VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 06/01/16, 13:13

LOGIC12 a scris:
Și nu este oprit. Oprirea unui VMC creează probleme în special de condens în conducte, deoarece nu mai circulă nimic.


Condensarea apare în special în timpul funcționării în porțiunile reci ale conductelor din apropierea orificiului de evacuare, în mod constant într-o cantitate proporțională cu cantitatea de aer care trece și se oprește, făcând această condensare înainte de oprire mai vizibilă printr-un flux mai ușor în direcția opusă numai cand aerul circula !!

Răspunsul dvs. indică faptul că VMC-ul dvs. este foarte puternic (tipic standardelor absurde de acum mai mulți ani), probabil prea mult și este ușor să îl opriți în absența dvs. și să reflectați asupra condensului datorat funcționării VMC care îți umple canalele în părțile lor inferioare și se revarsă oprindu-se, apa încetând să fie împinsă de vântul de aer de la VMC !!

Prin amestecarea acestor conducte într-o mansardă se lasă pline de litri de apă condensată în timpul funcționării VMC !!
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5




de LOGIC12 » 06/01/16, 15:53

salut, nu, nu am VMC acasă și îl gestionez perfect.
Am doar o capotă extractoare și un extractor în baie pe care o conduc în timp ce fac duș și încă ușor la 2 ore după sau chiar jumătate de zi.

Dar uneori văd VMC și îmi spun că nevoia variază în timpul zilei, de unde reflectarea mea.
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de LOGIC12 » 10/11/16, 17:08

Bună ziua, nu am citit toate răspunsurile, dar am putea folosi lambriuri din PVC. Îl tăiem la lungimea pe care o dorim și este un pic ca foi de policarbonat. Am putea pune mai multe suprapuse, lăsând un spațiu între ele prin inserarea unor bucăți mici de lemn, de exemplu, astfel încât aerul care iese din VMC să poată merge între plăci pentru a încălzi mai bine aerul care intră.

Și acolo, este ușor să-l obțineți într-un magazin de bricolaj și nu este prea scump.
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de xxx74 » 13/02/17, 12:24

bonjour,

Nu m-am mai întors la acest subiect de multă vreme, dar acum am reușit să recuperez un microbatt cub de aldes, care pare să fie în stare de funcționare (nu a fost încă testat), singura problemă este că este prea mare și, prin urmare, niciun loc pentru instalare.

Nefăcând să mă coste nimic, sunt în prezent în faza de demontare totală pentru a păstra toate elementele, cu excepția cutiei, pentru a-mi crea propria cutie pentru a permite instalarea acesteia.

În cutia Aldes, observ că conductele de aer interne nu sunt netede (pline de formă de polistiren) și indirecte către schimbător, care, în opinia mea, trebuie să provoace scăderi de presiune, așa că aș dori să șterg asta în acel că am de gând să realizez și să îmbunătățesc, de asemenea, etanșarea, care nu mi se pare prea bună încă de la început.

Suprafața intrărilor și ieșirilor schimbătorului fiind destul de mare, aș dori să știu dacă este mai bine să considerăm că aerul ricoșează de pe un perete înainte de a intra în schimbător sau dacă este mai bun decât aerul vine direct?

Scopul acestei întrebări și răspunsul său este de a distribui cât mai bine aerul care ajunge pe suprafața totală a celor două intrări ale schimbătorului și nu numai că marginile celor două intrări ale schimbătorului sunt 100% eficiente și că partea opusă este de 20%.

Există reguli de aeraulic de urmat?

Unitatea mea de schimb de căldură va fi cu siguranță separată de motoare, este util să se ia în considerare o formă de con între ieșirea conductei motorului și intrarea schimbătorului de căldură dacă se folosește opțiunea de aer proiectat din față?
0 x
nenovice
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 25/01/22, 08:51

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de nenovice » 25/01/22, 08:56

bonjour

post dezgropare.

Am de gând să fac un schimbător de casă, cu flux invers încrucișat cu plăci de aluminiu offset.

forma va fi hexagonală. o grosime de 3 mm între fiecare placă.

întrebarea pe care mi-o pun, este important să creez canale pe o placă știind că acest lucru va crește căderea de presiune și va reduce suprafața de schimb

merci
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de xxx74 » 26/01/22, 06:48

hi,

In mod normal idealul este sa creezi un „cot” la nivelul circulatiei aerului in schimbator, acesta va creste caderile de presiune dar mai presus de toate va creste schimbul intre cele doua fluxuri pentru ca mai multa frecare...

Multă baftă.
1 x
nenovice
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 25/01/22, 08:51

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de nenovice » 26/01/22, 08:34

salut

Multumesc pentru raspuns.
0 x
Helliu23
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 14/06/22, 11:18
x 5

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de Helliu23 » 14/06/22, 11:44

Re dezgroparea dezgroparei hihi.

Înapoi după. Mulți ani sau am urmărit primul mesaj al acestei postări, între timp achiziționarea unui zender dublu flux, și bineînțeles deschizându-se în observații ale compoziției sale.... Nu sunt dezamăgită.... Mai am ceva greu de așezat. ...

Schimbător: panou de amplasament tip plăci alveolare... Sisi... Sisi :|

Două mici ventilatoare melci între / afară controlate de un manager de bază ușor de realizat în Arduino.....

O cutie de aluminiu cu doua randuri electrice....
Pe scurt, nici măcar o bucată de aluminiu în schimbător și totuși un randament PHI (standard german și nu NF. Uită-te la baza de calcul între cei doi, vei înțelege)

La Paul, schimbătoarele de căldură sunt pur și simplu realizate din tub pătrat de aluminiu....

Ne vedem
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de jean.caissepas » 14/06/22, 23:49

Hellium23 a scris:Re dezgroparea dezgroparei hihi.

Înapoi după. Mulți ani sau am urmărit primul mesaj al acestei postări, între timp achiziționarea unui zender dublu flux, și bineînțeles deschizându-se în observații ale compoziției sale.... Nu sunt dezamăgită.... Mai am ceva greu de așezat. ...

Schimbător: panou de amplasament tip plăci alveolare... Sisi... Sisi :|

Două mici ventilatoare melci între / afară controlate de un manager de bază ușor de realizat în Arduino.....

O cutie de aluminiu cu doua randuri electrice....
Pe scurt, nici măcar o bucată de aluminiu în schimbător și totuși un randament PHI (standard german și nu NF. Uită-te la baza de calcul între cei doi, vei înțelege)

La Paul, schimbătoarele de căldură sunt pur și simplu realizate din tub pătrat de aluminiu....

Ne vedem


Am un Zender de 6 ani acasă. Este scump, dar economia de incalzire si confortul (zgomot exterior mai putin, mai putin praf, mai putini tantari, racoare tinuta mai mult timp vara, umiditate nici prea mare, nici prea mica, distributie foarte buna a caldurii de la aragaz in toata casa = fara incalzitor electric.. .) nu mă face să regret această achiziție.

Ei bine, trebuie să aveți bugetul (VMX + conducte + distribuitoare + instalație) care a fost de 10 k€ pentru 109m2 în 2015-2016.

Aveam mijloacele să investesc atunci și am făcut-o pentru că veniturile mele vor scădea la pensie, în timp ce energia va continua să crească...
Planificarea pe termen mediu și lung vă permite să trăiți senin, fără să vă temeți de ziua următoare.
Moartea, bolile grave se întâmplă indiferent de ceea ce faci... pe de altă parte, poți încerca să trăiești bine înainte, fără să-l ispitești prea mult pe diavol...

Este mai puțin probabil ca bunurile fizice să zboare decât grămezi de bani electronici sau de hârtie...
Asadar cred ca investitiile care ma fac sa-mi reduc facturile sunt cele mai profitabile pentru ca in prezent nu sunt impozabile (de-a face cu viitorul pouritic...)


Dar hei, ma incalzesc la 21-22° iarna in living-bucatarie cu 200€ pe an (soba pe peleti). Nu am de gând să mă plâng.
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
valoare
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 06/11/22, 21:35

Re: VMC: fabricație de recuperare a căldurii cu flux dublu




de valoare » 11/11/22, 09:38

Salutare tuturor
post super interesant, schimbătorul lui Mich este interesant, dar aceste explicații privind dimensionarea nu sunt foarte explicite.
Dacă vreunul dintre voi ar avea niște refrenți de motor de putere redusă care ar putea face treaba.
0 x

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97