Pesticide: agricultura standard de conviețuire - locuințe

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 20/09/08, 12:23

Christophe a scris:Și că pentru o subdiviziune nu ar trebui să fie atât de scump (raportat pentru fiecare bucată de teren, aș spune câteva mii de euro, în sfârșit, este de la caz la caz) și mai ales: acestea nu sunt lucrări în detrimentul contractantului, ci de EdF și alții care obțin clienți noi! Edf ar trebui să plătească dezvoltatorilor imobiliari! : Mrgreen: ...

Cred că visezi Christophe, conexiunea la EDF nu este suportată de EDF sau GDF (pentru gaz), ci de solicitant. Pentru conectarea la apă potabilă, pentru informații, o extensie a unei rețele de aproximativ 100 de metri trebuie să coste în jur de 30/40000 €; Am lucrat în acest domeniu, dar de atunci prețurile au crescut din nou.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 12:32

1) Ah da visez :) 400 € pe metru furtun de grădină! Zău! Este placat cu aur? : Mrgreen:

Cu toate acestea, logic, aceasta ar trebui să fie responsabilitatea furnizorului.

Să luăm exemplul de cablu de internet în orașe: nu cred că cineva a plătit vreodată pentru conexiunile rutiere (probabil incluse în costurile de instalare).

Există, de asemenea, costuri de deschidere a liniei la Edf, telefon și apă. Deci ... pkoi France Telecom ar unge mai mult decât operatorii de cablu?

2) Ce credeți că este atât de mare? Cuplarea la imobiliare? Robien? Ah, nu, este probabil China sau India !!! : Evil:

Prin faptul că nu dorești din ce în ce mai mult, acesta se stinge și asta se întâmplă! Sunt foarte fericit, dar îmi pare foarte rău și pentru cei păcăliți (achiziție între 2004 și 2008) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/09/08, 10:00

Nici măcar placat cu aur! Nu, ceea ce este scump este orele de lucrări la pământ, tranșeele care trebuie făcute, îngroparea, instalarea de supape și cutii de contor. Așa că îl descompun puțin:
-pentru a aduce terna, compania o aduce înapoi pe un camion cisternă, nu voi explica costul facturat clientului.
-o oră de pliant ar trebui să meargă la 40/50 €.
- pentru a îngropa conducta este nevoie de m3 de nisip, adus cu camionul înapoi 18 tone: și este nevoie de bcq de m3; pentru a pune nisipul, am îndepărtat pământul, care va trebui depus în altă parte, de unde costă un camion pentru a scăpa de pământ. Pentru un camion de 18 tone, cred că este nevoie de aproximativ 6 m3, adică „arahide”. Deci, asta este o mulțime de camioane și .... o mulțime de bani!

Ultima subtilitate: odată ce rețeaua de apă este instalată, clientul final, prin urmare, viitorul proprietar trebuie să îndeplinească conexiunea la această rețea: aceasta include instalarea unei cutii impermeabile și antigel parțial îngropate în care se află contorul, iar acest lucru la linia de proprietate + punerea unei conducte către casă: numără minim 700 €.
Știind că cazul îngropat costă la furnizor aproximativ 250 € și că vă facturăm deja minim 350 € / 400 €.
Când lucram în acest domeniu, o conexiune de contorizare (fără o locuință, prin urmare, în casă) a costat aproximativ 300 € (de acasă).


Contribuția casetei a umflat nota și marja instalatorului.

A urcat după părerea ta?

Aducând produse noi (vezi caseta), dar și:
- alinierea prețurilor; Locuiesc într-o zonă rurală și m3 de apă era acum 20 de ani la 2,50 FF. Astăzi suntem la 1 € / m3 fără salubritate inclusă. Lucrările de renovare trebuiau făcute pe rețeaua turn + apă, dar asta nu a explicat totul.
- compania de întreținere și-a umflat treptat prețurile și, de când are piața, face ceea ce își dorește: prețul acestora este de neînțeles.
- persoanele sunt din ce în ce mai solicitante (ceea ce poate fi explicat având în vedere creșterea prețurilor) și vor apă impecabilă, acest lucru duce la costuri.
- politica noastră de securitate impune o clorinare minimă a apei, de aici instalarea de distribuitoare automate în turnuri de apă, al căror cost nu știu, dar cu o mănușă trebuie să intre în suma de 5000 € fiecare! Apa este atât de brută încât trebuie doar să cumpărați sticle de apă sau să cumpărați un sistem de purificare a apei.
Să luăm exemplul de cablu de internet în orașe: nu cred că cineva a plătit vreodată pentru conexiunile rutiere (probabil incluse în costurile de instalare).
Deoarece acestea sunt lucrări comandate colectiv de către o municipalitate, o regiune, care poate avea subvenții. Individul va plăti doar o parte minusculă.
Pe de altă parte, ca persoană, faceți chiar o solicitare de conectare la Edf pentru o casă aflată la 50 de metri de ultimul pol electric: vă veți înțelege durerea! mici informații care să vă ajute: deplasarea unui contor FED (dintr-o cameră în alta) costă deja mini 300 EUR; inainte de € si inainte de privatizarea FED, aceasta era de 200 € !! Ei bine, da, trebuie să plătească acționarilor :D
Du-te pe ultimele două:
-când EDF vine să conecteze noua casă la rețea, necesită instalarea îngropată a unei teci speciale între contorul de la linia de proprietate și casa ta; ei bine sunt aceia care trebuie să o așeze și, prin urmare, să aibă șanțul făcut de un subcontractant; dacă ai întrebat-o, nu vor.
-Edf nu poate accesa întotdeauna contoarele pentru citit atunci când se află în interiorul caselor: de aceea recomandă instalarea unei cutii telemetrice cu perete extern care să le permită citirea contorului; dar depinde de client să-l plătească, 50 € Cred atunci că este o ușurință de citit pentru EDF și că le salvează cererile de citire de către client și mementouri prin poștă. Astăzi totul este plătit, chiar și inutilul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 21/09/08, 23:01

Christophe a scris:[...] Am greșit?
Puțin ... cel puțin în cazul orașului meu ...

Caz al unei zone U (nu mai cunosc indicele), care poate fi construit doar ca parte a unui program de dezvoltare.

Terenul de construcție (care este încă în formă de câmpuri și pajiști în prezent) este cumpărat de la proprietari 38 € / m², apoi este furnizat cu servicii de rețea și alocat, și revinde de la 110 la 120 € pe mp.

Dimensiune 43 mp, investiție începând cu 000 €, tăiere în loturi 1N, suprafață rutieră și spații publice în jur de 634 m². Produs estimat al vânzării de aproximativ 000 din care trebuie înlăturate costurile de întreținere (rețea AEP, rețea UE, rețea EP, manșoane de electricitate, telefon, deversare și acoperire a drumurilor de acces). Mi se pare că promotorul se așteaptă la un câștig de un milion de euro, la o scadență de 40 până la 5000 ani după cumpărare.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 26/09/08, 13:45

Tocmai am descoperit existența, pare nouă, a unui birou de jandarmi, Oficiul central pentru lupta împotriva daunelor aduse mediului și sănătății publice (OCLAESP), atașat subdirecției a poliției judiciare a direcției generale a jandarmeriei naționale.
http://www.defense.gouv.fr/gendarmerie/ ... ux/oclaesp

Personal: șaisprezece jandarmi! Bof, încă nu este la curent cu problemele, dar hei, este deja un început; link pentru a păstra în rezervă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 26/09/08, 19:54

Interesant !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Știri Fabio




de fabio.gel » 23/10/08, 08:48

bonjour

Câteva vești despre activitatea mea de pulverizare.

Primarul s-a întâlnit cu fermierul weekendul trecut pentru a-i spune că o parte din populație nu este mulțumită de numeroasele pulverizare care erau prea aproape de case.
Fermierul își vinde terenul (la prețul terenurilor de construcție !!!).
Primarul nu vrea ca orașul să crească mai mult pentru moment.
Deci, stand-by.
Există o întâlnire atât cu fermierul, cât și cu reprezentanții cartierului planificat, el ne va aduce această carte de spray timp de 7 ani (vom vedea cu ce ne intoxică și vom ști cu ce vom muri).
Am recuperat textul legii privind pulverizarea și depozitarea produsului fito.


http://fabio.gel.free.fr/Environnement/Arr%eat%e912092006.pdf

Multe precauții pentru utilizarea produselor, dar, într-adevăr, nimic în ceea ce privește locuințele.
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Comunicarea este lansată ...




de fabio.gel » 15/12/08, 10:31

bonjour

Asociația de cartier, primarul + asistentul de mediu și bineînțeles fermierul s-au întâlnit sâmbăta trecută.

Prin urmare, fermierul pulverizează produsele fitosanitare convenționale pe toate culturile intensive, respectă dozele impuse (trebuie să țină un registru al produselor utilizate).

Ne-a oferit o mică pregătire tehnică cu privire la asistența GPS pentru pulverizare și tipurile de duze utilizate.

Pesticidele și altele sunt pulverizate la o înălțime de 80 cm de la sol.

Produsele provin de la Bayer, Monsanto ...

Trebuie să recunoaștem că, la un moment dat, fermierii au făcut orice în ceea ce privește cantitățile de produs utilizate.

În ceea ce privește alegerea culturilor cultivate în jurul cartierului, nu este posibil un consens (pentru el produsele fitosanitare utilizate nu sunt dăunătoare).

Când l-am întrebat când va merge la Bio, mi-a răspuns că nu este departe de pensionare și, pentru el, nu este de actualitate (vânzarea terenului în terenuri de construcție) pare mai de actualitate).

Fermierul care ne oferă valoarea premium pe care a primit-o prin PAC, nu va fi mâine că vom părăsi agricultura intensivă?

În final:

Așteptați până când primăria cumpără terenul pentru a-l transforma
în comun, dar având în vedere recesiunea actuală, aceasta nu este
nu s-a terminat și în plus nu este pe agenda primarului pentru mandatul său.

Punct pozitiv:

Cartierul este acum conștient de pericol.

Primăria este conștientă și de pericol.

Fermierul ne cunoaște punctul de vedere.

Fermierul, asociația de cartier, primarul nu mai sunt separați, se lansează comunicarea dintre fiecare entitate (nu mai este vorba de a ascunde ultima o „nu știam”).

Aceasta este o mică poveste care va servi, sper că va schimba legătura dintre oraș și mediul rural de pretutindeni în Franța.

Fabio
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 15/12/08, 11:11

În orice caz, este misto să fi reușit să comunici bine între tine și se pare că toată lumea se petrece bine.


Prin contra, se pare că este încă un teren agricol care va dispărea pentru subdiviziune. Nu putem face mâine cu o zi înainte să ne permitem să facem agricultură extinsă și să ne hrănim în același timp. . .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 15/12/08, 11:56

bonjour,

Îmi iau subiectul în zbor și îmi permit o mică incursiune, deoarece am experimentat și acest tip de poluare pasivă: am fost profesor într-un centru ecvestru de la marginea culturilor pomicole (mere, pere, ...) și foarte des am fost înecați într-o ceață de tratament cu pesticide fără ca cineva să ne îngrijoreze! Cu toate acestea, angajații responsabili pentru pulverizarea produselor de la tractoarele lor erau echipate ca niște cosmonauți.

Iată alte 3 modalități de a acționa:

- parcurgeți medicii generaliști din zonă, deoarece sunt primii care știu când populația dezvoltă tulburări legate de poluare, în special de origine agricolă, și au date precise. O asociație care face acest proces de colectare a informațiilor de la medici va avea mai multă greutate.
Dacă medicii au observat o creștere a tulburărilor (de exemplu, respiratorii, alergii, ...). Aceste informații pot avea o pondere considerabilă cu o administrație de sănătate publică sau o primărie din cauza fricii de acoperire a mediei în rândul populației! Acest releu media interesează în general presa locală sau departamentală, care poate ridica maioneza!

- există medici de sănătate publică care studiază cazuri de poluare sau boli locale și oferă soluții. Prin urmare, este administrativ lung și incert, dar există. (Am un medic prieten în acest tip de activitate, îl pot cere sfaturi).

- MSA (mutual social agricol, echivalent cu securitatea socială tradițională) lansează uneori acțiuni și studii pentru a controla poluarea agricolă și consecințele acesteia. În urmă cu câțiva ani, MSA-ul departamentului în care am lucrat (04) lansase o operațiune de acest tip, dar nu știu seriozitatea și rezultatele concrete care au urmat, mai ales că este o administrație oarecum „grea”. . Rezultatele ar trebui să depindă de persoanele responsabile de operațiune și de energia lor pentru a face lucrurile să se întâmple.

Acolo îl aveți, au fost câteva observații și sugestii despre poluarea agricolă.
O zi bună
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 50