Opinia unui inginer EDF cu privire la dezinformarea tf1

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 05/11/08, 17:54

jonule a scris:Ei bine, observ că mă las purtat de fiecare dată când cauți păduchi, Cmoa ... alros ne oprim acolo tope acolo?
nu pentru că cred că am vorbit deja despre asta de 100 de ori!
totuși salvez această dezbatere foarte interesantă, a permis să meargă și mai departe, ceea ce permite deschiderea ochilor.
BATE PALMA !!! : Mrgreen:

Cred că am găsit originea dezbaterii noastre:

Cmoa a scris:jonule a scris: "
îi vom vedea pe cei care locuiesc lângă centrale nucleare, + mulți pentru a umple vehiculele electrice "

În cele din urmă un anti nuk care pune problema încărcării mașinilor electrice !!!

Vei merge până acolo încât să-i condamni?
Foarte clar nu am vrut să caut păduchi, dimpotrivă am considerat important să subliniez că ai fost primul anti nuk care a pus problema încărcării vehiculelor electrice !!! Este destul de consecvent cu convingerile tale !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15940
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5162




de Remundo » 05/11/08, 18:24

Vedeți, suntem cu toții prieteni în economie Imagine

O particulă alfa este un atom de heliu ionizat. Sunt emise de fisiunile atomilor mari, cum ar fi uraniul sau plutoniul.

Sunt inofensive: non-radioactive, câțiva decimetri de aer le încetinesc complet. O foaie de metal îi oprește morți.

Pericolul provine din radiația gamma de dez-excitație a anumitor nuclee, adesea emisă în același timp cu particula alfa.

De obicei, se acceptă faptul că 4 metri de beton disipează suficient razele gamma. Chiar mai bine dacă peretele are foi de plumb.

În caz contrar, pentru a vorbi puțin despre ITER:
Fuziunea ITER nu este aneutronică: pe scurt, emite neutroni rapizi care vor activa pereții: a activa, înseamnă a excita atomii acestor pereți care apoi devin deșeuri radioactive.

Indiferent de acest lucru, ITER probabil nu este viabil din punct de vedere tehnic. Există probleme enorme „Bremstrahlung”, adică radiația care părăsește plasma prin frânarea colizională a atomilor. Această radiație face ca plasma să piardă multă energie, ceea ce nu reușește să atingă criteriul lui Lawson, adică punctul critic în care energia de fuziune este exact la pierderile de energie ale plasmei.

Sub acest punct, ai un petard umed, pe acest punct, nu faci NIMIC, mai sus începe să fie puțin mai prost, dar nu neapărat foarte eficient.

Deocamdată, ITER a atins punctul critic doar câteva secunde înainte de a se sufoca mizerabil. Și ar putea dura mult timp, chiar și cu miliarde : Lol:

Întotdeauna am crezut că ITER a fost în primul rând un laborator de cercetare deghizat în energia curată drăguță a fuziunii termonucleare civile.

Există într-adevăr o imensă energie de fuziune termonucleară (de 10 de ori nevoie umană: Soarele), dar „este cu siguranță prea liberă și pașnică” :?

Un lucru despre Nuke (fisiune sau fuziune); oricare ar fi tehnologia nucleară civilă, pericolul nu vine din funcționarea centralelor electrice, ci:
* din aceste deșeuri, în următoarele 3 aspecte:
- extragerea deșeurilor
- depozitarea deșeurilor (încă nu știm cum să le distrugem)
- dezmembrarea centralelor electrice (deșeuri uriașe la sfârșitul vieții)

* și, de asemenea, tehnologii militare care derivă în mod sistematic din aceasta


Pentru Z-Machine, consultați Subiectul lui Cuicui! :P

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 05/11/08, 18:40

Într-un moment în care, mai mult ca oricând - „unitatea este forța” - mi se pare regretabil că au loc discuții fără nicio bază reală pe această temă forum :?

Nu cred că centralele electrice sunt fără pericol, trebuie doar să urmăriți știrile despre Tricastin (printre altele) pentru a ști că materialele radioactive extrem de periculoase „produse din motive militare” sunt stocate n oriunde fără precauții speciale și chiar, dacă luăm măsuri, ele nu vor fi niciodată suficient de mari!

Cernobâl este un prim exemplu al a ceea ce înseamnă pericolul nuclear! Dacă ai merge acum, probabil că ai fi uimit de natura idilică a peisajului, frumusețea accidentată a pădurilor a revenit la stările lor naturale. - pentru că oamenii au dispărut- poluarea atomică este cu atât mai îngrozitoare încât nu o putem vedea, toate animalele, insectele și plantele sunt otraviti de sute de ani !!!

Niciun om nu va putea trăi acolo de generații și nu, norul nu se oprește la granițele belgiene și franceze, există locuri în Corsica unde să mănânce ceea ce determină revenirea pe termen mediu să se sinucidă!

Sunt de acord cu Jonule, în discursul său de bază, nu ne pasă de acest rahat fără nume care este nuclear - în toate formele sale - nu este NIMIC bun de învățat, nici măcar de vindecat cancer, deoarece s-au născut din aceeași sursă ...

Putem fi ironici spunând că vindecarea cancerului prin radiații înseamnă vindecarea răului cu răul

Nu am nicio intenție să mă cert, chiar dacă acesta este un gen în care Eul meu supradimensionat îi place extrem de mult (probabil ca al vostru), aș vrea să am mai multe urechi și ochi instruiți pentru a citi forum pe perspective de viitor, cum ar fi turbina eoliană cu pânză rotativă, mai degrabă decât rahatul fără nume care este nuclear. Turbină eoliană care nu are viitor fără sprijinul dvs. : Cheesy:

NUCLEARUL NU ESTE VIITOR, ALTĂ DECÂT SUNT ERADICAREA TOTALĂ.
Aceasta este părerea mea și, nimeni nu mă va schimba!

Sper mai mult la sosirea figuranților terestri decât la pseudo "nuca" limpede și curat ca un pârâu plin de mercur invizibil, dar foarte prezent care ucide copiii indieni din pădurile Amazonului, din vina tâmpitului care nici un ochi (Zeii) nu este aur.

Când bărbații trăiesc din dragoste, când nu va mai exista nenorocire, copiii noștri vor fi trubadori și vom fi morți frații mei ... cântând acum 30 de ani ... .. și iată viața și istoria ia o întorsătură neașteptată prin aducerea unei țări populate de oameni curajoși exasperați de idioții de la putere, la panteonul primei puteri mondiale viitoare bazată pe lucruri visate de generații de „visători”, dintre care mulți au murit din vina pesimistilor patenți (și alți ucigași angajați), se naște un vis în SUA, viață lungă pentru el și speranțele pe care le poartă !!! O lume în care puterea nu va fi rațiunea de a fi, în care oamenii vor mânca la aceeași masă, indiferent de culoarea pielii vecinilor lor ... am parcurs un drum lung, care progresează într-o noapte mică - dar magistrală -! Atâtea provocări de luat!

DING, DANG, DONG!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 05/11/08, 18:47

Remundo a scris:Întotdeauna am crezut că ITER a fost în primul rând un laborator de cercetare deghizat în energia curată drăguță a fuziunii termonucleare civile.
Ei bine, mi se pare că nu a fost prezentat niciodată altfel ...
Există într-adevăr o imensă energie de fuziune termonucleară (de 10 de ori nevoie umană: Soarele), dar „este cu siguranță prea liberă și pașnică” :?
Prea gratuit ?? AMHA când văd prețul fotovoltaicului, al bateriilor și al reglementărilor, nu prea simt că este gratuit. Ca să nu mai vorbim de „disponibilitatea” soarelui ...
Un lucru despre Nuke (fisiune sau fuziune); oricare ar fi tehnologia nucleară civilă, pericolul nu vine din funcționarea centralelor electrice, ci:
* din aceste deșeuri, în următoarele 3 aspecte:
- extragerea deșeurilor
- depozitarea deșeurilor (încă nu știm cum să le distrugem)
- dezmembrarea centralelor electrice (deșeuri uriașe la sfârșitul vieții)

* și, de asemenea, tehnologii militare care derivă în mod sistematic din aceasta
Pentru fisiune sunt de acord, pentru Fusion (cu F majusculă), trebuie să vedeți, suntem abia la început !!!
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 06/11/08, 11:02

Cmoa a scris:nu este problema că puneți surse noi, ci că aveți obiceiul să nu le puneți la momentul potrivit pentru a îneca peștii sau îi distorsionați într-un mod caricaturizat.

Nu vreau să înec nimic, dimpotrivă este să ajung la fundul lucrurilor, mai degrabă decât să înot la suprafață.
Cmoa a scris:Vorbim despre producția de energie electrică și vă îndreptați către aplicații militare.

știi foarte bine că sunt legate, altfel fuziunea ar fi orientată cu hidrogen-bor așa cum subliniază cuicui;
Cmoa a scris:apa eliberată de Haga este mai puțin radioactivă decât apa Volvic sau laptele.

glumesti? vrei să mergi să bei apa care iese din circuitul de răcire al uzinei La Hague? Vreau să văd videoclipul! : Lol:
Cmoa a scris:Confirm că nu există plutoniu în centralele nucleare de la FUSION.

Vă povestesc despre celelalte locuri în care plutoniul este folosit în alte centrale electrice, constat că joci puțin pe cuvinte pentru a îneca peștii ... ar fi clar, dacă aș fi paranoic, că aperi lobby-ul nuclear să spunem „nu există plutoniu în centrale”: inacceptabil, nu putem lăsa acest lucru să citească.
Cmoa a scris:Uraniul sărăcit este un material NATURAL Sunt curios că l-ai omis ...

lobby-ul nuclear urmează exact această strategie: să confunde ceea ce este natural și ceea ce este artificial, pentru a nu fi tras la răspundere.
SAU dacă uraniul poate fi găsit sub formă de minereu în sol și separat prin bariere geologice (mulțumesc Mama Natură), atunci când acesta este epuizat, părăsind planta de îmbogățire, a fost, prin urmare, MODIFICAT ARTIFICIAL ( în ceea ce privește OMG-urile, ușor de înțeles): nu putem spune că uraniul sărăcit este natural, este un izotop modificat.
Înțeleg asta: fie că încercați să-mi testați abilitățile în acest domeniu pentru a încerca cu ușurință să mă lăsați în fața tuturor, fie că încercați în zadar să confundați ceea ce este natural și artificial: așa sunteți citit și a înțeles.
Cmoa a scris:„Lucrând în această industrie, cred că este în general grav și că sunt luate multe precauții

suspiciunile mele sunt, prin urmare, verificate, nu vorbiți obiectiv. cum să dezbate în acest caz?
cum să apărăm o industrie care a mințit în trecut (Cernobîl) și care continuă să o facă (Tricastin)?

și vă rog să opriți oamenii din Greenpeace nu sunt „prietenii mei” nu îi cunosc, nu sunt activist, îmi pun întrebările potrivite și caut răspunsuri, văd că în această zonă există are o mulțime de comunicări făcute de lobby în jurul punctelor științifice, ceea ce le lasă o marjă de manevră pentru a îneca peștii prin statistici și costume. Deci, pe bună dreptate, cred că unii ar trebui să fie informați, în numele transparenței, despre ce TREBUIE această industrie, condusă de industriași și agenți de vânzări.

Cmoa a scris:- ITER nu a fost prezentat niciodată ca o soluție 100% curată și din motive întemeiate, care nu există și care probabil nu va exista niciodată !!!

deci de ce să continuăm pe această cale?
Cmoa a scris:Pentru a ieși din nuclear, ceea ce spun ei este adevărat

ah bah oricum!
vezi că „micii mei prieteni”, așa cum vrei să-l citezi, nu spune prostii ...


PS: Vă invit să urmăriți acest lucru:
https://www.econologie.com/forums/ineluctabl ... t6491.html
http://www.arte.tv/fr/accueil/contenus- ... 66462.html
realitate sau fictiune?
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 06/11/08, 11:09

remundo a scris:O particulă alfa este un atom de heliu ionizat. Sunt emise de fisiunile atomilor mari, cum ar fi uraniul sau plutoniul.

Sunt inofensive: non-radioactive, câțiva decimetri de aer le încetinesc complet. O foaie de metal îi oprește morți.

cine se numește om de știință?
uitați în raționamentul dvs. să specificați contextul: da, este inofensiv pentru public (tu și cu mine) când se face într-un laborator, care nu respiră, adică aerul prezent în experiment trebuie filtrat: imposibil, particulele sunt de ordinul unui nanometru. dar dacă se află în aerul înconjurător, aerul le poartă și aceste particule pot fi respirate, prin nas și plămâni și pot intra direct în corp (o repet cel puțin pentru a 100-a oară), sau altfel pur și simplu printr-o rană pe corp (ca pentru toate bolile): aplicăm, prin urmare, principiul precauției ca și pentru OMG-uri, pentru a cita acest exemplu.

a intelege ?
o particulă alfa nu este periculoasă în afara corpului uman, dar odată ajunsă în interior, radiază, ionizează din interior, carcinogeneză, carcinogen etc. ... toată munca lui Maurice André a mers în această direcție, de când Anii 70 și sunt dedicate asocierii informațiilor despre razele ionizante, AIPRI, care nu trebuie confundate cu CIPRI: una este independentă, cealaltă nu.

Ți le dau ca să înțelegi remundo:
http://users.skynet.be/mauriceandre
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/11/08, 17:51

Jonule te exagerează !!! Am avut TOPE !!! : Mrgreen: : Mrgreen:

Ei bine, nu vreau să relansez dezbaterea, ci doar două detalii:

Primul punct:
Cmoa a scris:
Vorbim despre producția de energie electrică și vă îndreptați către aplicații militare.


știi foarte bine că sunt legate, altfel fuziunea ar fi orientată cu hidrogen-bor așa cum subliniază cuicui;
Orientarea spre a merge mai degrabă spre ITER decât hidrogen-bor nu este absolut legată de aplicațiile militare, ci de faptul că s-a crezut că această a doua tehnică nu ar putea fi niciodată implementată.

Într-adevăr, tehnologia hidrogen-bor era cunoscută, dar nu aplicabilă, deoarece este nevoie de o cantitate mare de energie pentru a iniția fuziunea. Această tehnologie a devenit mai realistă în 2005, când cercetătorii au produs un T ° de 3.7 miliarde de grade într-un mașină z. Acest rezultat a fost neașteptat ca să spunem cel puțin !!!

De partea noastră, ITER a fost validat și s-a luat decizia de a continua, în ciuda deschiderii unei a doua căi. Să știți că lucrul la acest subiect are loc pe cealaltă parte a Atlanticului.

Dacă doriți mai multă precizie, discutați-o cu dvs., el ne aduce în mod regulat informații despre acest subiect.

Al doilea punct referitor la radioactivitatea naturală:
Să fim clari, nu încerc să reduc la minimum radioactivitatea artificială vorbind despre radioactivitatea naturală !!!
În primul rând trebuie să știți că radioactivitatea este peste tot și că este în general subestimată.
Astfel, în Bretania și în Massif Central, prezența abundentă a granitului în case pune multe probleme din cauza eliberării de radon (particule alfa). Nu cunosc cifrele actuale, dar cu mai puțin de 10 ani în urmă, Ministerul Sănătății considera că radonul era direct responsabil de aproximativ 1000 de decese. Acesta este motivul pentru care în aceste două regiuni se desfășoară activități de diagnosticare și salubrizare de câțiva ani.

Un alt exemplu care a avut loc în timpul demontării unei stații de transformare într-o centrală electrică. Dărâmăturile de la poștă au trebuit să fie evacuate și atunci când camionul a vrut să părăsească locul, toate balizele au fost activate și camionul a rămas blocat. În centrala electrică în cauză, vă pot spune că a fost un început de luptă pentru că a fost un incident important pentru securitate, că au fost avertizate autoritățile de securitate ....
Mai presus de toate, a fost necesar să se înțeleagă cum o astfel de cantitate de radioelemente ar putea fi găsită în dărâmături care nu au fost niciodată aproape sau departe în contact cu elementele radioactive ale plantei.

După analize, s-a dovedit că vinovatul a fost nisipul din beton. Acest nisip provenea din carierele armoricane și conținea în mod natural cantități mari de elemente radio.

Dacă sunteți interesat, aș putea să vă povestesc și momentul în care pompierii au venit la o plantă cu surse naturale (au uitat să-i pună deoparte după un exercițiu ... :şoc: ). Nu au intrat pe ușă și le-am confiscat sursele, deoarece acestea erau cu mult peste standardele autorizate și, mai presus de toate, nu erau depozitate corect acasă.

Încă o dată, vorbind despre radioactivitatea naturală, nu încerc să minimizez radioactivitatea artificială !!! dar
Nu vreau să înec nimic, dimpotrivă este să ajung la fundul lucrurilor, mai degrabă decât să înot la suprafață.


Du-te de data asta că tope cu siguranță !!! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79001
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10933




de Christophe » 07/11/08, 17:52

Îmi pare rău că te deranjez, dar ce este TOPE? :?:

Editați: ah acesta este viitorul TOPE LA!
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/11/08, 17:57

Christophe a scris:Îmi pare rău că te deranjez, dar ce este un TOPE? :?:
: Mrgreen: nu este TOPE este făcut (nu am accent pe majuscule). Ca "tope acolo !!!"

Jolune a scris:Ei bine, observ că mă las purtat de fiecare dată când cauți păduchi, Cmoa ... alros ne oprim acolo tope acolo?
Și eu cineva care îmi spune că se lasă dus în timp ce vorbim despre energia nucleară, nu ezit o secundă, tope !!! : Mrgreen:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 07/11/08, 17:58

Christophe a scris:Editați: ah acesta este viitorul TOPE LA!
În acest caz a fost participiul trecut dar da asta e !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209