Noutăți despre calculatoare, programe gratuite și alternative

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Noutăți despre calculatoare, programe gratuite și alternative




de Lietseu » 11/09/08, 23:20

În aceste vremuri de criză economică și întuneric de tot felul, am decis să vă povestesc despre micile mele descoperiri de computer ...
Această mică secțiune va avea, prin urmare, scopul de a face să descopere altora programele pe care le folosești, indiferent dacă sunt gratuite sau plătite, atâta timp cât sunt interesante, ceea ce ne interesează.

Așadar, aș dori să subliniez lansarea excelentului Google Chrome!
Foarte ușor și foarte ușor de utilizat, acest nou IE (Internet Explorer) este extrem de ușor de utilizat, prezentarea pe întreaga pagină a tuturor site-urilor pe care le-ați vizitat recent, fiecare prezentată de o miniatură mică, foarte ușor de utilizat , și îmi pot imagina multe alte lucruri pe care încă nu am ocazia să le descopăr.
Un lucru m-a frapat în orice caz, este că dacă se scrie despre Econologie prin crom, erorile de ortografie sunt subliniate și de foarte multe ori se face o sugestie pentru a face o corectare imediată! Ceea ce recunoaște că nu este un lux! Încercați-o și creați-vă o religie, vom vorbi despre asta mai târziu.

Celălalt program descoperit, de asemenea, recent, este excelentul Adobe Reader 9!
Ceea ce îl caracterizează în comparație cu versiunile anterioare, îl observi foarte repede, este apariția unei pictograme suplimentare pe desktop, un pic grisounette, te va conduce cu un simplu clic pe Internet sau Adobe on Air îți oferă posibilitatea de a depune până la 5 GB de date în PDF, de a le împărtăși cu alții care folosesc același sistem și de a vă dezordina hard diskul, cea mai bună parte rămâne: nu vă va costa o rundă ! În plus, este, de asemenea, posibil să convertiți fișiere .doc direct online în PDF. Știu cine se freacă deja pe mâini ...
Totul este foarte ușor de utilizat, deoarece singurul lucru necesar este să introduceți o adresă de e-mail și un cod.

Aici mă opresc aici, nu vreau să fiu prea lung! Sper că te-am interesat și îți doresc o seară excelentă.

Cu cele mai bune salutări de la Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/09/08, 23:22

Așa că faceți o plimbare mai departe www.framasoft.net biblia software-ului gratuit
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 11/09/08, 23:29

Christophe a scris:Așa că faceți o plimbare mai departe www.framasoft.net biblia software-ului gratuit


Mulțumesc Christophe!

Ceea ce m-a interesat, prin crearea acestei mici coloane, este să am părerea uneia și a celeilalte, cu privire la lipsa de experiență a computerului său ...

:P Prin urmare, toate opiniile vor fi binevenite, deoarece ne vor permite fiecăruia dintre noi să ne îmbogățim puțin. :P

Cu salutări de la Lietseu :P

Despre software-ul de dictare despre care v-am spus recent, sfatul bun este că, dacă citiți numele uneia dintre pictogramele din stânga, îl selectează : Idee:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 12/09/08, 00:30

Bine, de vreme ce vrei să ai o părere, Adobe (bin) reader (re bin) ... Trăiască FoxIt. Singurul interes al Adobe Reader este, prin urmare, acum spațiul liber ...

SixK
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 12/09/08, 01:30

Lieutseu, dacă vrei părerea mea, ți-aș răspunde că Adobe este foarte departe de ceea ce se numește software liber. Se învecinează cu liberul.

În ceea ce privește Chrome, este cu siguranță Open Source, dar este în continuare un instrument magnific de la Google pentru a vă controla viața digitală. Nu am deloc încredere în Google și în intențiile sale presupuse bune ... Și nu văd ce aduce Firefox 3, care gestionează foarte bine corectarea ortografică și care rulează pe Linux. . Mai mult, până când Chrome ajunge din urmă cu Firefox în ceea ce privește pluginurile ...

În caz contrar, ne întâlnim și la Framasoft. Am început să iau softuri de la ei și, în cele din urmă, am fost pe Nunux spre cea mai mare fericire a mea!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/09/08, 07:48

Da, Rulian:
Instrumentul Google pentru a vă controla viața digitală. Nu am deloc încredere în Google și presupusele sale bune intenții ...

Am acest sentiment din ce în ce mai mult.
Recent am primit reclame care mă lasă perplex.
De exemplu, știm în ce sat locuiesc :şoc:
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 12/09/08, 09:41

Un pic de acord cu Rulian pentru Chrome, ortografia este foarte bine gestionată și în Firefox și nu trebuie să uităm că versiunea actuală a Chrome este doar o versiune beta, așa că se pot întâmpla probleme, bug-uri, ... .

Câteva programe gratuite care sunt pe mașina mea:

- CoverXP gratuit: pentru a face coperte de toate tipurile.
- HDtune: etalon și test pentru HDD.
- Firefox: nu este nevoie să prezentați.
- Thunderbird: un bun înlocuitor pentru Windows Mail / Outlook Express.
- Spybot: anti spyware.
- Ccleaner: curățarea geamurilor.
- UltraVNC: control de la distanță al computerului.
0 x
Giul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 16/08/05, 07:27




de Giul » 12/09/08, 13:24

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 12/09/08, 13:25

Ah și IE și MSN conform dvs. este mai bun?

: Cheesy:
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 12/09/08, 14:22

Un mic software gratuit care îmi place și care poate înlocui Photoshop pentru lucruri simple de făcut: Paint.NET.
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104