VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/01/12, 23:42

e simplu

contra curentului = fluxul 2 paralel cu primul este invers
co curent = al doilea flux paralel cu primul este în aceeași direcție
încrucișat = al 2-lea flux peste primul

imposibil de a fi atât transversal, cât și paralel!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/01/12, 23:57

le
contra curentului = fluxul 2 paralel cu primul este invers

este singurul care face posibilă o diferență foarte mică în T între fluxurile de intrare și ieșire la fiecare capăt al schimbătorului.
În caz contrar, în loc să avem 1 ° C și o eficiență de 90 până la 95%, avem 10 ° C și 50% la max.

Condensările sunt foarte importante, dacă CMV cu debit dublu este util și atât de scăzut, cu o casă sub ocupată, este, de asemenea, simplu să se ventileze cu greu.
0 x
grami49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 14/01/15, 11:02
Locul de amplasare: maine și loire




de grami49 » 14/01/15, 12:32

Buna ziua tuturor!

@Flytox: ne-ați putea oferi un mic feedback despre schimbătorul dvs. „de casă”, cuplat cu 2 CMV-uri clasice cu flux unic (a se vedea pagina 4 a acestui subiect)

Într-adevăr, sunt foarte interesat, pentru că am recuperat un schimbător fără motor!

M-am gândit la vmc debit simplu ca motorizare: extracție și insuflare, dar am îndoieli cu privire la debitul final (cădere de presiune).
0 x
grami49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 14/01/15, 11:02
Locul de amplasare: maine și loire




de grami49 » 14/01/15, 20:41

Pentru cei interesați, iată 2 fotografii ale schimbătorului pe care l-am recuperat: este un Aldes E150H (este de la sfârșitul anului 1999).

Imagine

Imagine

După o bună curățare și câteva modificări: îmbunătățirea extracției condensului, izolarea mare a cutiei, trecerea orificiilor în 125 mm (150 în prezent), etanșarea și instalarea unui sistem de filtrare.
Cred că pot face ceva nu prea rău cu el :D (și spune că avea să ajungă în tomberon ...)

Trebuie doar să găsesc niște motoare cu ventilator care ar putea face treaba la un preț scăzut!
Și tocmai pe acest punct mă usuc puțin .... ventilator torin, OZN centrifug de tip RVK 125, Vmc single flow sau altele? :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/01/15, 21:54

Buna grami49

@Flytox: ne-ați putea oferi un mic feedback despre schimbătorul dvs. „de casă”, cuplat cu 2 CMV-uri clasice cu flux unic (a se vedea pagina 4 a acestui subiect)


Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar nu am terminat niciodată regia.
Din lipsă de timp / schimbarea priorității, am lăsat cutia să aștepte câteva luni cu schimbătorul său „din plastic” în pod și au venit cuiburile să se cuibăresc în el ..... schimbătorul este incomensurabil de curățat corect și foarte fragil :strigăt: Astfel de găuri mici nu sunt un plan bun pentru curățare și scădere de presiune ....

Între timp am văzut și alte realizări ..... să realizez că ceea ce plănuisem pentru gestionarea condensului era foarte insuficient .... :strigăt: A mers direct la lada de lemn care putrezeste, deoarece nu poate evacua bine flota.

Proiectul s-a oprit aici, pentru că totul trebuia reluat și din lipsă de timp (prea mult în concurență cu pantonizările mele). :strigăt: : Mrgreen:

De atunci am reciclat un CMV pentru a sufla în casă (se utilizează în flux unic) și celălalt pentru a sufla aerul exterior din spatele inserției de lemn pentru a sufla aer călduț în sufragerie, în loc să aduc un curenți reci la uși.

citro trebuie să aibă câteva idei pe această temă ....
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/01/15, 23:55

E original sau ești tu, grami49, care a masticat ansamblul schimbătorului. :?:

În mod normal, un schimbător trebuie să poată fi ușor demontat pentru întreținere. :?
Pe VMC Hélios, benzi acoperite cu garnitură de spumă sau etanșare din pâslă între cutie și schimbător facilitând în același timp îndepărtarea acestuia pentru inspecție și curățare.

VMC Hélios este echipat cu 2 filtre G4 și un filtru F7 "anti polen" care protejează eficient schimbătorul de murdărie, dar trebuie înlocuit cel puțin de două ori pe an, în funcție de mediu și de calitatea aerului.
Am postat pe forum poze cu filtrele mele noi și murdare. :şoc:
Trebuie remarcat faptul că filtrul care preia aerul interior este mult mai murdar decât cel care tratează aerul exterior înainte de insuflare. Filtrul de polen se înfundă diferit în funcție de anotimp ... dar nici nu este o priveliște frumoasă.

Vă stau la dispoziție pentru orice întrebări. : Arrowl:

Flytox, nu ezitați să mă anunțați dacă treceți prin Bordeaux, hai să discutăm puțin, a trecut mult timp. : Mrgreen:
0 x
grami49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 14/01/15, 11:02
Locul de amplasare: maine și loire




de grami49 » 15/01/15, 09:19

bonjour,

Mulțumim Flytox pentru răspuns. :D

@Citro: În ceea ce privește chitul, este original! în plus, m-am străduit să-l deschid ... fără să rup nimic.

Este un schimbător care are acum 16 ani, iar în acel moment filtrarea era rară. Privind documentele ALDES despre VMPH, filtrarea a fost opțională. :şoc:

Desigur, voi încerca să îmbunătățesc totul și să am un schimbător ușor accesibil pentru întreținere și filtrat corect în amonte și în aval (stil de capotă articulată, cu garnitură și suport pentru filtru).
Este loc, ar trebui.

Unde se blochează pentru mine este alegerea fanilor. Am început să folosesc ventilatoare pentru conducte centrifuge (în stilul Ovni Prima Klima în 125mm și 2 viteze 220 și 320 m "/ h).

Imagine


Dar m-am întrebat de ce să nu folosesc pur și simplu 2 vmc clasice cu reglare automată simplă (care pot fi găsite la 40 € în GSB)? de aici întrebarea mea către Flytox.

Scade presiunea în rețea (lungimea învelișului, filtrele) nu riscă să fie prea mare pentru un vmc convențional și risc să sfârșesc fără flux la ieșirea orificiilor de insuflare?

Ceea ce mă sperie cu ventilatoarele de tip extractor centrifugal este riscul că este puțin prea puternic și că chiar și la 220m3 / h debitul de aer suflat este prea puternic și brusc prea zgomotos ....
Sau trebuie să le reglezi, dar un simplu variator nu mi se pare foarte potrivit: cu unele motorul începe să bâzâie.Idealul ar fi un variator de scenă / transformator, dar prețul este înfricoșător!

Aveți experiențe sau informații despre asta :?:
0 x
Mich
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/11/10, 18:46
x 1




de Mich » 15/01/15, 10:13

grami49 a scris:Scade presiunea în rețea (lungimea învelișului, filtrele) nu riscă să fie prea mare pentru un vmc clasic



bonjour,

Nu trebuie neglijate mai ales căderea de presiune a schimbătorului și a acestor filtre.

avantajul vmc auto-reglabil este că debitul este constant. dar dacă scăderea presiunii este mare, vei consuma mult. iar dacă este prea mare nu va funcționa.
dacă nu aveți căderea de presiune a schimbătorului, aveți doar testul de aflat.

În fluxul meu dublu, vmc cu auto-reglare sunt suficiente, totuși schimbătorul meu este de 70m². De-a lungul anilor și înfundarea circuitului, consumul meu electric al sistemului a crescut, astfel încât motoarele mele compensează creșterea scăderii de presiune datorată înfundării.

pentru a încheia, cred că va funcționa, deoarece schimbătorul dvs. pare să aibă o secțiune de pasaj mare, atât de mică cădere de presiune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/01/15, 11:29

Iată-ne grami49, pur și simplu puneți degetul pe ceea ce face calitatea unui CMV cu flux dublu ...

HELIOS VMC pe care l-am costat un braț (3000 Euro doar pentru centrală și la fel de mult pentru rețeaua aeraulică și orificiile de aerisire, am realizat eu însumi instalarea), dar calitatea realizării arată importanța proiecta...
Motoarele ventilatoarelor centrifuge sunt cu curent continuu, eficiență foarte mare și viteză controlabilă pe 8 niveluri și foarte silențioase.

De asemenea, îmi pot pune casa în suprapresiune (sau chiar în depresie) prin controlul diferențial al fiecărui motor, care este în prezent cazul meu atâta timp cât nu mi-am înlocuit geamurile cu mai multe modele etanșe la aer.
0 x
grami49
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 14/01/15, 11:02
Locul de amplasare: maine și loire




de grami49 » 15/01/15, 15:15

Și da, Citro, știu că există o diferență mare în ceea ce privește designul și calitatea, dar are un preț.

Uită-te doar la vmc DF vândut în GSB, la 499 € ... nu te face să vrei .... carcasă din plastic, fără izolație, sigilii inexistente, filtru G3 puțin subțire, clemă atașează capac foarte fragil, evacuare condens mai mult decât îndoielnic ... și cel mai rău schimbător de flux transversal cu 60% eficiență vândut ca eficiență ridicată!

Dar, ca și cum, nu-mi permit ... să trăiască DIY !: Cheesy:

@Mich, ma linistesti :D așa că trec la practică!

În acest weekend voi face testul cu un flux simplu de văzut.
Schimbătorul meu având 15 m², asta ar putea face acest lucru.
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85