Proiectul Laigret: documentație

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
gem
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 395
Înregistrare: 17/12/07, 21:53
x 27




de gem » 19/10/08, 23:24

Iată procedura ilustrată:
1) căutăm

Imagine

2) PDF-ul trebuie să fie acolo și să anuleze descărcarea pdfdoc.

Imagine

3) trebuie să răspundeți exact

Imagine

4) și salvați comoara

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 22/10/08, 08:07

Mulțumesc Jam, promit că îmi voi schimba ochelarii!

Informații zilnice primite prin e-mail:

La sfârșitul celui de-al doilea război mondial, conducerea Institutului Pasteur din Paris a încercat să-l impună pe doctor Laigret în fruntea Institutului Pasteur din Tunis, dar nu l-a condus atât de bine încât a trebuit să ocupe o catedră de bacteriologie la facultatea din Strasbourg în 2.

Am vorbit cu arhivele de la Vincennes aflând, prin scrisori de la doctorul Jean Laigret, că a colaborat câteva luni, lângă Versailles, în procesul său petrolier, pentru armată, aflându-se în 1949 și 1950. Am transmis cererea mea către „Centrul de arhive pentru armament și personal civil” din Chatellerault, unde nu a fost găsit nimic. Dar am înțeles că există o direcție pentru combustibili sau așa ceva și poate o perioadă de secretizare de 60 sau 80 de ani.

Doctorul Laigret a avut o fiică și un fiu. Fiica ei nu se putea înțelege
nu cu el. Fiul său, doctorul Jacques Laigret a murit în 1991. Nu știm la Institutul Pasteur dacă doctorul Jean Laigret a avut sau nu copii mici. Doctorul Jean Laigret avea o jumătate de duzină de frați și surori, inclusiv un frate care a devenit prefect. Intenționez să-i rog pe arhiviștii Institutului Pasteur din Paris să întrebe despre ce ar putea exista arhive despre Jean Laigret și despre munca sa la Institutul Pasteur din Tunis.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 22/10/08, 09:05

Interesant, când suntem în arhive, știm la ce să ne așteptăm

Când este datat extrasul dvs. și care este sursa acestuia?

Oricum, armata era la fața locului, așa că a continuat la obiect și așteptând criza sau rezultatele neprofitabile ???
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 22/10/08, 09:20

Capt_Maloche a scris:Când este datat extrasul dvs. și care este sursa acestuia?


E-mail primit în această dimineață de pensionarul care mi-a furnizat prima decupare de presă despre Laigret ... restul știi!

Se pare că el este din regiunea Parisului, poate că te-ai putea întâlni (împreună suntem mai puternici)?

Capt_Maloche a scris:Oricum, armata era la fața locului, așa că a continuat la obiect și așteptând criza sau rezultatele neprofitabile ???


Ei bine, ne putem atinge reciproc înainte de a obține informații de la armată ... consultați acest raport dacă nu l-ați văzut încă: https://www.econologie.com/forums/elus-deman ... t6400.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 22/10/08, 09:40

Timpul meu da,

cine e?
unde este el?

în MP

Dar timpul pentru căutarea documentelor s-a încheiat, avem suficiente informații, acum este vorba de a lua măsuri (nimic nu ne împiedică să continuăm să căutăm ...)

Am primit un răspuns pozitiv de la tipul CNAM despre care v-am spus, care crede că Perfringens nu este inofensiv și că există alte bacterii mai puțin „dăunătoare” pentru a obține rezultate similare

Trebuie să revin în curând
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 22/10/08, 09:55

Cred că poate merită să ne adâncim (dacă această persoană are puțin timp pentru asta) pentru că dacă avem în ansamblu aspectele tehnice, dacă găsim unele aspecte financiare (investiții ale timpului, preț de cost ...) poate fi ok de asemenea.

PS: Christophe, l-ai primit pe primul meu ministru asta NOI ??
0 x
GrouGrou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 13/09/08, 23:25

Medic




de GrouGrou » 22/10/08, 22:00

bonjour,

„Căutarea cărților” Google ne oferă 38 de cărți în care vorbim despre Jean Laigret, în urma interogării: „Laigret Perfringens”.
Se pare că nu este ușor să accesați conținutul complet al acestor reviste.
În ciuda sfaturilor lui Alyx, nu o pot face.
Stie cineva ceva?

JGrou
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 29/10/08, 10:32

Iată câteva corespondențe de la doctorul Laigret (la fel ca toți medicii, are scris de mână destul de ilizibil ... : Mrgreen: ): câteva nume, câteva indicii apar acolo ...

2 1949 septembrie

Iată scrisoarea în care Dr. Laigret își anunță cooperarea cu Centrul Științific pentru Apărarea Națională.

Dr. Aublant a fost secretarul general al Institutului Pasteur din Paris.


Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 29/10/08, 10:34

19 1949 septembrie

În această scrisoare, adresată doctorului Aublant, Jean Laigret anunță transportul de echipamente destinate unui laborator al armatei. Laboratorul menționat se afla fără îndoială la Satory.

Doctorul Laigret a rămas la Versailles.


Imagine

Imagine

Armata franceză a fost, așadar, destul de interesată de cercetările sale (și din motive întemeiate: combustibilul este mai mult decât strategic pe câmpul de luptă și într-un război!) ... Nu miroase bine pentru recuperarea informațiilor!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 29/10/08, 10:36

28 Decembrie 1948

Profesorul Jacques Trefouël, căruia i se adresează această scrisoare, a fost membru al Institutului și al Academiei de Medicină, precum și director al Institutului Pasteur din Paris.

Doctorul Laigret tocmai primise scrisoarea de la acesta din urmă oferindu-i îndrumarea Institutului Pasteur Hélènique.


Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 76