Consiliere de cercetare privind pereții despărțitori din beton aerat

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33

Consiliere de cercetare privind pereții despărțitori din beton aerat




de clasou » 19/11/08, 14:55

bonjour,
Renovare baie, am scos pereții despărțitori placo pentru a le înlocui cu celular.
Preocupările mele de finisare și estetică, ezit între netezirea betonului cu lipici și folosirea unei vopsele naturale, sau a pune lambriuri.

Pentru pardoseala vreau sa scot gresia si sa pun parchet, dar ce fel stiind ca as vrea sa evit orice este lacuit.

Daca aveti pareri sau experienta (in acest domeniu :)), ma intereseaza informatii.
a + claude
0 x
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 19/11/08, 15:14

bonjour,
Baia este prin definitie umeda, daca nu pui lambriuri din plastic, risti sa o schimbi des. Ca să nu mai vorbim că lambriurile tale mucegăite vor da un... caracter deosebit.
În ceea ce privește parchetul, veți avea nevoie de un parchet specific precum tecul de exemplu, dar sunt disponibile și alte specii și aveți grijă de etanșarea dintre șipci și dintre pereți și șipci.
De asemenea, amintiți-vă că suprafața podelei trebuie să fie anti-alunecare: este ușor să aluneci într-o dimineață cu ceață. Și aici este drama!
Pentru perete, puteți șlefui pentru a îndepărta marginile aspre și acoperiți cu lipici sau ipsos.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 19/11/08, 15:55

Vă mulțumesc pentru răspuns.
Bun pentru lambriuri din plastic și ipsos, precum și pentru faianță.
În ceea ce privește umiditatea, cred că adesea prea multă etanșare creează problema.
Teak traversează jumătate din lume și în plus nu există neapărat nicio garanție privind exploatarea lui.
Există o cabină de duș, așa că teoretic :) fara inundatii si in ceea ce priveste parchetul, putem face si backflips pe gresie.

Am uitat să precizez că partea izolatoare a pereților trebuie să fie lambriu umplut cu lână de cânepă, astfel încât să respire.

Cum se descurcă prietenii noștri nordici în saune sau hamam și co.

a + claude
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 19/11/08, 16:05

clasou a scris:Cum se descurcă prietenii noștri nordici în saune sau hamam și co.


Saunele sunt foarte uscate, iar hamamele sunt placate sau acoperite.

Pentru parchetul din bai, nu este cel mai bun pentru igiena si necesita frecare si ungere de cateva ori pe an pentru a mentine un aspect frumos fara pete sau gri. Pe scurt, evitați dacă doriți o baie „ușor de locuit”.
0 x
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 19/11/08, 16:30

Clasou,
Dacă îți dorești în special un bilanț ecologic mai bun, pune-ți întrebarea altfel.
Cereți o părere: ți-am dat-o pe a mea în speranța de a te ajuta, chiar dacă acestea nu sunt materiale pe care le apreciez.
După aceea, fă ce vrei: important este că îți place și că poți continua să faci caprici acolo. : Cheesy:
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 19/11/08, 18:11

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Pentru Christine, acesta este un aspect izbitor: spălarea parchetului de mai multe ori pe an.

Pentru Bougonnator.
Bineînțeles că apreciez răspunsurile și accept punctul tău de vedere.

Acum, e adevarat ca din moment ce a trebuit sa refac complet baia (in curs).Am cautat solutii care sa schimbe aspectul rece al gresiei si faianta si care nici sa nu evite mucegaiul de la rosturi..

Una dintre soluții poate fi ventilația, care nu a fost rezolvată de vmc.

a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 19/11/08, 18:24

bonjour
Pentru podea am vazut ca sunt placi compozite pentru terase.
Imagine

Ar trebui să dea un aspect frumos, rezistent la putregai și nealunecos.
Pentru pereți, este posibil să se refolosească reziduurile de la tăierea bucăților de beton celular (pulbere albă) pentru a le acoperi prin amestecarea acestora cu lipiciul rămas.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/11/08, 20:59

: Arrow: Atenție, betonul gazos poate să nu fie potrivit pentru o baie.
Nu cred ca este un produs hidrofug...
Dacă o bucată de beton celular plutește dacă o pui în apă, după un anumit timp se scufundă, ceea ce înseamnă că a absorbit apa...

Știu case din beton celular care nu sunt acoperite, ceea ce le dă aspectul de piatră tăiată. 8) , dar sunt tratate cu un produs hidrofug... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 19/11/08, 21:16

Există blocuri de beton celular hidrofuge dar, în general, unui bloc de beton celular nu îi place apa.

În ceea ce privește podeaua, o podea de stejar cu adevărat bună de la noi rezistă foarte bine atunci când este tratată corespunzător.

Daca ai un VMC si ai probleme cu umiditatea in baie, este ca respectivul VMC nu functioneaza corect.
În rest, ventilația cu legătură externă directă și extractor electric funcționează foarte bine.
Acum, dacă facem dușuri de 30 de minute și ne distrăm ca delfinul Flipper punând jumătate din apă lângă rezervor, putem pune toate ventilațiile pe care le dorim, nu va face bine...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 20/11/08, 12:39

PITMIX a scris:bonjour
Pentru podea am vazut ca sunt placi compozite pentru terase.
Imagine

Haa baieti, tot la fel :D

Nu este greșit, dar este mai presus de toate o idee bună greșită când vine vorba de întreținere. Iar întreținerea este esențială pentru că înseamnă să vă faceți griji în fiecare zi de ani de zile.

Sa va explic: aveam un apartament inchiriat unde proprietarul se gandise sa dea caracter baii la un pret mai mic punand lambriuri vitrificate pe jos. Pe de o parte, etanșantul a fost aplicat cu o rolă, lăsând canelurile „naturale”, deci fără protecție, și deoarece apa se va acumula în caneluri... . Dar mai presus de toate, toată murdăria s-ar lipi de fundul acestor pImagine de caneluri – bine lipite de umezeală și la îndemâna aspiratorului. Singura soluție este să te transformi în Cosette și să te zgârie cu o perie mică ore în șir... fermecător. Așadar, domnilor, chiar dacă nu sunteți sensibili la acest gen de constrângeri, chiar nu vă recomand caneluri, lemn și compozite dacă prețuiți relația voastră. : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 207