Energia Mondială, proiecția 2030: mementouri pentru visători

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Energia Mondială, proiecția 2030: mementouri pentru visători




de Christophe » 14/08/08, 14:49

O imagine mică (cifrele AIE) de sub hărțile energetice pentru a vedea aici:
https://www.econologie.com/l-energie-dan ... -3883.html


Această imagine spune multe despre discursurile ecologice actuale (inclusiv catastrofe și politici „verzi”), 80% din energia consumată în 2030 va fi fosilă:

Imagine

Atenție nu am spus că este un motiv pentru a nu face nimic: doar că gazul și cărbunele sunt încă mai mult decât este nevoie de zeci de ani și efectul stoarce-te în toate astea?
Dernière édition alin Christophe 14 / 08 / 08, 15: 39, editate 1 ori.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 14/08/08, 14:54

da, și nu este nuclear care ne va ajuta să ne descurcăm fără ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/08/08, 15:30

Un alt mic memento „drăguț”, care este rece în spate (sau mai degrabă fierbinte), numărul de mașini pe locuitor:

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/08/08, 15:53

Nu m-am putut abține să facem unul nou: https://www.econologie.com/perspectives- ... -3884.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 14/08/08, 16:08

Foarte bine acest mic document. În același timp sintetic, dar fără a uita mare lucru : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 14/08/08, 16:11

Cu toate acestea, există scenarii care se bazează pe o dezvoltare masivă a tehnologiilor economice, duc la rezultate foarte diferite.

De exemplu Greenpeace în raport revoluția energetică, acestea stabilesc un scenariu pentru scăderea consumului general, dar proporția de energie fosilă rămâne majoritară.

Imagine

Imagine
De asemenea, conjecturile sunt făcute fără a avea viziuni reale asupra cantității de petrol și gaz încă disponibile. Fără a aduce atingere cât de mult, din păcate cred că sunt prea multe, dar asta mă angajează doar pe mine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/08/08, 16:13

Minguinhirigue, IEA (și OCDE) au făcut mai multe senarii posibile, partea inferioară a cărților trebuia să ia cifre medii.

Iată câteva senarii ale CME (World Energy Council):
Imagine
Imagine

Evoluția în funcție de 5 scenarii mai mult sau mai puțin ecologice (A Creștere puternică, referință B actuală, ecologiu C) A1, A2 și A3 indică o substituție mai mult sau mai puțin pentru energiile fosile. (Sursa: Consiliul Mondial al Energiei).

În cel mai bun caz, C) consumul crește ... Scenariul de la Greenpeace care prevede asta Prin urmare, consumul total brut nu este foarte credibil (cu excepția cazului în care există o perturbare majoră)!

Detalii și continuare: https://www.econologie.com/la-pollution- ... es-53.html

Cred că realitatea va fi mult mai apropiată de cea a AIE decât de Greenpeace. De altfel, Greenpeace tocmai a început să dea un exemplu: câte turbine eoliene pe numele lor? Nava lor de marfă rulează cu ulei vegetal (cel puțin parțial)?

Cred că trebuie să ascultăm și să ascultăm din nou concluzia lui: implică faptul că, fără o pauză geopolitică majoră (sau filosofică, dar putem visa!), Realitatea va fi aproape de aceasta ... și nu o putem nega.

Altfel, dacă Remundo, a uitat acest lucru: Petrolul laigret
Dernière édition alin Christophe 14 / 08 / 08, 16: 22, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239




de Remundo » 14/08/08, 16:21

0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 14/08/08, 16:24

Vai!

Ah, dar știu .... a uitat să vină ... pe Econologie.com pur și simplu !!

hehehe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 14/08/08, 16:40

Știu că scenariul de la Greenpeace este puțin probabil, de asemenea, îți cunosc starea de spirit în fața grupului lor. Dar încearcă să lupte pe aceeași masă cu economiștii la scară globală și prezintă o alternativă globală care se reflectă în graficul lor. Studiul lor este lung și extensiv, ca să nu spunem că se va întâmpla așa cum îl prezentăm, ci mai degrabă se poate întâmpla așa cum ne dorim ...

Pentru că factorii de decizie, la fel ca liderii mondiali, rămân spectatori ai macroeconomiei atunci când totul este la locul lor pentru a fi actori. Dar nu este în interesul lor (financiar printre altele, înțeles că energiile regenerabile sunt „scumpe” astăzi ...)

În caz contrar, alternativele prezente pe site pun în discuție chiar noțiunea de gaz sau de petrol ca combustibili fosili. Dacă testamentul există, gazele și uleiurile pot deveni energii regenerabile, sintetizate din biomasă!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195