Balast electronic de casă

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: balast electronic de casă




de izentrop » 17/07/16, 20:32

'Din 2008, nu sunt sigur că aveți un răspuns : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10

Re: balast electronic de casă




de RV-P » 13/08/16, 18:57

- Eu însumi am încercat o mulțime de lucruri între tuburi drepte și „balasturi” lampéco! Puteți vedea rezultatele testelor mele aici:
deșeuri și reciclare / operați-un-tub-drept-cu-lampeco-balast-t12061.html
- Cu, în cele din urmă, testele a 2 tuburi de 8 W în serie pe un „balast” de lampéco de 15 W! Și, de asemenea, testele pentru funcționarea tuburilor cu condensatorul de valoare necunoscută a starterului, odată ce becul bimetal a fost îndepărtat!
- Am „amabil” să le arăt oamenilor morocănoși de tot felul (și toate penele!) Că totul funcționează și că am regretat doar una sau două defecțiuni ale electronicii. Dar, deoarece există „vagoane” de lampeco la grătar în coșurile de reciclare ale supermarketurilor și magazinelor de bricolaj ...
- Într-unul din testele mele, am făcut să funcționeze un tub de 58W cu un balast de lampă de 45W!
- Am făcut chiar și reparații la lămpile cu LED-uri care au fost arse și altele al căror condensator de limitare a curentului a explodat!
- Deci, am o bună cunoaștere a subiectului, totuși! @ +!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10

Re: balast electronic de casă




de RV-P » 15/08/16, 10:38

- @ Lionel-Nivelle:
- Faceți puțină „gunoi” în coșurile de reciclare ale supermarketurilor sau magazinelor DIY preferate: „este plin” de lămpi la grătar, dintre care, în marea majoritate a cazurilor, filamentele tuburilor fluorescente sunt tăiate (capetele) negru)!
- Dacă vă simțiți capabil, înlocuiți cele 2 tranzistoare ale balastului dvs.! În caz contrar, înlocuiți balastul!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198