EDF elimină stâlpul electric = conectarea la casă

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
memecaillou
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/11/08, 12:23

EDF elimină stâlpul electric = conectarea la casă




de memecaillou » 16/11/08, 12:39

bonjour,
Locuiesc într-o casă de stradă cu linii EDF atârnate de și
în apropiere o postare care va fi eliminată în curând.
Așa că mi-au făcut o gaură uriașă în peretele casei pentru a-mi putea pune cutia de joncțiune cu cabluri uriașe. (au mers până la izolarea mea, ceea ce mă îngrijorează).
În plus, câmpurile magnetice ale acestor conexiuni mă provoacă și MAI MULT.
Vă rog să-mi indicați un izolator de câmp electric sau magnetic pe care trebuie să-l impun sau să mă pun în interiorul casei.
Mulțumesc sincer pentru sfaturi și contact.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 16/11/08, 12:49

Houla ... dacă vă lipesc transformatorul de fațadă este clar că veți muri în poluare electromagnetică!

Există legi și standarde care trebuie respectate pentru localizarea transformatoarelor ...

Edf nu poate face orice! Deși cu siguranță nu este Edf ci RTE ... ei bine orice ...

Dacă trebuie să faceți o cușcă Faraday, aceasta trebuie făcută și studiată la 100% în detrimentul Edf / RTE

Dacă poluarea EM vă privește, urmăriți aceste 2 videoclipuri:

https://www.econologie.com/ondes-magneti ... -3832.html
https://www.econologie.com/electricite-l ... -3885.html
0 x
gregdu13250
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 18/02/08, 22:48




de gregdu13250 » 16/11/08, 15:12

Dacă am înțeles ce înseamnă, este că nu are transformatorul pe fațadă, ci 2 sau 4 fire (dacă este în trei faze din secțiunea de ieșire a secundarului)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 16/11/08, 15:29

Ei bine, dacă nu există transformator, nu există (prea mult) risc de poluare EM ... dacă cablul în cauză nu alimentează întregul cartier ... și din nou nu are nimic de-a face cu un transformator!

Ai putea să faci câteva poze? memecaillou?
0 x
gregdu13250
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 18/02/08, 22:48




de gregdu13250 » 16/11/08, 16:19

Dacă e ca la noi, au pus cablul pe o bară de fier pe care au sigilat-o când au aruncat în aer posturile metalice care erau lipite de casele din sat.


PS: La EDF, în general, nu se grăbesc, colegul meu are în continuare un porțelan ajuns cu fire goale așezate pe izolatoare la înălțimea stâlpului, apoi o coborâre către un alt izolator în jurul valorii de 2m50 (ca înainte ) (te urci pe capota unei mașini le atingi). Pur și simplu au schimbat izolatoarele în izolatoare de sticlă, dar nu par că vor să-i schimbe linia.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105