Articol din Le Soir, micii fraieri ai econologiei

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 17/11/08, 14:05

Ei bine, este marcat în Știri: Tendințe, L'Echo și le Vif-L'Express! Le Soir fiind un ziar zilnic nu este disponibil.

Pentru Echo nu știu dacă este săptămânal sau zilnic ...
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 17/11/08, 14:34

În orice caz, bine tuturor amândoi !!!! Dublu bine făcut, pentru că, pe de o parte, acest articol vă salută munca susținută de câțiva ani și, pe de altă parte, servește enorm cauzei ecologice (este o cauză bună, nu-i așa ??).

În fața ta, întotdeauna Imagine Aș fi !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 17/11/08, 19:02

Dacă Tendința Tendințelor este disponibilă în Franța, va fi fără Ref, deoarece chiar și aici putem avea Tendința Tendințe fără Ref!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 17/11/08, 19:19

Ok Greg, nu știam po!

C moa a scris:În orice caz, bine tuturor amândoi !!!! Dublu bine făcut, pentru că, pe de o parte, acest articol vă salută munca susținută de câțiva ani și, pe de altă parte, servește enorm cauzei ecologice (este o cauză bună, nu-i așa ??).

În fața ta, întotdeauna Imagine Aș fi !!!


Ei bine, sper că insertul de pe Laigret va servi și proiectul Laigret ... dar pentru moment RAS (cred același lucru de partea ta?) ... Trebuie să spun că în prezent „oamenii de afaceri” au luat o asemenea palmă nu este chiar un moment bun pentru investiții ... :? Dar chiar avem nevoie de ele acum? Nu cred ... și atunci cuvântul „Open Source” trebuie să le dea niște butoane : Mrgreen:

ps: acesta este articolul despre care v-am spus la telefon ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/11/08, 14:06

Rôôôôôôô lalaaaaaaaaaaaa.
Christophe, avea deja un cap mare. Ce va fi acum că face parte din Jet-Set : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Felicitări pentru tine 2 pentru acest articol și pentru că ai ajuns în cele din urmă la un punct de echilibru cu magazinul care îți permite să trăiești conform principiilor tale.
... eu, sunt încă foarte departe de asta cu munca mea de informatician și cu 80Km A / R pentru a merge la serviciu :strigăt:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 21/11/08, 14:26

Targol a scris:Rôôôôôôô lalaaaaaaaaaaaa.
Christophe, avea deja un cap mare. Ce va fi acum că face parte din Jet-Set : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


Eu marele têteuh? Pfff chiar po adevărat!
Imagine


Targol a scris:Felicitări pentru tine 2 pentru acest articol și pentru că ai ajuns în cele din urmă la un punct de echilibru cu magazinul care îți permite să trăiești conform principiilor tale.
... eu, sunt încă foarte departe de asta cu munca mea de informatician și cu 80Km A / R pentru a merge la serviciu :strigăt:


Ei bine, nu suntem cu toții roz, nu cu toți verzi ... numărând cele două expediții pe săptămână (2 km într-o singură direcție) și diferitele contacte cu furnizorii, sunt sigur că conducem mai profesional decât media parizienilor sau a altor locuitori din orașe mari (cu excepția suburbiilor mari, desigur ...)!
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/11/08, 14:38

Christophe a scris:Ei bine, nu suntem cu toții roz, nu cu toți verzi ... numărând cele două expediții pe săptămână (2 km într-o singură direcție) și diferitele contacte cu furnizorii, sunt sigur că conducem mai profesional decât media parizienilor sau a altor locuitori din orașe mari (cu excepția suburbiilor mari, desigur ...)!


Poate dar
  • Tu, kilometrii tăi contribuie indirect la conservarea planetei, permițându-ți să oferi produse ecologice pentru a înlocui produse mai dăunătoare. Eu, kilometrii mei contribuie direct la ... ei bine, la îmbogățirea personală a șefului meu :|
  • Cel puțin aveți satisfacția de a lucra într-un sector direct legat de convingerile voastre, care, în opinia mea, este departe de a fi cazul majorității vizitatorilor acestui fofo ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 21/11/08, 15:29

a) Da, pledez vinovat! : Hopa: Dar a fost doar pentru a califica faptul că credeți că suntem exemple de ecologie ... pentru că nu suntem!

b) Ei bine, dacă ai reușit să instalezi Linux la locul de muncă, trebuie să te distrezi acolo, nu?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/11/08, 15:38

Christophe a scris:b) Ei bine, dacă ai reușit să instalezi Linux la locul de muncă, trebuie să te distrezi acolo, nu?

Ah, da. În acest moment, mă distrez la locul de muncă. Sunt norocos să găsesc distracție la programare și, în acest moment, servesc drept „cap de pod” pentru echipa mea cu privire la tehnologia nouă.
Dar întrebarea nu era acolo. Nu vorbeam despre interes personal munca dar bine în interesul său Econologic
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 21/11/08, 16:19

Targol a scris:Nu vorbeam despre interes personal munca dar bine în interesul său Econologic


Ei bine, instalarea Linux (un alt sistem de operare sau software gratuit) este o economie, deoarece nu trebuie să MUNCAȚI (deci poluați ... în sens larg) pentru a PLĂTI ...

Vezi că faci economie zilnic Targol !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113