Autoplus: se rulează cu ulei vegetal

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Autoplus: se rulează cu ulei vegetal




de Christophe » 22/08/08, 17:15

Mi s-a spus (discuție cu jurnalistul de la TF1 https://www.econologie.com/forums/hvp-cherch ... t5954.html ) că numărul din 6 august 2008 al autoplus avea o mare parte intitulată „Roll on Oil” sau How to Convert Your Car to Oil!

Descărcați fișierul de 4 pagini în .pdf: https://www.econologie.com/autoplus-doss ... -3893.html

ps: Mă întreb dacă Ceci nu are legătură cu asta ca ...
Dernière édition alin Christophe 26 / 08 / 08, 17: 39, editate 1 ori.
0 x
recuperare
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 26/05/08, 18:45
Locul de amplasare: Alsacia




de recuperare » 22/08/08, 17:29

într-adevăr era pe prima pagină

se pare că o lege europeană ar impune țării europene să folosească biocombustibil

au existat sfaturi pentru a spune ce tip de motor diesel (vechiul hdi dci) face față mai bine să funcționeze cu ulei
Nu mai am ziarul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 23/08/08, 01:32

Da, am menționat-o pe firul „grăsime și ulei animal” cred ...

Nu l-am cumpărat.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
goodeco
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 121
Înregistrare: 14/02/06, 06:54
Locul de amplasare: marseille




de goodeco » 23/08/08, 07:20

bonjour

A priori trebuie să fie acest articol. : Arrowd:

http://news.autoplus.fr/news/12017/Auto ... e-friture-
0 x
În învățătura veșnică
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/08/08, 10:23

Ah, mulțumesc, iată rezumatul:

Auto Plus a funcționat cu ulei de prăjit!

Imagine

Având în vedere că prețul motorinei la pompă atinge maximuri record, mulți șoferi au luat opțiunea de a funcționa cu ulei de prăjit ... Posibilitatea Auto Plus de a testa acest „combustibil” care a fost interzis până acum în Franța, dar care în curând ar putea fi legalizată.
Anchetatorii noștri au testat, prin urmare, diferitele soluții, amestec de ulei-motorină sau ulei de prăjire 100%.

În ceea ce privește consumul și bugetul, verdictul este foarte pozitiv: economiile pentru un rezervor de 50 de litri sunt tentante (de la 37 la 55 de euro).
Din punct de vedere mecanic, testele noastre de fiabilitate arată că unele motorine moderne riscă să se rupă.

Notă, un mare avertisment pentru șoferii care optează pentru combustibilul casnic. Testele noastre sunt clare: de evitat absolut!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 23/08/08, 10:46

Notă, un mare avertisment pentru șoferii care optează pentru încălzire. Testele noastre sunt formale : evita absolut!

Mă întreb....
Testele noastre sunt formale! .. Citez, asta înseamnă că vorbesc despre testări mecanice ... fără probleme de fraudă TVA ...
ASA DE :şoc: în Belgia, de ce pot agricultorii să funcționeze cu motorină de încălzire cu tractoarele lor ca parte a funcționării lor ?????
Poate că motoarele tractoarelor sunt făcute să funcționeze pe motorină, iar motoarele mașinilor nu ...
Ha, poate vorbesc despre punctul de vedere al poluării (suferă, etc ...; astfel, fermierii pot polua mai mult decât șoferii în acest caz) :şoc: )
Nu știu, mă întreb ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
carburologue
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 14/05/06, 15:23




de carburologue » 23/08/08, 10:46

Cine se rostogolește cu ulei de prăjit aici ???

Oferiți mărcilor dvs. de pompe de injecție și tipul de injecție, impresiile dvs., consumul etc ... vă mulțumesc
0 x
sfârșitul se apropie, toți vom fi acolo ... nu glumesc ... un pic de umor este bun pentru moral ...

futurist vorbind
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 23/08/08, 11:14

carburologist a scris:Cine se rostogolește cu ulei de prăjit aici ???

Oferiți mărcilor dvs. de pompe de injecție și tipul de injecție, impresiile dvs., consumul etc ... vă mulțumesc

Buna Carburolog;
Întrebare:
Ce înseamnă uleiul de gătit?
În Franța, de exemplu, aveți uleiul care provine din magazinele de cipuri.
Dar aveți și uleiuri de gătit care provin din restaurantele chinezești, cu zahăr, sare etc.
Există și celelalte uleiuri, celelalte restaurante :?
Nu am observat niciodată indicii despre această problemă pe net; cu toate acestea, personal, consider că este important din conversațiile cu oameni pe care i-aș califica ca fiind sănătoși : Cheesy: )
Gândiți-vă la această remarcă.
Și ca să-ți răspund la întrebare, merg cu un amestec făcut („vara) de 50% ulei de restaurant chinezesc, 44% motorină, 5% benzină 95 și o lovitură de C99 (mecarun)
Pompa de injecție? diesel KIKI Japonia (nu este o glumă)
Mașina, Nissan blue bird 2000 diesel 1990
Conduc de 6000 km pe ulei filtrat la 5 microni și totul merge bine.
Următorul pas este să rămâneți la 50% ulei în timpul iernii, dar cu o pompă de pre-spălare, filtru de încălzire și schimbător de căldură cu plăci. și sub 10 ° C, voi începe cu motorina pură.Imagine :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 23/08/08, 11:19

lejustemilieu a scris:Mă întreb....
Testele noastre sunt formale! .. Citez, asta înseamnă că vorbesc despre testări mecanice ... fără probleme de fraudă TVA ...


Această remarcă m-a „șocat” și ... mecanic vorbind, este mai puțin „periculos” să alergi cu roșu decât cu ulei pur.

Cu alte cuvinte: roșu din punct de vedere chimic seamănă mult mai mult cu motorina decât petrolul ... de fapt este aproape la fel ...
Dernière édition alin Christophe 23 / 08 / 08, 13: 34, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 23/08/08, 12:32

Christophe a scris: Cu alte cuvinte: roșu din punct de vedere chimic seamănă mult mai mult cu motorina decât petrolul ... de fapt este aproape la fel ...


Poate doar pentru că unii „roșii” au mai multă apă?
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110