Prețul apei potabile și volumul consumat, facturile noastre de apă

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/09/08, 11:31

Bucheron a scris:Deci, cu excepția cazului în care furnizați toalete, mașini de spălat și duș cu apă de ploaie, nu văd cum puteți trece la 23 l / zi !!! :şoc:


Nu, nicio recuperare...atenție sunt 23L pe zi și pe persoană! Pentru gospodărie suntem la 46 l/zi

Eroarea poate veni de la umplerea cu 13m3 a tamponului, totuși îmi amintesc bine această valoare....(citirea contorului înainte/după).

Vedem la anul....

Pentru diferitele taxe uita-te la factura de lejuste, e exact la fel ca a noastra!

Amuzant, plătim aproape același preț: noi 2,99 și tu 2,94!
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 09/09/08, 11:38

Christophe a scris:Ok pentru ceilalți: vă rugăm să raportați consumul pe persoană și pe zi.

Va fi mai ușor și Matt la nivel de preț cât costă m3?


Nu m-am gândit să-l văd ieri, voi încerca să mă gândesc la el în seara asta.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Re: Prețul apei potabile și volumul consumat, facturile noastre




de Christine » 09/09/08, 11:52

Christophe a scris:Suntem la 3 € TTC / m3 cu un consum de 30m3 (inclusiv 13 m3 pentru tamponul termic pentru curioși), prin urmare fără a număra tamponul termic (umplere punctuală) pentru 2 persoane sau 23L / zi.


Um, am factura in fata: sunt 30 mc in transa 3, dar sunt 1 mc in transa 60, pentru un consum total de 3 mc. E mai credibil.
Dernière édition alin Christine 09 / 09 / 08, 11: 53, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/09/08, 11:53

Bine Matt!

Pentru cei care vor să meargă mai departe, iată un studiu complet despre consumul de apă în Franța:

https://www.econologie.com/la-consommati ... -3911.html
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/09/08, 12:01

Hopa, în 2006, am consumat 25 de litri pe zi :D ; Îl văzusem.
De fapt, folosesc apa de la robinet doar pentru alimentarea automata a acvariului, masina de spalat vase care functioneaza o data la 5 zile (singura), precum si apa de bucatarie (tot restul este apa din rezervor)
Marile diferențe de-a lungul anilor se datorează vremii, numărului de oameni care vin să locuiască la mine, unei pompe care se defectează sau unei reparații a rezervorului de beton.
Când consumul scade prea mult, compania de apă vine să facă o anchetă la casă, așa că trebuie să le explic viața mea privată. : Cheesy: (divorț, etc ...)
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Prețul apei potabile și volumul consumat, facturile noastre




de tăietor de lemne » 09/09/08, 13:13

Christine a scris:
Christophe a scris:Suntem la 3 € TTC / m3 cu un consum de 30m3 (inclusiv 13 m3 pentru tamponul termic pentru curioși), prin urmare fără a număra tamponul termic (umplere punctuală) pentru 2 persoane sau 23L / zi.


Um, am factura in fata: sunt 30 mc in transa 3, dar sunt 1 mc in transa 60, pentru un consum total de 3 mc. E mai credibil.
Ah, acolo mă liniștești!
Pentru că chiar și limitând pe cât posibil timpul de duș, depășim deja 23 de litri...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 09/09/08, 13:22

lejustemilieu a scris:.....
Când consumul scade prea mult, compania de apă vine să facă o anchetă la casă, așa că trebuie să le explic viața mea privată. : Cheesy: (divorț, etc ...)


hi,
Eh??? (cum se spune printre ch'its) Si le raspundeti?
Și ce valoare are intimitatea pentru tine? :şoc:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/09/08, 14:01

Bibiphoque a scris:
lejustemilieu a scris:.....
Când consumul scade prea mult, compania de apă vine să facă o anchetă la casă, așa că trebuie să le explic viața mea privată. : Cheesy: (divorț, etc ...)


hi,
Eh??? (cum se spune printre ch'its) Si le raspundeti?
Și ce valoare are intimitatea pentru tine? :şoc:
@+

Am avut aceeași glumă în ziua în care mi-am redus consumul de energie electrică :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 09/09/08, 14:03

hi,
Mi-am redus consumul de energie electrica la jumatate in 2006, nu a venit nimeni si nu m-a intrebat nimic, oricum nu ar fi avut un raspuns!
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 09/09/08, 14:11

Ceea ce am spus este adevărul. :şoc:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 119