Fotografii Cazan cu peleți ökofen: instalare și depozitare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
manu 38
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 29/08/12, 18:39
Locul de amplasare: Isere




de manu 38 » 02/09/12, 09:41

bonjour,

Vă mulțumim atât pentru răspunsurile dvs., cât și pentru manualul de întreținere foarte detaliat. La fel ca manet42, voi încerca să fac singură întreținerea cazanului meu, chiar dacă, evident, prețul cerut de inginerul meu de încălzire pare foarte corect.

Sunt pe cale să-mi termin silozul, iată câteva fotografii care demonstrează cât de mult m-am inspirat din realizările tale !!! vă mulțumesc tuturor ...


Imagine


Imagine
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 03/09/12, 11:21

ușa mică se deschide spre exteriorul silozului :şoc:
nu este o idee bună decât dacă ai altceva în interior.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Jacko
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 01/01/11, 13:56




de Jacko » 24/02/13, 21:04

bonjour,

Un pic mai multe informații despre depozitarea silozului ...
Nu am putut fi prezent în timpul ultimei umpleri a silozului din mai 2012.

1. Fiul meu care a fost prezent mi-a spus că livratorul a pus o pungă pentru a colecta praful pe conexiunea care se stinge. Foarte bine mi-ai spune ... cu excepția faptului că nu pusese un ventilator pentru a aspira aerul din siloz. Rezultat: mult praf a ieșit prin micro-scurgeri ici și colo și ar fi putut exploda silozul, deoarece câțiva milibari pe cm² fac rapid o împingere uriașă pe pereți. Așadar, nu lăsați o geantă fără ventilator.

2. A făcut conexiunea greșită și a suflat peletele prin priză ... Acest lucru a făcut o gaură de ± 13 cm în diametru în tavan (osb 22mm) și din fericire plasticul pe care l-am pus în jurul silozului pentru a-l proteja de exterior umiditatea nu s-a străpuns ... altfel aș fi avut câteva tone de pelete în podul meu ... Deci, asigurați-vă că identificați cele 2 conexiuni. Nu pot pune o fotografie .. ;-(

@ + jd
[/ Img]
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 25/02/13, 09:31

Personal, am o singură conexiune de intrare cu un covor amortizor opus.
În spatele covorului amortizor am o ieșire de aer cu PVC de 100 mm care iese în exterior.
produce praf de rumeguș care iese așa la umplere și care zboară sau cade înapoi în grădină. nimic foarte jenant.
majoritatea camioanelor nu au sistemul de aspirare a prafului și apoi îi enervează să pună două furtunuri.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
roy1361
x 17




de roy1361 » 25/02/13, 12:34

Buna,

Spui asta:

dirk pitt a scris:majoritatea camioanelor nu au sistemul de aspirare a prafului și apoi îi enervează să pună două furtunuri.


Dar cu noul standard € uropean Enplus A1, livrarea cu un camion echipat cu cântărire la bord și colectarea prafului este obligatorie. Totul este aici:
http://www.holz-pellet.com/tl_files/pdf ... H_2012.pdf

A+
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 25/02/13, 12:50

roy1361 a scris:
Dar cu noul standard € uropean Enplus A1, livrarea cu un camion echipat cu cântărire la bord și colectarea prafului este obligatorie. Totul este aici:
http://www.holz-pellet.com/tl_files/pdf ... H_2012.pdf

A+


moouuuais, cu mult înainte ca furnizorii să fie gata să se echipeze, vor exista mai multe granule în țevi.

nu schimbăm camionul în fiecare an și nu sunt sigur că sistemul de vid este prioritatea companiilor de livrare.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Jacko
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 01/01/11, 13:56




de Jacko » 25/02/13, 21:39

roy1361 a scris:Buna,

Spui asta:

dirk pitt a scris:majoritatea camioanelor nu au sistemul de aspirare a prafului și apoi îi enervează să pună două furtunuri.


Dar cu noul standard € uropean Enplus A1, livrarea cu un camion echipat cu cântărire la bord și colectarea prafului este obligatorie. Totul este aici:
http://www.holz-pellet.com/tl_files/pdf ... H_2012.pdf

A+



Ai dreptate. Voi scoate conectorul „pompier”, astfel încât să nu mai putem pune un furtun în el. Și este adevărat că nu au niciodată fan. Șoferul nu văzuse niciodată cutia externă care taie cazanul și unde își poate conecta ventilatorul ... Ce știu este că îmi voi lua timp liber în următoarea umplere ...
@ + Jacques.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/02/13, 10:49

Am fost livrat cu camionul cu un aspirator și, de asemenea, o dată, fără: suflare simplă prin a doua conexiune, printr-un dispozitiv flexibil, dar fără conectarea aspiratorului la pajiștea vecinilor ...

Observație: cu aspi, fără urmă de praf, deoarece silozul se află într-o ușoară depresiune („aspi suge mai mult decât suflă camionul ... Fără aspi, praful a trecut prin lespezi și s-a răspândit în subsol (silozul este ușor) suprapresiune).

Cu excepția cazului în care aveți un siloz perfect sigilat (al meu nu este pe tavan, unde mi-am lăsat plăcile expuse, care nu sunt niciodată 100% adiacente), cred că este potrivit să solicitați aspirație. Întrebați la comandă (furnizorii sunt adesea mult mai „cooperanți” „sau„ înțelegătoare ”atâta timp cât speră să vândă, decât odată ce au înregistrat comanda!).

De știut și: pe forum futura, există mărturii despre silozuri metalice deformate de suprapresiune ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/02/13, 10:52

manu 38 a scris:
Sunt pe cale să-mi termin silozul, iată câteva fotografii care demonstrează cât de mult m-am inspirat din realizările tale !!! vă mulțumesc tuturor ...



Flashback: dacă înțeleg corect imaginile, suflați perpendicular pe axa majoră (șurubul de extracție), în direcția lățimii silozului? Acest lucru este evident foarte nefavorabil, deoarece distanța este mică, iar umplerea „laterală” este mai puțin ușoară ...

Ai pus ecranul din plastic în fața gurii de insuflare - după fotografii ??? În caz contrar, riști să-ți sapi OSB foarte repede?
Dernière édition alin Did67 09 / 05 / 15, 10: 20, editate 1 ori.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 26/02/13, 13:38

aproape nici o suprapresiune în silozul meu, deoarece există două tuburi din PVC cu diametrul de 100 de aerisire spre exterior (grădină)
okofen mi-a oferit un „șoset” pentru a pune această țeavă de ieșire, dar nu l-am pus niciodată.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180