Opinia unui inginer EDF cu privire la dezinformarea tf1

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 03/11/08, 12:19

oh da, văd că îi lași pe alții să-ți găsească locul și în acest timp consumi nu ...
în orice caz, nu tu ați ridicat problema!
...
este un pic ca Remundo care îndrăznește să susțină că activitatea centralelor nu eliberează produse dăunătoare în mediu ... chiar dacă nu locuiește în apropierea unei centrale! sau o instalație de transformare / reprocesare a combustibilului (nemenționată în lista sa de probleme, atât de inofensivă ca tricastina în această vară ...).
Nu vorbesc astăzi despre puținele mașini electrice cu uraniu, ci despre VEHICULELE MAȘINI ELECTRICE CU PLUTON!
pentru că MOX-ul folosit conține plutoniu de reprocesare (activitate extrem de poluantă), nu te-ai dus să vezi linkurile pe care le-am pus deja?
mai degrabă decât să vorbim despre eșecul phoenix-urilor și super-Phoenix-urilor? de altfel, eșecul unei linii întregi de speculatori.

stai, ți le voi da ...
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 03/11/08, 14:40

jonule a scris:oh da, văd că îi lași pe alții să-ți găsească locul și în acest timp consumi nu ...

Aaaaaah jonule și legendarul său tact ... : Mrgreen:
Ei bine, acolo vă găsesc un pic de rea-credință, după cum puteți citi pe următorul link https://www.econologie.com/forums/projet-laigret-avancement-et-chronologie-t6366.html suntem câțiva să acționăm. Dacă acest lucru va duce la ceva, nu știm încă, dar nu mă învinovățesc pe mine (noi) pentru că nu am încercat.

Este cu atât mai dificil cu cât nu avem mijloacele prietenilor dvs. de la Greenpeace sau să ieșim din energia nucleară. Ei reușesc să găsească milioane pentru a organiza demonstrații / conferințe de tot felul, dar încă nu au făcut un tur în Franța prin municipalități sau nu au înființat un laborator pentru a dezvolta surse alternative. Cert este că este mai ușor și mai puțin riscant să revendici !!!
în orice caz, nu tu ați ridicat problema!
La fiecare cruce a lui dragul meu Jonule : Lol:
Personal, consider că principalele probleme de mediu sunt:
- Utilizarea produselor petroliere convenționale (în principal pentru transporturi care sunt ieftine);
- Aprovizionarea și protecția rezervelor de apă;
- Producerea și tratarea deșeurilor (oricare ar fi acestea).

Cred că cu proiectul Laigret sunt în concordanță cu convingerile mele.

Pentru informare, utilizarea uleiului convențional conduce la emisii semnificative de gaze cu efect de seră în atmosferă, dar nu numai. Știm perfect că este responsabil pentru creșterea astmului copilului (vârful de ozon, de exemplu) și un anumit număr de componente ale acestuia sunt puternic cancerigene (de exemplu, benzenul) pe care îl poți inhala cu bucurie în timp ce faci plin (în special păsări precum super SP).

chiar dacă nu locuiește lângă o centrală electrică! sau o instalație de transformare / reprocesare a combustibilului (nemenționată în lista sa de probleme, atât de inofensivă ca tricastina în această vară ...).
Nu vorbesc astăzi despre puținele mașini electrice cu uraniu, ci despre VEHICULELE MAȘINI ELECTRICE CU PLUTON!
pentru că MOX-ul folosit conține plutoniu de reprocesare (activitate extrem de poluantă), nu te-ai dus să vezi linkurile pe care le-am pus deja?
Sunteți atât de aproape încât nu ați înțeles că utilizarea MOX a făcut posibilă reciclarea unei părți din PU din deșeuri. Într-un creion MOX există aproximativ 4% PU la intrare și după utilizare există doar 2% din el, celelalte două% au fost consumate în reacții.
Ca reamintire, Super Phoenix a fost un prototip care urma să permită reciclarea acestui material PU mai importantă și mai eficientă. Este ciudat, totuși, pe de o parte, există PU care ne deranjează și când găsim o soluție de reciclare, forțele anti-nucleare sunt încă împotriva ... :şoc:

Ei bine, da, dar în același timp încă nu vom elimina bunăvoința lor ...

stai, ți le voi da ...
Nu am nevoie, mulțumesc.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/11/08, 09:43

nu pentru tine am vrut să le pun înapoi, ci să le remund.
la fel remarcile, nu le luați „numai” pentru dvs., nu sunteți singurul cititor al acestui fir, sper.
dar văd că sunteți în același stadiu cu remundo de fapt: nu doriți să recunoașteți că reprocesarea plutoniului este o activitate de + poluare a mediului, adică noi.
fie o ascunzi complet, fie nu înțelegi nimic din punct de vedere tehnic, ceea ce nu cred pe deplin.
aflați despre activitățile poluante ale haguei și tricastinei? dacă nu, într-adevăr apărați acest sistem, îndrăznind să spuneți că „reciclează” ... plutoniul regenerabil?

nu: electricitate radiocativă.

superfenix, eșec monumental, nu? cum va fi ITER, nu-i așa? pentru ce ar fi putut fi folosiți toți acești bani? pentru a sprijini șomerii? .............
bunăvoință anti-nucleară, oricum este într-adevăr o caricatură, cred că nu ar fi mulțumiți de toată munca de informare independentă pe care o fac, nu crezi? in cele din urma ...

pentru că alternativele la petrol și electricitate, căutarea de petrol laigret sau altceva nu este nimic: trebuie să acționăm, încă o dată luându-l nu numai pentru dvs., îl iau și pentru mine; nu trebuie să aștepți alternativa celorlalți, altfel nu vei avea nimic, pouêt.

„Oile sunt făcute pentru tuns” am citit despre asta forum : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79001
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 04/11/08, 09:50

Imagine
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/11/08, 10:31

:şoc: Oops, sperie toate punctele alea roșii, este ca rubeola .. :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79001
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 04/11/08, 10:37

Ei bine, există mai multe lucruri de spus despre această hartă, cel mai evident este cu siguranță: nuclear = țări bogate și că, prin urmare, există o imensă disparitate între țări ...

Am lăsat jonule să comenteze pentru restul ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/11/08, 10:38

nu rubeolă, dar distribuția creșterilor anormale ale cancerului, leucemiei etc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79001
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 04/11/08, 10:40

Ei bine, aici nu a durat mult ...

: Cheesy:

Hei amuzant: nu există în Australia? Are cineva idee de pkoi?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/11/08, 10:41

Ar fi interesant să suprapui aceeași hartă, cu riscul unui cutremur ... :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79001
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 04/11/08, 10:48

O idee bună, dar nu suficient de precisă la nivel global, trebuie să faceți acest lucru de la caz la caz ... adică țară cu țară.

Exemplu pentru Franța:
Imagine
http://www.bouches-du-rhone.pref.gouv.f ... article=80

Imagine
https://www.econologie.com/le-nombre-de- ... -3296.html

Este departe de a fi „corelat” ...

Hei, pkoi, nu există nicio centrală nucleară în Corsica? : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227