Cea mai gravă criză financiară care urmează?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta

Cea mai gravă criză financiară care urmează?




de martien007 » 17/09/08, 11:31

Iată ce crede DSK - șeful nostru - FMI:

Cea mai gravă criză financiară ar putea fi încă să vină, spune DSK
Reuters - acum 21 de minute

DJEDDAH (Reuters) - Cel mai grav din criza financiară s-ar putea să nu aibă încă loc și alte nume mari din domeniul finanțelor s-ar putea afla în curând într-o situație, a declarat Dominique Strauss-Kahn, director general al Fondului Monetar Internațional (FMI) ).

"Rădăcinile crizei sunt cunoscute, este scăderea prețurilor proprietăților. Dar consecințele pentru unele instituții financiare sunt încă în fața noastră. Trebuie să ne așteptăm ca în săptămâni și luni să vină alte grupuri în circumstanțe dificile."le-a spus reporterilor.

Dominique Strauss-Kahn, care ieșea dintr-o întâlnire cu miniștrii de finanțe și bancherii din țările din Golf, vorbea la câteva ore după salvarea AIG de către Rezerva Federală SUA și la două zile după falimentul Lehman Brothers.

Directorul general al FMI a confirmat prognoza instituției spunând că criza financiară ar costa 1.000 de miliarde de dolari.

Cu toate acestea, el a spus că economia globală arată rezistență, adăugând că se așteaptă să revină anul viitor.

Daliah Merzaban și Souhail Karam, versiunea franceză Benoit Van Overstraeten
0 x
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 17/09/08, 11:40

Bună, tocmai i-am spus colegilor mei ieri că am impresia că cel mai rău era să vină și când am ajuns acasă soția mea mi-a spus că băncile americane sparg sapa ....
Mă simt atât de rău !!

de urmat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 17/09/08, 11:42

Cea mai gravă criză financiară ar putea fi încă să vină, spune DSK


Poate = nu se udă prea mult ...
Crede că este Nostradamus?
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 17/09/08, 11:56

Christophe a scris:
Cea mai gravă criză financiară ar putea fi încă să vină, spune DSK


Poate = nu se udă prea mult ...
Crede că este Nostradamus?

Da, de fapt, nu-i pasă; are un salariu IMEN și nu îl va pierde în ciuda crizei. L-am notat undeva, al lui Sarko este un salariu minim mic lângă el.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 17/09/08, 12:06

Mă lovesc că câștigă mai mult decât sarko ...

Băieții aceștia se află într-un sistem strâmb și vor face totul pentru a-l menține chiar tremurat ... ei bine, mai presus de toate privilegiile lor vor să le păstreze!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/09/08, 14:17

Christophe a scris:Mă lovesc că câștigă mai mult decât sarko ...

Băieții aceștia se află într-un sistem strâmb și vor face totul pentru a-l menține chiar tremurat ... ei bine, mai presus de toate privilegiile lor vor să le păstreze!


Ei bine, Sarko a fost cel care l-a impulsionat să meargă la FMI ...
Nu cred că a făcut asta pentru a scăpa de DSK, ci mai degrabă pentru a obține un feedback cu liftul ...

Pentru informații, Salariul DSK la FMI este de 80 € / lună... : Evil:
Candidații se împingeau ... :şoc:

Într-adevăr, DSK nu se udă, cel mai rău urmează să vină, dacă cel puțin asta ar putea elimina paraziții care sunt cauza ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 17/09/08, 14:27

Dar nu ne pasă de salariul lui, vă spunem ... el sau altul este la fel ... Acum, de când vorbiți despre aluat: câștigând 80 de euro pe lună, sper doar că are 000m² de panouri fotovoltaice în casa lui și o casă cu emisii zero :) Putem visa eh?

Noi, cei săraci, trebuie să investim un procent semnificativ din veniturile noastre pentru planetă, dar ei nu, ei sunt mai presus de toate ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/09/08, 14:49

Christophe a scris:Dar nu ne pasă de salariul lui, vă spunem ... el sau altul este la fel ... Acum, de când vorbiți despre aluat: câștigând 80 de euro pe lună, sper doar că are 000m² de panouri fotovoltaice în casa lui și o casă cu emisii zero :) Putem visa eh?

Noi, cei săraci, trebuie să investim un procent semnificativ din veniturile noastre pentru planetă, dar ei nu, ei sunt mai presus de toate ...


Ei bine, din fericire ai pus săraci între ghilimele, ce ar crede indienii de ambele părți ale planetei :? Pentru a numi câteva, desigur ...

Întrebarea pe care ar trebui să ne-o punem este: "Cum putem admite că o persoană câștigă în fiecare lună, de 8 ori salariul anual al unui tip de clasă medie europeană, nivel scăzut?"

Am avut ghinionul să-i frecventez, sunt CULORI, singurele lor preocupări sunt banii, vorbesc despre asta de seara până dimineața ...

Deci lucrurile trebuie să se schimbe, deoarece sunt intolerabile, pentru ființele umane normale, cărora le pasă de aproapele și de planetă .....

Cu salutări de la Lietseu
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 26/09/08, 15:19

nu se îmbunătățește, în ciuda a ceea ce ne spun liderii SUA:

AFP 26/09/2008 15:08 p.m.

Criza financiară prezintă semne de agravare


Criza financiară a dat noi semne de înrăutățire vineri, odată cu închiderea peste noapte a băncii americane Washington Mutual, pe măsură ce îngrijorările au crescut pe piețe din cauza lipsei de progrese în salvarea SUA.

Un alt semn de tensiune, mai multe bănci centrale mari au anunțat simultan vineri dimineață noi măsuri care vizează schimbul mai ușor de lichidități între ele pentru a-și furniza sistemele bancare respective.

Washington Mutual, pe care îl cunoșteam în dificultate, a fost închis joi seară de autoritățile americane care au decis să cumpere o parte din activitățile sale de către JP Morgan Chase. „WaMu”, cu sediul în Seattle (Vest), a fost a șasea cea mai mare bancă din SUA după active. A fost afectată în special de criza din sectorul imobiliar.

După Asia, piețele bursiere europene sunt în creștere
citește mai mult Piețele financiare continuă, de asemenea, să țină pasul cu negocierile privind planul de salvare a băncii discutate între guvernul SUA și majoritatea democratică din Congres. În timp ce un acord părea încheiat joi în acea zi, pesimismul era seara la Washington. Drept urmare, piețele bursiere, care au crescut brusc cu o zi înainte, au început să scadă din nou vineri dimineață în Asia și Europa.

Londra, care a sărit cu 1,99% cu o zi înainte, a pierdut 1,07% vineri. La fel, CAC-40 parizian a scăzut cu 1% după o creștere spectaculoasă de 2,73% joi. La Tokyo, Nikkei a închis vineri cu 0,94%. Piețele americane nu avuseseră timp să reacționeze la blocarea negocierilor politice de la Washington. Indicele Dow Jones s-a încheiat joi cu o creștere bruscă de 1,82%.

Președintele Comitetului bancar al Senatului, democratul Christopher Dodd, a anunțat însă joi că cele două partide din Congres au ajuns la „un acord fundamental privind o serie de principii”. Dar nu s-a anunțat nimic concret.

"Cred că vom obține o înțelegere în cele din urmă, dar mai sunt de lucru", a declarat candidatul democrat la președinție, Barack Obama. El a vorbit după o întâlnire excepțională la Casa Albă cu președintele George W. Bush și candidatul republican John McCain. Această întâlnire nu a dat rezultatele scontate.

Reprezentând riscurile unei crize generalizate, republicanii se străduiesc să adopte, așa cum este, planul secretarului de trezorerie Henry Paulson de a scuti băncile de cele mai grave datorii cu ajutorul banilor publici. Democrații vor să-l însoțească cu măsuri pentru a ajuta gospodăriile.

Vineri dimineață, Rezerva Federală Americană, Banca Centrală Europeană și omologii lor britanici și elvețieni au anunțat o prelungire a acordurilor lor excepționale, cunoscute sub numele de „swap”, puse în aplicare pentru a face față crizei.

Câteva miliarde de dolari suplimentari vor putea astfel circula pentru a ușura băncile care nu găsesc fondurile necesare pentru a-și închide conturile în fiecare zi.

Pe piața interbancară, ratele au crescut într-adevăr brusc de câteva zile, reflectând îngrijorarea generalizată și scumpind banii pentru bănci.

În Europa, atenția sa concentrat asupra marelui grup bancar belgian-olandez de asigurări Fortis, care a făcut obiectul unor zvonuri de câteva zile și al cărui preț a scăzut brusc. Grupul urma să țină o conferință de presă dimineața târziu.

Joi seară, președintele francez Nicolas Sarkozy a cerut „o revizuire a întregului sistem financiar și monetar global, așa cum s-a făcut la Bretton-Woods după al doilea război mondial” și a vorbit în favoarea unei reglementări mai puternice a sectorului bancar.


Este în curând pentru Europa? începe cu banca Fortis, ceilalți ar trebui să urmeze.
0 x
Nervos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 13/07/08, 16:14
Locul de amplasare: Essonne, Franța

limita crizei >> 1000 miliarde dolari




de Nervos » 26/09/08, 15:36

Mai rău urmează să vină
iată o abordare pentru a estima ceea ce ne-a mai rămas de tastat

SUA trăiește de credit de zeci de ani
pe spatele restului lumii.
prețurile imobiliare sunt uluitoare
câștigând 100 / lună, fiecare cetățean american a cheltuit 110 în stilul său de viață, 4x4-ul său, cazare.
cu excepția faptului că nimeni nu dorește să împrumute o monedă care atrage bancnota și a cărei economie, în special a imobilelor, sparge G.

Nu există doar explozia bulei financiare imobiliare, ci vine și bulele de carduri de credit, alte credite neplătite de delincvențe ale celor care își pierd locul de muncă din cauza crizei economice etc.

Pe scurt, cei 1000 de miliarde de dolari vor fi depășiți
aceasta este doar o mică parte din ceea ce SUA au împrumutat în ultimii 20 de ani (numărați câteva sute de miliarde de dolari / an în minimum 20 de ani)

Deoarece nu vor plăti nici în bani de maimuță, creditorii, asiaticii, europenii etc. vor ieși din buzunar. Acești creditori s-au împrumutat de la populațiile lor și acolo începem să înțelegem cuvintele lui Sarko ieri la Toulon: vom proteja etc. Bineînțeles că băncile noastre franceze nu au împrumutat subprime francezilor, dar câte s-au angajat față de alte bănci din SUA sau Marea Britanie sau chiar belgiene pe care le-au pus mâna amestecându-le cu obligațiuni nedorite?

la prima vedere nu prea mult, dar este cursorul pe partea dreaptă a limitei? creditul agricol de acasă este de aproape 10 miliarde de euro Și a făcut deja 2 majorări de capital pentru a nu se scufunda
De continuat ...
0 x
Oprește-te la co2 - BBC Timber House Frame
- Pompa de caldura fără griji pentru funcționarea de la 2010

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103