Fotografii Cazan cu peleți ökofen: instalare și depozitare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/01/10, 16:37

Salut Nebu și bine ai venit la econo!

nebukadnezar a scris:Nu mă așteptam să găsesc o forum Franceză activează, de asemenea, în legătură cu acest brand.


Ben voui nu suntem inactiv!
Dar ai văzut acest?, iată cea mai „completă” întrebare setările cazanului ökofen !

Cred că până și ökofen Franța este interesată de această lucrare!
Dernière édition alin Christophe 07 / 01 / 10, 16: 38, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/01/10, 16:37

Buna Nachbar !!!

Ai văzut că există un forum despre funcționarea Okofen, setări, etc ???? Peste 60 de pagini!

aici: https://www.econologie.com/forums/suivi-du-t ... t6424.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/01/10, 16:39

La naiba nu am găsit subiectul potrivit! : Cheesy: Mulțumesc că ai făcut asta67 la care mă gândeam când vorbeam despre ökofen France ... cine a fost cel care i-a contactat din nou? Tu sau dirk sau ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/01/10, 17:24

Mă întreb dacă nu au aterizat singuri pe fir ???

Și apoi, după un e-mail plin de bunăvoință, nu îi mai văzusem și îi dădusem urât cu un „Okofen ucide-mă!” ceea ce i-a făcut să reacționeze. Răspuns activat forum? Deputat în ceea ce mă privește ...

De atunci, am fost în contact și au încercat întotdeauna să găsească soluții la cazurile descrise (contact individual cu forumcu probleme).
0 x
nebucadnezar
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 07/01/10, 15:40
Locul de amplasare: Germania - Saarland




de nebucadnezar » 07/01/10, 18:29

Felicitări, sunt foarte impresionat, mai mult, toată lumea este drăguță și se ajută reciproc, pe site-urile germane există întotdeauna idioți care cred că știu totul mai bine decât ceilalți și rup discuțiile în loc să-i îmbogățească. Până acum nu am găsit încă un site comparabil în Teutonia.

Așa că voi începe să citesc aceste fire care arată cu adevărat de vârf.

Privind puțin discuțiile, Did67 afirmă că dețin manualul de instalare, am mai multe manuale, toate în limba germană, desigur, inclusiv un document tipărit în galben „Montage und Installationsanleitung für den Installer”, către Didier, presupun că este acest document despre care vorbești?

Atunci codul de instalare, este același pentru toate instalațiile?

Ceea ce mă interesează este să pot salva datele pe un stick USB, acest lucru este descris în capitolul 17 al manualului Pelletronic Plus. Am nevoie de acest cod pentru a activa funcția USB?

În prezent, la sfârșitul zilei notez manual aceste date într-un fișier excel.

mulțumesc

Cer
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/01/10, 18:40

nebukadnezar a scris:Felicitări, sunt foarte impresionat, mai mult, toată lumea este drăguță și se ajută reciproc, pe site-urile germane există întotdeauna idioții care cred că știu totul mai bine decât ceilalți și despart discuțiile în loc să-i îmbogățească.


Uh obiecție .... nu nimic !! : Mrgreen:
0 x
kitikoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 24/01/10, 20:29
Locul de amplasare: 42330 (Loira)




de kitikoi » 26/01/10, 09:44

Buna ziua tuturor,

odată nu este personalizat, prima mea postare despre asta forum nu este o întrebare, ci un răspuns : Cheesy:
Nou cumpărător al unui cazan okofen, am călătorit destul de puțin forum să încerc să înțeleg cum funcționează noua mea jucărie. Am înțeles diferența dintre automat și regulator, dar am încă câteva probleme cu legea apei, dar va veni ...
pe scurt pentru a viza mai bine funcționarea controlerului, am folosit un bliț compact pentru a salva parametrii și, în același timp, am vrut să salvez parametrii controlerului pe o tastă USB, dar curios nu găsisem răspunsul pe forum : interesează puțini oameni sau este acest regulament destul de recent și puțini oameni îl au?

încă Google este prietenul meu, iar codul de acces din 4 cifre este alcătuit din primele 2 cifre = ora și ultimele 2 = data curentă. Pentru configurarea înregistrării, se află în document.

Atașat este un exemplu de ceea ce colectăm. Mă așteptam la mai multe informații și nici nu înțeleg toate coloanele (cele cu un antet marcat [ï¾ ° C] în special):

https://www.econologie.info/share/partag ... GnrINZ.xls

bonne Journée
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/01/10, 12:11

nebukadnezar a scris:
Privind puțin discuțiile, Did67 afirmă că dețin manualul de instalare, am mai multe manuale, toate în limba germană, desigur, inclusiv un document tipărit în galben „Montage und Installationsanleitung für den Installer”, către Didier, presupun că este acest document despre care vorbești?

Atunci codul de instalare, este același pentru toate instalațiile?

Ceea ce mă interesează este să pot salva datele pe un stick USB, acest lucru este descris în capitolul 17 al manualului Pelletronic Plus. Am nevoie de acest cod pentru a activa funcția USB?

Cer


Oops, pierdusem din vedere acest fir!

1) Da, este acest document. În mod normal, nu este destinat utilizatorului. Dar este furnizat, după cum sugerează și numele, fiecărui instalator. Cine o lasă deseori (dar nu întotdeauna) ... Există informații acolo care nu sunt în ghidurile pentru utilizatori.

2) „Codul instalatorului”, pe cazan („controlul peletelor”) din câte știu, are aceeași cheie pentru toate Okofen. Vă permite să mergeți la parametrii de rangul 2 de pe placa cazanului. De exemplu pentru a schimba temperatura nominală (cea spre care cazanul „tinde”; P 263 din memorie, 70 ° C din fabrică, pe care am redus-o la 67 ° C). Sau vizualizați o serie întreagă de timpi de înregistrare (seria P24X): șurub, arzător, aspirator, aprindere, șurub siloz ... etc ...

3) Nu am regulamentul alb: joker. Nicio posibilitate de a înregistra pe USB acasă. Placa cazanului poate fi salvată în CompactFlash (dar nu am reușit! O poveste de formatare)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/01/10, 12:14

kitikoi a scris: dar curios nu găsisem răspunsul pe forum : interesează puțini oameni sau este acest regulament destul de recent și puțini oameni îl au?



Este destul de recent. Câțiva stâlpi vechi ai acestora forums (Dirk, eu) mai am vechiul TEM (numit „gri”). Ați pus cererea dvs. pe cel mai lung fir (funcționarea regulamentului Okofen - mai mult de 70 de pagini). Unii au ...
0 x
kitikoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 24/01/10, 20:29
Locul de amplasare: 42330 (Loira)




de kitikoi » 26/01/10, 13:58

în timp ce căutam codurile pentru regulator, am văzut această postare. Deoarece nimeni nu părea să aibă răspunsul, am pus codurile pe care le-am găsit.
Nu am pus încă o întrebare pe cel mai lung fir, aștept să citesc toate postările legate de asta, să pun întrebări relevante. Nu există nimic care să enerveze mai mult decât să răspunzi cuiva care nu s-a deranjat să deranjeze

dar promit că voi găsi lucruri de întrebat : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126