia Rusiei încalcă numeroase rezoluții ale Consiliului de Securitate al ONU”, spune NATO.
Președintele rus a explicat că această recunoaștere a fost „bazată pe dreptul internațional”.


http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... mosco.html

Lietseu a scris:în mintea poporului rus, suntem oameni decadenți care nici nu merită să trăiască,


Mereu am crezut că rușii sunt oamenii (bine popoarele ...) care au respectat cel mai puțin viața umană ... remarca dvs. o confirmă ...

ps: pentru remarca mea despre Dalai Lama, pot să cred că a fost un delir ...

În același sens aș putea spune: „să facem o țară unică în lume, va opri toate războaiele ...” :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/08/08, 17:46

Christophe a scris:Mereu am crezut că rușii sunt oamenii (bine popoarele ...) care au respectat cel mai puțin viața umană ... remarca dvs. o confirmă ...

ps: pentru remarca mea despre Dalai Lama, pot să cred că a fost un delir ...

În același sens aș putea spune: „să facem o țară unică în lume, va opri toate războaiele ...” :|


Ben și ce faci cu africanii? Mă gândesc la „masacrul etnic” din Rwanda, există oameni capabili de asemenea violență în altă parte?
Răspunsul este evident ... DA!
Va veni o zi în care oamenii își vor da seama că trăiesc pe o singură planetă și că singura soluție este să se înțeleagă și să se respecte reciproc !!! dar nu înainte de a primi palma că toți așteaptă, dar acesta este un alt subiect .. .
Pace oamenilor de bunăvoință!
:P Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/08/08, 18:19

Lietseu a scris:Ben și ce faci cu africanii? Mă gândesc la „masacrul etnic” din Rwanda, există oameni capabili de asemenea violență în altă parte?


Ei bine, vom găsi întotdeauna mai rău în altă parte, cu excepția faptului că este la fel foarte diferit ... Africa (sub-sahariană) a fost infiltrată de la sfârșitul coloniilor de SUA (+ britanici) și Franța (puțin China acum) ... care nu sunt neapărat în aceeași tabără, dar care folosesc aceleași metode pentru a jefui mai bine bogăția africană.

În cele din urmă deviez ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 27/08/08, 18:28

Uh Christophe, nu cred că rușii sunt mai violenți decât alte popoare. Există unii dintre ei care nu sunt clari ca în Franța și în alte părți. Nu vreau să spun, dar membrii COS francezi aflați în funcțiune în Afganistan, când introduceți comentariile, par să înceapă operațiunile.

Respectul pentru viață este întotdeauna foarte relativ, la fel ca și pentru acești lideri francezi care trimit mercenari pentru a-și servi interesele, sau tatăl și fiul lui G. Bush care vor asasina în liniște mii de irakieni în fața rahatului internațional și vor închide și tortura zeci de mii de prizonieri fără proces ... Pentru o presupusă pace pe care nicio armată de ocupație nu a adus-o vreodată! Ne putem uita la paie georgiene din Rusia, dar nu trebuie să uităm de frânghia pe care o avem acasă, un nod minunat de petro-dolari mafiafrici și babilonieni ...

Vă fac prognosticul pentru următorul genocid, „ajutat” de forțele franceze, ca în Rwanda: Darfur 2009!? Nu, trebuie mai întâi să recitiți rapoartele din Rwanda, să vedeți cât de albă este armata franceză în această poveste ...

M-am săturat să văd liderii noștri acuzând țările care nu sunt aliniate cu Statele Unite de a fi haiducii internaționali atunci când ei înșiși o batjocoresc!

Pace oamenilor de bună-voință, Lietsieu, da, dar peste tot sunt bărbați care preferă forța în rest, oriunde.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/08/08, 18:38

Aveți grijă, nu vorbesc despre VIOLENȚĂ (se vor găsi atrocități în toate armatele și țările lumii), ci despre RESPECT pentru viața umană ... Începând cu respectul pentru propriul popor și soldați.

Exemplu: în timpul celui de-al doilea război mondial, nu a existat la fel de mult (în relativă) execuție a soldaților de către propriii lor ofițeri ca în Armata Roșie ... și a soldaților trimiși la moarte sigură ... mai ales sinucidere pentru împărat și nu executări sumare)

Cred că modul în care o armată își tratează oamenii este un adevărat indiciu ... despre „restul” ...

Putem vorbi despre gulaguri ... și mai recent despre asasinatele jurnaliștilor ... Ah, dar e vina lui Putin? Imi vei spune? Cu excepția faptului că știm zicala: un popor are liderul pe care îl merită ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 27/08/08, 19:22

Este regretabil pentru americani atunci, pentru că apreciază moartea blândă a trupelor lor: http://www.alterinfo.net/L-uranium-appa ... 12625.html

Iar Ossetii morți au un spate bun, săracii: http://www.alterinfo.net/MANIPULATION-D ... 23218.html

O putem discuta ore în șir, sincer cred că liderii majorității țărilor lumii și-au pierdut respectul față de viața umană. Ulterior, rămâne sigur că liderii atlantisti sunt obligați să ascundă adevăratele morți de poporul lor, deoarece poporul nu poate accepta acest lucru. Ceea ce nu este cazul în Rusia. În această privință, poporul rus este mai puțin îngrijorat de moarte.

După moartea celor zece soldați ambuscadați în Afganistan, nu cred că Sarkozy și-ar fi permis să vorbească Afgan mort fără a trezi un val de indignare pentru acțiunea franceză de acolo: pe ambele părți ucidem, unii o ascund, alții nu! într-adevăr, cum să explicăm concetățenilor că, pentru a menține pacea, după moartea a 10 dintre soldații noștri, trebuie să lansăm un raid aerian și să ucidem 7 bărbați, 19 femei și 50 de copii!

KABUL (Reuters) - Forțele străine aflate sub comanda SUA au ucis vineri 76 de civili afgani în vestul țării, au declarat autoritățile din Kabul, care au mai spus că majoritatea victimelor sunt copii.
(Publicitate)

„Șaptezeci și șase de civili, majoritatea femei și copii, au murit astăzi ca martiri în timpul unei operațiuni a forțelor de coaliție din provincia Herat”, se arată într-o declarație a ministerului afacerilor interne.

Potrivit autorităților, numărul bombardamentului de vineri după-amiază în vecinătatea Azizabad, în districtul Shindand, era de nouăsprezece femei, șapte bărbați și cincizeci de copii sub vârsta de cincisprezece ani.

Coaliția a negat uciderea civililor și a declarat că treizeci de activiști au fost uciși vineri dimineață într-o grevă în districtul Shindand, unde nu au mai avut loc bombardamente ulterioare.

Într-un comunicat, armata SUA a declarat că grevele au avut loc între orele 01:00 și 02:00, în urma unei ambuscade a rebelilor islamiști împotriva soldaților afgani și a membrilor coaliției care patrulau în regiune, în regiune, în căutarea unui comandant taliban.

Saeed Sharif, membru al unui consiliu local, a declarat pentru Reuters că zeci de civili au fost uciși. "Aseară, în jurul orei 02:00, mai multe persoane participau la o lectură a Coranului în districtul Shindand, când americanii au început să bombardeze. Zeci de civili au fost uciși."

Un oficial de poliție din vestul Afganistanului a confirmat faptele, fără să prezinte o înregistrare.

"Au murit mai mult de treizeci de oameni. Nu pot spune câți au fost civili", a declarat generalul Ikramuddin Yawar pentru Reuters.

Potrivit unui purtător de cuvânt al Ministerului Apărării din Afganistan, membrii forțelor speciale americane, precum și soldați afgani desfășurau o operațiune împotriva unui lider taliban, Mullah Sidiq, care pregătea o ofensivă împotriva unei baze americane.

"Douăzeci și cinci de talibani au fost uciși, inclusiv Sidiq și un alt comandant. Din păcate, cinci civili au pierit în bombardament", a spus generalul Zaher Azimi.

Versiunea franceză Olivier Guillemain și Gregory Schwartz
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 27/08/08, 19:42

Da, uraniul sărăcit ... am uitat acel „detaliu” ...

El este responsabilul pentru 9 septembrie: 11 de veterani din primul război din Golf au murit în 10 ca urmare a acestei rahaturi.

Pe de o parte: 100 de plângeri depuse de veterani la Pentagon cu singurul răspuns: disprețul ...

Pe de altă parte: accesul la baze aeriene, tehnologie înaltă și armament în stilul dronelor. Ar fi fost foarte ușor pentru armata SUA să organizeze 9 septembrie ... cu sau fără administrație ...

Voi trece în continuare pentru un conspirator ...: Mrgreen:

Ei bine, ne deviem puțin acolo ...

ps: pentru afacerea afgană am vorbit despre Focul Amical (raidul NATO), dar a fost repede tăcut ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/08/08, 20:53

Christophe a scris:...
Exemplu: în timpul celui de-al doilea război mondial, nu a existat la fel de mult (în relativă) execuție a soldaților de către propriii lor ofițeri ca în Armata Roșie ... și a soldaților trimiși la moarte sigură ... mai ales sinucidere pentru împărat și nu executări sumare)

Cred că modul în care o armată își tratează oamenii este un adevărat indiciu ... despre „restul” ...

Comportamentul ofițerilor francezi nu a fost mai bun în timpul primului război mondial, adică cu doar 1 de ani înainte.
Christophe a scris:Putem vorbi despre gulaguri ... și mai recent despre asasinatele jurnaliștilor ... Ah, dar e vina lui Putin? Imi vei spune? Cu excepția faptului că știm zicala: un popor are liderul pe care îl merită ...


Observ o progresie considerabilă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 27/08/08, 22:51

Philippe Schutt a scris:
Christophe a scris:...
Exemplu: în timpul celui de-al doilea război mondial, nu a existat la fel de mult (în relativă) execuție a soldaților de către propriii lor ofițeri ca în Armata Roșie ... și a soldaților trimiși la moarte sigură ... mai ales sinucidere pentru împărat și nu executări sumare)

Cred că modul în care o armată își tratează oamenii este un adevărat indiciu ... despre „restul” ...

Comportamentul ofițerilor francezi nu a fost mai bun în timpul primului război mondial, adică cu doar 1 de ani înainte.
Christophe a scris:Putem vorbi despre gulaguri ... și mai recent despre asasinatele jurnaliștilor ... Ah, dar e vina lui Putin? Imi vei spune? Cu excepția faptului că știm zicala: un popor are liderul pe care îl merită ...


Observ o progresie considerabilă!


Îmi scoți cuvintele din gură!

Sunt de părere că bărbații în general au uitat că dragostea și respectul față de ceilalți a fost singurul pariu sigur, așa cum am spus, și repet, prin urmare, că se va schimba!
Nu vreau să-i joc pe profeți cu 5 bile, dar sunt convins că lucrurile se vor îmbunătăți, doar în ziua în care „frații” noștri umani vor fi înțeles că doar regula de aur este importantă: „fă altora, asta că tu mi-ar plăcea să vă facem "

După această maximă, scoaterea scării nu este nimic mai bun.

Allei! Sănătate!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 235