Opinia unui inginer EDF cu privire la dezinformarea tf1

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 04/11/08, 10:49

Christophe a scris:
: Cheesy:

Hei amuzant: nu există în Australia? Are cineva idee de pkoi?

La 8 noiembrie 2005, guvernul australian a arestat optsprezece teroriști islamici care doreau să arunce în aer singura centrală nucleară din Australia.

Deci, există o plantă australiană; unde era ...
Ha!, Un răspuns:
Nucleare în Australia: 25 de centrale aflate în conductă Singura centrală nucleară actuală din Australia se află lângă Sydney, capitala economică a țării. După ani de rezistență la energia nucleară, Australia intenționează să creeze 25 de reactoare până în 2050 pentru producția sa de energie electrică. Argumentul ecologic și pragmatismul ar putea prevala, în fața fricii de atom, menținut de mult timp de testele nucleare franceze din Polinezia.
Australia planifică o adevărată revoluție pentru producția sa de energie. Mult timp ostilă energiei nucleare, subiectul unor controverse violente cu Franța acuzată că a contaminat Pacificul de Sud cu testele sale din Polinezia, țara se gândește acum să se doteze cu centrale nucleare. Această decizie surprinzătoare urmează unui raport de experți din noiembrie anul trecut, care a recomandat construirea a 25 de reactoare nucleare până în 2050, care vor produce o treime din energia electrică a țării. Obiectiv oficial: reducerea gazelor cu efect de seră.

Obiective ecologice și economice

Respingută pentru prima dată de opinia publică, ideea pare din ce în ce mai acceptată de australieni care o văd ca pe o soluție de luptă împotriva încălzirii globale. În câteva luni, apărătorii nucleari au trecut astfel de la 35% la 45%. Argumentul prețului a jucat, fără îndoială, și un rol, anunțând creșteri semnificative, inevitabile pe termen lung, dacă utilizarea cărbunelui, care este deosebit de poluant, a continuat la ritmul actual. Problemele ecologice și economice au fost suportate. Au fost, este adevărat, larg mediatizate de guvernul lui John Howard, un apărător ferm al soluției nucleare. Într-o țară în care cărbunele fosil există din abundență, centralele termice pe cărbune au fost până acum sursa logică, esențială de energie, dar, este adevărat, poluează cu emisiile lor semnificative de gaze cu efect de seră ( GES).

Energia nucleară împotriva secetei

Argumentul ecologic a fost cel mai decisiv într-o țară în care gaura de ozon, încălzirea globală și consecința sa directă, seceta, sunt subiecte foarte sensibile. Construcția a 25 de reactoare ar permite, potrivit raportului specialiștilor australieni, o reducere de 8-18% a GES-urilor. Rămâne de văzut unde ar fi amplasate aceste reactoare nucleare. Singura mică stație nucleară actuală din Australia, care se află lângă Sydney, a făcut mult timp obiectul unor controverse. Am planificat chiar să scăpăm de el acum câțiva ani. Partidul Laburist de opoziție, un oponent fervent al energiei nucleare, reamintește că aceste centrale vor trebui să fie amplasate lângă rezerve abundente de apă, ceea ce înseamnă, într-un continent cu trei sferturi semi-deșertic, aproape de orașe și orașe. zone populate.
30 martie 2007, Patrick Cros

http://www.developpementdurablelejourna ... ?article89
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 04/11/08, 11:39

jonule a scris:superfenix, eșec monumental, nu?
În general, superphénix nu am putut vedea nimic, deoarece experimentele abia începuseră când verdele a oprit lucrarea. Pentru mine acest eșec este mai presus de toate politic !!!
cum va fi ITER, nu-i așa?
Și acolo, nicio încercare de intenție pe care încă nu am terminat-o de construit, pe care unii spun că „nu va funcționa” sau „este inutil”. Sper că ITER va fi una dintre căile de ieșire din fisiunea nucleară, dar între timp ...
bunăvoință anti-nucleară, oricum este într-adevăr o caricatură, cred că nu ar fi mulțumiți de toată munca de informare independentă pe care o fac, nu crezi? in cele din urma ...
Ce ?? Nu am dreptul sa provoc din cand in cand ?? : Mrgreen:

pentru alternative la petrol și electricitate, căutarea laigretului sau a altui petrol nu este nimic: trebuie să acționăm,
Acolo nu te înțeleg. Efectuarea de cercetări cu privire la energiile alternative ne permite să ne reducem dependența de aceste energii și ar putea într-o bună zi să putem face fără ele.

Cred că îmi amintesc că apărați utilizarea unei mici turbine eoliene. Dacă nu aveți oameni care caută o modalitate de a realiza dispozitive eficiente și competitive, nu văd cum s-ar putea dezvolta. Nu toată lumea este geo-căutător sau mecanic, sudor, electrician ... capabil să-și construiască propria instalație.

Spui „trebuie să acționăm”. Dacă pentru tine, a face această cercetare nu acționează, poți extinde la ce vrei să spui prin acțiune.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/11/08, 14:24

pentru harta de localizare a centralei nucleare din Franța, nu uitați să suprapuneți harta vântului pe ea, pentru că suntem cu toții dependenți de aceasta și legați doar de ceea ce respirăm:
http://www.meteo-world.com/france/vents.php

pentru Australia, iată ceea ce oferă un raport de expertiză (cine sunt ei în plus?): în timp ce există atât de mult soare în Australia, lobby-ul nuclear prin intermediul experților recomandă ca acest stat să folosească nuclear, pentru a-l face mai rece în Australia? ceva ... în numele a ce, al unui argument ecologic? o centrală nucleară, ecologică? dar spune ceva în cele din urmă :?

Cmoa a scris:Și acolo, nicio încercare de intenție pe care încă nu am terminat-o de construit, pe care unii spun că „nu va funcționa” sau „este inutil”. Sper că ITER va fi una dintre căile de ieșire din fisiunea nucleară, dar între timp ...

Au trecut ani, chiar 100 de ani, când lobby-ul nuclear a pretins că are o soluție la deșeurile radioactive, că energia nucleară face posibilă independența față de petrol și, din tot acest timp, a fost o minciună și pretindeți că doriți să credeți?
acest angajament este singura dumneavoastră responsabilitate, mai ales dacă luăm în considerare alegerea tehnică și politică propusă de Cuicui.

Turbine eoliene, sunt disponibile pentru vânzare pe internet și există totul pentru a le face singuri sau pentru a le cumpăra de la asociații, trebuie doar să le căutați.

acționează: reduceți-vă contractul FED, sunt la 3kW pentru că trebuie, dar peste câțiva ani va fi zero, iar pentru a anula abonamentul va fi suficient să nu mai plătiți ;-)
acționează: folosește alternativele, am discutat-o ​​deja, dar am pus-o înapoi pentru ceilalți: funcționează cu ulei vegetal, folosit sau nu pentru motorină, mai degrabă decât pentru petrol, pentru electricitate, preferă lemn, energie regenerabilă nepericuloasă din care trebuie doar să vă aplecați pentru a-l ridica (excelent pentru colesterol) pentru cuptorul electric, aragazul pentru masă, bicicleta etc. etc ...

cercetătorii care o caută se găsesc, dar cercetătorii care găsesc ... noi o căutăm!

pentru lobby-ul nuclear, dracu 'a durat prea mult, din fericire au micuții lor prieteni bine așezați și bine unși la Palatul Eliseului, trebuie doar să vedeți cum merg Sarkozy și Fillon, real VRP nuclear, care nici măcar nu funcționează wouahaha dacă gâtul meu are dureri în gât
: Evil:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 04/11/08, 18:18

jonule a scris:pentru Australia, iată ceea ce oferă un raport de expertiză (cine sunt ei în plus?): în timp ce există atât de mult soare în Australia, lobby-ul nuclear prin intermediul experților recomandă ca acest stat să folosească nuclear, pentru a-l face mai rece în Australia? ceva ... în numele a ce, al unui argument ecologic? o centrală nucleară, ecologică? dar spune ceva în cele din urmă :?
Ei bine, este clar că cărbunele nu este bun pentru producerea energiei electrice. Într-o țară precum Australia, cred că ar fi mai oportun să se dezvolte centrale solare termic sau turbine eoliene în mijlocul deșertului.

Cmoa a scris:Și acolo, nicio încercare de intenție pe care încă nu am terminat-o de construit, pe care unii spun că „nu va funcționa” sau „este inutil”. Sper că ITER va fi una dintre căile de ieșire din fisiunea nucleară, dar între timp ...

Au trecut ani, chiar 100 de ani, când lobby-ul nuclear a pretins că are o soluție la deșeurile radioactive, că energia nucleară face posibilă independența față de petrol și, din tot acest timp, a fost o minciună și pretindeți că doriți să credeți?
acest angajament este singura dumneavoastră responsabilitate, mai ales dacă luăm în considerare alegerea tehnică și politică propusă de Cuicui.
ITER este fuziune, astfel încât orice deșeuri sunt mai puțin importante și mai presus de toate sunt mai ușor de controlat. Este același principiu ca fuziunea despre care vorbește cuicui, dar nu cu aceeași tehnologie.

Există și acest lucru noua descoperireceea ce sugerează multă speranță (dar și multe întrebări).

cercetătorii care o caută se găsesc, dar cercetătorii care găsesc ... noi o căutăm!
Nu este foarte frumos pentru cercetători, dar mi se pare amuzant (sper că vom găsi împreună cu Laigret : Wink: ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15940
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5162




de Remundo » 04/11/08, 19:25

Citatul lui Jonule nu este de la el (dar asta nu este o critică, desigur)

Criza istoriei cu un H majuscul este că este autorul său Charles de Gaulle care l-a făcut celebru !!


Și ce a făcut Charles de Gaulle? El a inițiat și a urmărit energic toată politica nucleară (civilă și militară) urmărită fără încetare de EDF și mai ales de CEA și pe care Jonule o luptă cu înverșunare.

Iată-l, cercul este complet : Cheesy:
0 x
Imagine
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/11/08, 09:37

ca Cmoa și Remundo, cât de ciudat ...

... și ce a făcut generalul Leclerc? un rezervor care trage amare de uraniu sărăcit, care provine direct din deșeurile de control nuclear legate de consumul nostru de uscătoare de păr și alte prăjitoare de pâine!
ce frumos este, bucla este închisă! : Roll: toate acestea pentru asta așa cum ar spune celălalt

Nu lupt acerb, văd doar eșecul acestei tehnologii preistorice care continuă să se scufunde în timp ce nimeni nu îndrăznește să spună nimic; dar ce fac oamenii de știință? ce a devenit Dr. Strangelove? -)

Cmoa a scris:ITER este fuziune, astfel încât orice deșeuri sunt mai puțin importante și mai presus de toate sunt mai ușor de controlat.

uitați un „detaliu” important, ceea ce înseamnă că raționamentul dvs. este fals: deșeurile vor fi foarte radioactive și toxice și întotdeauna nu există o soluție durabilă, în afară de politica privind strutul să îngropi tot ce există în pământ, o mentalitate bună pentru așa-numita tehnologie „de ultimă generație”? haha, haaa .. haaaaaaaae
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 05/11/08, 10:18

jonule a scris:
Cmoa a scris:ITER este fuziune, astfel încât orice deșeuri sunt mai puțin importante și mai presus de toate sunt mai ușor de controlat.

uitați un „detaliu” important, ceea ce înseamnă că raționamentul dvs. este fals: deșeurile vor fi foarte radioactive și toxice și întotdeauna nu există o soluție durabilă, în afară de politica privind strutul să îngropi tot ce există în pământ, o mentalitate bună pentru așa-numita tehnologie „de ultimă generație”? haha, haaa .. haaaaaaaae
Și iată-ți, îți iese din mână !!! : Evil:

De ce vorbești fără să știi?
Aflați despre fuziune și veți vedea că cuvintele dvs. sunt total greșite, ca să nu mai spuneți altceva.

În mod foarte simplificat, fuziunea este de a lua doi atomi foarte mici de tip hidrogen (de fapt unul dintre izotopii săi) și de a le uni pentru a face unul mai mare, adică un atom de heliu. În timpul acestei fuziuni, există o eliberare semnificativă de energie care poate fi transformată în electricitate.

În funcție de proces (dar nu de toate) acest atom de heliu poate fi radioactiv, dar în acest caz este o particulă alfa. Această particulă este bine cunoscută, ușor de observat și la fel de ușor de captat, deoarece o simplă coală de hârtie este suficientă pentru a o bloca (nimic de-a face cu gammele sau neutronii). În plus, timpul său de înjumătățire este destul de scurt, deci nu are nici o legătură cu particulele actuale. Cu acest (e) proces (e), nu există deșeuri de lungă durată !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 05/11/08, 10:23

Este încă o nebunie asta Obiceiul lui Jonule de a devia în mod sistematic TOȚI subiecții care vorbesc despre electricitate aproape și departe sau despre EDF în dezbatere (sterilă?) Pro VS anti nuke ...

:strigăt:

Îmi pare rău, dar mai degrabă decât să-l deschid în vid, prefer să vorbesc despre soluții concrete (atât obiceiuri, cât și tehnici) care mă împiedică să ard uraniu ... cel puțin asta îmi este la îndemână!
: Idee:
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 05/11/08, 12:22

C moa a scris:În funcție de proces (dar nu de toate) acest atom de heliu poate fi radioactiv, dar în acest caz este o particulă alfa. Această particulă este bine cunoscută, ușor de observat și la fel de ușor de captat, deoarece o simplă coală de hârtie este suficientă pentru a o bloca (nimic de-a face cu gammele sau neutronii). În plus, timpul său de înjumătățire este destul de scurt, deci nu are nici o legătură cu particulele actuale.

scuze, nu spun nimic, uraniul și plutoniul sunt particule alfa, spun că sunteți dezinformată: învățăm la școală că o simplă foaie de hârtie le oprește, dar când sunt inhalate, acestea sunt cancerigene și mutagene, transmise din generație în generație.

bine am încercat să încerc să mă tratez la fel de rău ca de obicei, dar nu funcționează cu cei care arată mai mult decât nasul lor :se încrunta:

ce vrei să spui prin „timp de înjumătățire destul de scurt”?

și nu vorbești despre pregătirea combustibilului.

Nu vorbesc despre fuziune, ci despre activitatea poluantă a centralelor nucleare, este destul de diferită. Nu vorbesc de teorie, ci de practică.

deci vorbesc prostii? ce cântăresc atunci ceilalți? Vreau să le aud părerile și să tăc în timp ce așteaptă, dar îmi pare rău când auzim „o particulă de plutoniu alfa este oprită de o foaie de hârtie și este inofensivă” este halucinant! și ne numim un expert în domeniu? toată lumea se înghită?

vorbim de „dezinformare” deoarece este titlul subiectului.

în ceea ce privește remarca lui Christophe, este nulă, deoarece el a vorbit primul despre nuke pe această postare, dar de data aceasta am copiat / lipit : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79002
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 05/11/08, 12:23

jonule a scris:în ceea ce privește remarca lui Christophe, este nulă, deoarece el a vorbit primul despre nuke pe această postare, dar de data aceasta am copiat / lipit : Mrgreen:


Se vorbește da ... nu trebuie confundat cu trolat și degenerat ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223