Pierre Langlois: Rularea fără ulei, extrase din carte

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 19/01/09, 17:59

Ei bine, aceste terminale, reîncărcate cu energie solară (sau eoliană), totuși, au nevoie de baterii tampon, nu-i așa? Este necesar ca kk1 să-i „plătească” ... deci cine?

În toate cazurile, durata lor de viață este limitată și mai devreme sau mai târziu vor trebui schimbate: aici este mediul care plătește ...
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 18:04

Christophe a scris:Ei bine, aceste terminale, reîncărcate cu energie solară (sau eoliană), totuși, au nevoie de baterii tampon, nu-i așa? Este necesar ca kk1 să-i „plătească” ... deci cine?

În toate cazurile, durata lor de viață este limitată și mai devreme sau mai târziu vor trebui schimbate: aici este mediul care plătește ...


Investiția în infrastructura BP, pentru o țară importatoare de petrol, corespunde celor două luni de import de petrol.

Shaï Agassi către Obama: „Un plan Betterplace la nivelul SUA va costa 100 de miliarde de dolari, echivalentul a două luni de importuri de petrol din SUA”

În toate cazurile, durata lor de viață este limitată și mai devreme sau mai târziu vor trebui schimbate: aici este mediul care plătește ...

- Noile baterii (nanofosfat de litiu etc.) au performanțe remarcabile și sunt netoxic.
- Litiul este abundent et 98% reciclabil

Dacă luăm în considerare echilibrul de mediu (apă, pesticide, îngrășăminte, biodiversitate etc.) și sănătatea electro-motricității față de cel de agrocarb-motricitate, electro-motricitatea prevalează foarte mult.
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 18: 14, editate 1 ori.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 19/01/09, 18:13

Elec a scris:
40% * (central) x 95% (transmisie) x 90% (VE) = 34%



Elec, suntem de aceeași parte, cred, dar vreau doar să spun că nu trebuie să fim prea generoși în ceea ce privește numerele, deoarece nu servește cauzei.

în ceea ce privește generarea de energie electrică, suntem de acord.
la transport până la captură, ești puțin generos, o mulțime de articole serioase vorbesc de 6 până la 9% din pierderile din rețea.

de la prindere la roată, cred că sunteți prea generos, deoarece trebuie să faceți distincția:
-eficiența încărcătorului (cu greu mai bună de 85%)
-eficiența restituirii bateriei (1 watt furnizat în timpul încărcării restabilește cât de mult la descărcare: 95 până la 98%)
- ieșirea lanțului electric (controler MOSFET + motor = 90 până la 95%
-eficiența mecanică variabilă, dar 95% onest)

Jean-Paul 2 și eu păstrăm 1 : Cheesy:

adică aproximativ 26% din intrarea de la centrală la roată.

Te urmăresc 100% pe celelalte argumente ale tale, cum ar fi V2G și G2V sau poluarea urbană etc.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 18:16

dirk pitt a scris: în ceea ce privește generarea de energie electrică, suntem de acord. la transport până la captură, ești puțin generos, o mulțime de articole serioase vorbesc de 6 până la 9% din pierderile din rețea.


- Am luat 5%. Acesta este cazul rețelelor moderne.
Ordinele de mărime, la nivelul soldului final, nu se modifică dacă luăm 10%.

- Pierre Langlois se bazează pe performanța unui vehicul echipat cu un motor pe roți.

Când privim spre viitor, când vrem să construim o economie ecologică, este relevant să luăm cele mai bune tehnologii disponibile astăzi: nu vom construi o nouă economie cu tehnologiile de ieri sau alaltăieri.

Elec, suntem de aceeași parte, cred că cred
Te urmăresc 100% pe celelalte argumente ale tale, cum ar fi V2G și G2V sau poluarea urbană etc.


Dirk, îmi bazez abordarea doar pe date științifice și nu ascult nicio ideologie. Înainte de a descoperi conceptul BP și performanța bateriilor noi, m-am gândit, de exemplu, că microalge și plante din zone aride (cum ar fi Pongamia sau Jatropha) erau un bulevard interesant pentru stația de transport. În lumina acestor noi date științifice și economice, nu am ezitat să-mi schimb radical poziția cu privire la acest subiect, ceea ce l-a surprins în plus pe Christophe.

Studiul multi-criteriu de la Stanford, pe care l-am citat de mai multe ori aici, este un exemplu tipic de studiu care se bazează doar pe date științifice. Prin urmare, este extrem de valoros, deoarece este detașat de toate ideologiile (ideologia în declin, ideologia pro-nucleară, ideologia anti-nucleară etc.).

Nu ar trebui să ezitați să vă puneți la îndoială abordările atunci când sunt depășite de date noi.
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 18: 29, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 19/01/09, 18:28

Dirk, cifrele pierderilor pentru articolele tale serioase includ pierderi de procesare?

Câte transformări medii există în Franța? Greu de spus...

Să luăm 4 transformări și 95% din eficiența transformatorului: 0.95 ^ 4 este mult mai mult de 9% ... și fără pierderile "liniei" strict vorbind ...
Dernière édition alin Christophe 19 / 01 / 09, 18: 32, editate 1 ori.
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 18:31

ok, să luăm 10%.

40% x 90% x 90% = 32% (în loc de 34%)

60% x 90% x 90 = 48,6% (în loc de 51%)


32> 18

48,6> 18
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 18: 32, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 19/01/09, 18:31

Elec a scris:Investiția în infrastructura BP, pentru o țară importatoare de petrol, corespunde celor două luni de import de petrol.

Shaï Agassi către Obama: „Un plan Betterplace la nivelul SUA va costa 100 de miliarde de dolari, echivalentul a două luni de importuri de petrol din SUA”


Bună remarcă.

În toate cazurile, durata lor de viață este limitată și mai devreme sau mai târziu vor trebui schimbate: aici este mediul care plătește ...

- Noile baterii (nanofosfat de litiu etc.) au performanțe remarcabile .... [/ citat]

Buze? Nu știu, câte cicluri de încărcare sunt posibile? Cât costă pe kWh stocat?
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 18:32

Christophe a scris: Buze? Nu știu, câte cicluri de încărcare sunt posibile? Cât costă pe kWh stocat?


www.a123systems.com

Vedeți în special graficele despre ciclurile de încărcare aici:
http://www.a123systems.com/technology

TABLA 1 - TABLA 2

20kWh, 10000 de dolari
Cu BP, nu cumpărați bateria.
Cumpărați mile.

Compania A123Systems va produce în masă baterii litiu-ion pentru mașini electrice (capacitate de producție cuprinsă între 0,5 și 5 milioane de unități pe an!)

Baterie de litiu nanofosfat A123Systems - O motocicletă 100% electrică care accelerează de la 0 la 100km / h într-o secundă!
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 18: 45, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 19/01/09, 18:42

Roh leneșul!

Bine atunci:
Tehnologia Nanophosphate ™ A123 oferă un calendar excepțional și o durată de viață a ciclului. La rate scăzute, celulele noastre ANR26650M1 pot livra mii de cicluri la 100% adâncime de descărcare (DOD), un lucru de neegalat de majoritatea celulelor comerciale cu ioni de litiu. Chiar și atunci când se pedalează la viteze de descărcare de 10C, celulele noastre livrează peste 1,000 de cicluri complete de adâncime de descărcare.


-> Este posibil cel puțin 1000 de cicluri de descărcare „adânci”

Viaţă

* Viață calendaristică proiectată peste 10 ani
* Ciclul de viață excelent


-> Durata de viață preconizată: 10 ani
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 19/01/09, 18:47

Christophe a scris:Este posibil cel puțin 1000 de cicluri de descărcare „adânci”


TABLA 1

După 3000 de cicluri, încă 90% capacitate ...

3000 x 160 km = 480 km

Știind că bateria a costat 10 de dolari BP, BP încarcă pe pachet 000 / 10 = 000 eurocenți pe km

+ aproximativ 0,5 eurocenți pe km pentru electricitate
+ aproximativ 0,5 eurocenți pe km pentru infrastructură
Total = 3,6 eurocenți pe kilometru cumpărat

Odată ce investiția în infrastructură este amortizată, aceasta reprezintă un beneficiu imens pentru BP.
Dernière édition alin Elec 19 / 01 / 09, 18: 56, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200