Preluarea echipamentelor vechi de tip DEEE

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
elekaj34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 23/10/07, 11:23
Locul de amplasare: Montpellier
x 1

Preluarea echipamentelor vechi de tip DEEE




de elekaj34 » 01/12/08, 13:28

bonjour,

După ce ați cumpărat o imprimantă laser în urmă cu câțiva ani, aceasta s-a defectat ... deci nu mai este în garanție.

Estimarea reparației este exorbitantă. Am încercat să repar singură fiara, dar degeaba.

Așa că m-am resemnat (de asemenea, din nevoie) să cumpăr o imprimantă. Dar când i-am spus vânzătorului să o ia pe a mea înapoi (defalcat), el a refuzat să-mi spună că aceasta nu este „slujba” lui (încă mi-a perceput ecotaxa pentru noua)

Are dreptul să refuze returnarea vechiului meu echipament?

O altă întrebare, mai generală, ar trebui profesioniștii să preia echipamentele uzate (sau defalcate) chiar dacă nu le cumpărăm echipamente?

În cele din urmă, am contactat un centru de reciclare, care îmi poate lua echipamentul înapoi, dar contra cost: /

Vă mulțumim pentru ajutor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/12/08, 13:32

Cred că sunt obligați să ia înapoi ... în limitele anumitor cote .... De exemplu: îmi imaginez că trebuie legată de cantitatea de ecotaxă colectată. Un asamblator independent va colecta mai puțin de o suprafață mare.

Oricum, este simplu, trebuie doar să-i spui: fie o iei înapoi de la mine, fie mă voi uita în altă parte ...

Ar trebui să funcționeze :)

În cele din urmă, am contactat un centru de reciclare, care îmi poate lua echipamentul înapoi, dar contra cost: /


Hu? Aceasta este o înșelătorie dacă vă oferă acest lucru ca persoană fizică! Impozitele și diferitele impozite sunt făcute tocmai pentru a le finanța ...

Iată un alt subiect care ar trebui să vă intereseze: https://www.econologie.com/forums/traitement ... t5617.html

Citindu-vă, nu putem spune că „sistemul” nu încurajează depozitul sălbatic !! : Evil:
0 x
elekaj34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 23/10/07, 11:23
Locul de amplasare: Montpellier
x 1




de elekaj34 » 01/12/08, 14:16

OK vă mulțumesc

Când au sunat din nou la centrul de tratament, au crezut (sau au vrut să creadă) că sunt o cutie. De fapt, ei nu lucrează cu persoane fizice, ci cu companii (pentru că colectează ecotaxa).

Mi-au răspuns că cumpărând sau nu material, un vânzător trebuie să preia materialul vechi.

Vă mulțumim din nou pentru informații;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/12/08, 14:26

Ah, aici prefer asta!

Pentru preluare, mergeți mai degrabă la un carouf decât la un independent ... probabil că veți avea mai multe șanse ...

Cu alte cuvinte: cumpărați noul de la unul mic și aveți unul mare preluat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 01/12/08, 19:04

Legislația europeană te obligă să iei înapoi echipamentul!

Personal, vânzătorul, mare sau mic, care mă trimitea la plimbare, auzea clopotele sunând.

Aș face chiar și o mică inserție în revista Test-Achat : Evil:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 68