Sobe comprimate peletice sau pelete de lemn

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Sobe comprimate peletice sau pelete de lemn




de Christophe » 28/10/08, 00:34

Iată un tabel de comparație cu câteva sobe de pelete (sau pelete) disponibile pe piața franceză: Cadel Valéry, Calimax Sandor, Calimax Twist 80 20, Ecoteck Elena Airplus, Ecoteck Genova, Invicta Sofia, Marcus, Palazzetti EcoFire Gaja, Piroux Hélios , Rika Premio, Rika Rio, Sicalor Monet Lamiera, Smartfire Triface, Thermos Armonia, Wanders CM6020, Wanders CM6220 și Wanders insert Ecotherm

Acest tabel provine din fișierul nostru Partener Habitat Natural care tocmai a publicat un dosar complet despre energia lemnului ultima problemă.

Iată rezumatul acestui număr: http://www.habitatnaturel.fr/hn2/show.php?num=22

Imagine
Imagine

Câteva observații sau mai degrabă uimire:

- Nu înțeleg absența acestei comparații a sobelor EdilKamin încă celebre?
- prețuri (foarte) ridicate comparativ cu sobe de bușteni și masă ! Câștigul în autonomie și câștigul aparent în confort (reîncărcarea la fiecare 24 de ore în loc de 2 până la 3 ori pe zi ...) merită acest cost suplimentar? Nu sunt sigur, mai ales că peletele sunt mai scumpe decât buștenii ...
- O sobă cu peleți poate arde numai peleți.
- Zgomotul nu este indicat în această comparație!
- În cazul unui model hidro (cu apă caldă menajeră și / sau încălzire), aceasta poate fi o investiție interesantă, dar numai dacă este cuplată cu panouri solare pentru vară (nu există interes pentru rularea unei sobe cu peleți camera de zi vara!)

Cred că trebuie instalat / negociat un aragaz cu peleți cu achiziționarea unui cazan pe pelete pentru încălzire centrală.

Comparația cazanelor pe peleți

alte aparate de lemne comparative
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 28/10/08, 09:50

Sunt ca tine uimit de absența lui Edilkamin. Am unul în mediul rural care funcționează bine. (după ce am reajustat parametrii: da, știu, nu mă pot îngrijora : Lol: )

sunt de asemenea de acord cu zgomotul. acesta este un parametru HYPER important și nu a fost niciodată anunțat în ciuda diferențelor UMERE dintre modele. unele turbine tangențiale sunt foarte silențioase, în timp ce pentru unele sobe ventilatoarele sunt zgomotoase; care este enervant noaptea. în unele cazuri, de asemenea, apro-ul șemineului cu peleți este zgomotos.
Pentru preț, mai găsesc că este scump, dar trebuie să recunoaștem că există mai multe unelte (deci forță de muncă) decât pe o sobă cu bușteni.

pentru sobe hidro, mă îndoiesc că utilizarea principală a hidro este pentru ACM, dar pentru încălzirea unuia sau a două radiatoare suplimentare. Nu cred că există cineva care să aibă o intrare pentru un senzor de temperatură ACM, dar aș putea să mă înșel. Nici măcar nu sunt sigur că modelele hidro au o supapă cu trei căi. după părerea mea au doar un circulator.
unele modele au o ieșire de aer cald care poate fi cuplată la o conductă de ventilație. este simplu și interesant să încălzești o cameră lângă sau deasupra.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
tofcervelo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/08, 16:30




de tofcervelo » 05/11/08, 16:34

bonjour

ce spune articolul despre aragazul valery cadel. Am făcut o ofertă unui instalator pentru o sobă cu peleți și el îmi oferă această sobă?

Aș vrea să știu ce spun ei despre asta.

merci

Christophe
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/11/08, 16:46

Ei bine, nu mult mai mult decât ceea ce este în acest tabel.

Pentru cât aveți oferta dvs.?
0 x
tofcervelo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/08, 16:30




de tofcervelo » 05/11/08, 16:49

L-am negociat la 3700 de euro livrat instalat și cu 50 de pungi de pelete oferite.

ti se pare corect?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/11/08, 17:01

Ei bine, este dat la 3190 preț HT la sfârșitul anului 2007 în tabel .... Deci, totul depinde dacă plătiți TVA la 5.5% sau la 19.6% în cazul dumneavoastră.

Pungă de 50 (1 palet presupun?) La 4 € geanta nu reprezintă prea mult ca un „gest comercial” ...

În toate cazurile și, în general: prețurile sobelor cu peleți mi se par foarte scumpe! Fie că este în timpul instalării și utilizării ... suntem departe de a fi lemne ieftine!

Aveți grijă, nu sunt împotriva cazanelor pe peleți ... dar sobele mi se par într-adevăr supraîncărcate!

Nu te-ai gândit la un sobă cu bușteni? Pentru că autonomia și câștigul în întreținerea unei sobe cu peleți nu sunt atât de miraculoase ... și într-o sobă cu peleți nu arzi decât ... pelete! Nici ziarele vechi nu sunt posibile ...

https://www.econologie.com/forums/comparatif ... t6390.html

Apropo, vanzatorul v-a spus despre zgomotul permanent (suflantă) al aragazului cu peleți?
0 x
tofcervelo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/08, 16:30




de tofcervelo » 05/11/08, 17:14

TVA-ul este de 5,5 deoarece vânzătorul este cel care îl instalează pentru mine

prețul include TVA și este pentru instalarea completă cu livrările de țevi emailate negru pe 3 metri înălțime, diametru 80 și alte accesorii.

Merg pe un model de pelete pentru ușurința sa de utilizare (1 n umplutură pe zi) și programarea sa.

amândoi lucrăm, așa că avem nevoie de ceva pe care să-l putem începe automat chiar înainte de a pleca acasă, astfel încât să fie cald în casă greu să hrănim buștenii când suntem plecați.

În prezent sunt echipat cu încălzitoare cu ulei invertor, dar aș vrea ceva similar în utilizare, dar fără poluare

Am ezitat și cu pompa de căldură aer / aer dar problema este că costă mult mai mult, creditul fiscal este mai puțin atractiv și sub -15 ° nu mai funcționează.

Știu că nu de multe ori avem -15 °, dar încă trăiesc în nord, la granița cu Belgia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/11/08, 17:22

Ok, în acest caz, prețul dvs. este corect, dar într-adevăr nimic mai mult ... și cei 200 € de pelete sunt în cele din urmă incluse în prețul ofertei ...

În ceea ce privește confortul, știți că aveți sobe de bușteni de depozitare ... dar este sigur că nu aveți aceeași reglementare ca la o sobă cu peleți ... Acum trebuie să știți cum să păstrați lemn (încă mai ocupă mai mult spațiu decât peletele cu energie echivalentă).


Pentru 1 până la 2000 € mai mult, ați putea avea un cuptor cu peleți (pentru apă caldă). Te-ai gândit la asta? Cum se pare că nu aveți încălzire centrală, cred că aveți un balon electric?
0 x
tofcervelo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/08, 16:30




de tofcervelo » 05/11/08, 17:32

da, dar problema este că balonul meu nu va funcționa vara.

iar bugetul meu este limitat

mai mult, acolo unde va fi instalat aragazul, acesta este departe de conducta de apă.

Christophe
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/11/08, 17:33

Ei bine vara va fi electricitate ... sau un mic sistem solar!

Aveți un furnizor de pelete BULK nu departe de locul în care locuiți?
Pentru că într-o pungă de 15 kg se reduce la prețul păcurii ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 332