Pierre Langlois: Rularea fără ulei, extrase din carte

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 02:41

Din ceea ce am citit despre această carte (nu am citit-o încă), se pare că P. Langlois crede că Mașina electrică cu autonomie extinsă (PHEV) este cea mai bună opțiune.

„După publicarea primelor sale două cărți, Pe drumul către electricitate, volumele 1 și 2, domnul Langlois identifică căile viitoare pentru transportul rutier pentru a reduce dependența de petrol. "
http://www.cyberpresse.ca/le-soleil/act ... lanete.php

„Pe drumul către electricitate”: titlul este deja foarte pozitiv;)

„Fizicianul crede că mașina electrică hibridă este singura soluție viabilă pentru transport individual. Acesta este un vehicul care va circula 80% electric și 20% folosind biocombustibili. "
http://www.lesaffaires.com/article/0/tr ... ns.fr.html

Aș dori să știu, de la cei care au citit cartea, dacă studiază în cartea sa:
- înființarea unei rețele de stații de reîncărcare și stații de schimb de baterii.
- impactul asupra mediului (biodiversitate, pesticide, îngrășăminte), asupra apei, asupra impactului social și asupra sănătății agro-biocarburilor

În cele din urmă, aș dori să știu dacă prezintă un studiu economic comparativ între a Economie bazată pe PHEV și economie bazată pe o infrastructură de încărcare + EV-uri pure

Dacă nu, pariez că următoarea sa carte va fi despre conceptul BetterPlace;)


NB - Aici este scris:
„un anumit optimism reiese din această analiză fascinantă cu numeroasele și neașteptatele sale întorsături: viitorul va aparține vehiculelor electrice și hibride plug-in, ușor și aerodinamic, acționat de motoare pe roți. "
http://portailenvironnement.ca/?p=1644

Concluzie: ce spune P. Langlois: EV sau PHEV?

----------------------
„În ceea ce privește pilele de combustibil, Pierre Langlois subliniază că este nevoie de trei ori mai multă energie electrică pentru a produce hidrogen decât pentru a conduce o mașină complet electrică”.
http://www.cyberpresse.ca/le-soleil/act ... lanete.php

Perfect corect. Hidrogen = impas (deșeuri uriașe)
-----------------------
„O reducere a consumului de carne de 15% (o zi pe săptămână) ar permite o realocare a terenurilor agricole folosite pentru creșterea animalelor care ar putea fi utilizate pentru cultivarea plantelor (nealimentare) pentru a produce etanol, potrivit dl. Langlois ".

Deci acolo, nu sunt deloc de acord cu această abordare.
Urgența este de a hrăni 6 și în curând 9 miliarde de oameni ...
Și arderea etanolului este chiar mai toxică decât arderea combustibililor fosili!
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 04: 30, editate 2 ori.
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 02:58

Capitolul 2.3 al cărții (mulțumesc pentru pdf al rezumatuluiChristopher):

„Mașinile electrice sunt de 5 ori mai eficiente”

Îmi amintește de firul „Mașina viitorului” sau a mea ”De 4 ori mai eficient"a trezit deja reacții de indignare și angoasă din partea unui vorbitor. Cu un factor de 5, este un atac de cord! : Cheesy:
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/09, 10:15

Elec a scris:Capitolul 2.3 al cărții (mulțumesc pentru pdf al rezumatuluiChristopher):

„Mașinile electrice sunt de 5 ori mai eficiente”

Îmi amintește de firul „Mașina viitorului” sau a mea ”De 4 ori mai eficient"a trezit deja reacții de indignare și angoasă din partea unui vorbitor. Cu un factor de 5, este un atac de cord! : Cheesy:


și eu elec, sunt convins că mașina elec (EV sau PHEV) este o soluție bună pentru viitor, dar să spun că este de 5 ori mai eficientă, dă bâte pentru a fi bătut.
acest lucru este adevărat doar de la rezervor la roată și, din nou, este exagerat, este de fapt mai degrabă de 4 ori și în modul urban.

trebuie spus că electricitatea și a vector de energie și nu o energie. energie, trebuie trasă undeva și transformată în electricitate.
dacă energia primară este petrolul, randamentele la roată sunt similare între termice și electrice. avantajul electricității este că puteți utiliza un amestec de energie din amonte (inclusiv surse regenerabile.

pe scurt, a da cifre fără a spune despre ce vorbim aduce doar controverse și este, în opinia mea, anti-productiv
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 16:50

Salut Dirk,

Este științific perfect corect să spunem, la fel ca fizicianul Pierre Langlois, că o mașină electrică este de 4 sau 5 ori mai eficientă decât o mașină termică.

dacă energia primară este petrolul, randamentele la roată sunt similare între termice și electrice.


40% * (central) x 95% (transmisie) x 90% (VE) = 34%

34%> 20% (mașină termică în uz convențional)

* Rețineți că o centrală combinată cu gaz are o eficiență electrică de 60%
http://www.axpo.ch/internet/axpo/fr/med ... twerk.html
60% x 95% x 90% = 51,3%

În plus, nici mixul francez, nici mixul european și nici mixul global nu sunt 100% fosile.
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 17: 01, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/09, 16:59

Dacă luăm cel mai slab punct de performanță al unei mașini cu motor cu ardere (5%?), Da, putem vorbi de 4 până la 5 ori mai eficient pentru un EV de la fântână la roată.

Dar, în medie și în practică: un coef de cel mult 2 ori este o valoare pe care o consider corectă ... și maximă posibilă pentru vehicule electrice.

Cu excepția cazului în care vă hrăniți EV-ul, chiar și parțial, cu o sursă delocalizată și curată și, chiar dacă este doar parțial, crește bilanțurile de pe „fântână la roată” ... și cele de CO2, de asemenea.
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 17:03

De la pompă / dop la rotor:

Mașină termică: 18% (în uz clasic, obișnuit)
Vor tipa mașină electrică (roată cu motor, draga, și pe bună dreptate, lui Pierre Langlois): 90%
Factor: 90/18 = 5
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 19/01/09, 17:05

Da, dar nu este de la bine să întoarcem aceste returnări ... : Cheesy:

Deci EV este bun, problemă: de unde îl putem cumpăra? :?
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 17:08

De la „fântână” (sau mai bine de pe acoperiș;)) la roată:

- traseul termic: mai puțin de 18% (pierderile de la fântână la pompă trebuie luate în considerare)

- cale electrică: 51% cu ciclu de gaz; 34% cu o centrală pe cărbune sau alt combustibil

Concluzie: factor de 2 la 3 diferență.

Deci EV este bun, problemă: de unde îl putem cumpăra? ;)
The Think este la vânzare în Norvegia.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 19/01/09, 17:10

dirk pitt a scris:trebuie spus că electricitatea și a vector de energie și nu o energie. energie, trebuie trasă undeva și transformată în electricitate.
dacă energia primară este petrolul, randamentele la roată sunt similare între termice și electrice. avantajul electricității este că puteți utiliza un amestec de energie din amonte (inclusiv surse regenerabile.

pe scurt, a da cifre fără a spune despre ce vorbim aduce doar controverse și este, în opinia mea, anti-productiv

Dirk are perfectă dreptate.

De X ori mai eficient nu înseamnă nimic: aveți nevoie de criterii și un context de utilizare comparabil (pe cât posibil) între 2 soluții și să țineți cont de întregul lanț energetic.
0 x
Imagine
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 17:12

Când scriem, ca Pierre Langlois, „ voiture electric este de 5 ori mai eficient decât voiture termice ", specificăm clar că vorbim voiture, și implicit eficiența conexiunii pompă / rotor.
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 17: 17, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150