Așchii și peleți de lemn. Crearea companiei?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/12/08, 18:10

Remundo a scris:Hei, ai ...

Îți place să te califici ... Arderea lemnului eliberează CO2. Nu recomand oxigenarea capului în șemineu: idee:


Acolo, sunt foarte dezamăgit de reacția ta destul de brutală!

Toată lumea - sau aproape - știe, de asemenea, că plantele au absorbit CO² pe care arderea le respinge înainte de a fi arse. Suntem într-adevăr într-un ciclu neutru de CO², cu nuanțe în apropierea amontei / avalului sectorului. Și într-adevăr, în funcție de utilizarea biomasei, gazului sau păcurii pentru a usca rumegușul, echilibrul la acest nivel este mai mult sau mai puțin bun.

Sunt de acord, nuanța are o anumită dimensiune: aproximativ 10% din valoarea energetică a peletelor (10% din energia fosilă utilizată pentru colectarea rumegușului, transportul, uscarea acestuia, comprimarea peletelor, livrarea lor. măsurat în energie, comparativ cu energia peletelor ...).

Dar acolo unde peletele sunt „dezavantajate” de transport (rețineți că și combustibilul este transportat, pe distanțe deloc rău, mai ales dacă începeți cu țiței!), Lemnul tăiat este prin măcinare. Nu v-a scăpat că concasoarele industriale nu au motor cu motorete!

Mi-am pierdut aproape toate fișierele (digitale) în blocarea computerului meu anterior. Voi face din nou cercetarea mea și voi obține datele pentru dvs.

La fel pentru „pentru VOC-uri, asta este kif kif”. Deoarece este mult mai dificil să arzi materialul umed decât materialul organic uscat. De vreme ce vorbiți despre a vă pune capul deasupra coșurilor de fum, puneți-l peste un lemn a fost în Boy Scouts și COV, îi veți mirosi! Deci, nu este kif kif. Aceasta este de 2 sau 3 ori mai mare pentru lemnul tăiat în comparație cu peletele (cu o variabilitate foarte mare în funcție de umiditatea așchiilor).

Vă reamintesc: nu sunt împotriva trombocitelor, nu sunt la fel de „ultra pentru” ca tine. Susțin: au dezavantaje, în special în ceea ce privește volumele, manipularea și ratele de emisie. Și nu prin dezinformare, așa cum ar fi kif kif, veți putea schimba ceva.

Pentru a fi complet, întotdeauna pentru cititorii care ajung aici de la un motor de căutare: peletele sunt mai scumpe (de aproximativ 2 ori) pe unitate calorică, suntem legați de un sector industrial, soldul (carbon, energie ) se deteriorează pe măsură ce distanțele de transport cresc. Dar arderea lor este mai curată, inclusiv pentru emisiile altele decât CO² (dar de aproximativ 3 ori mai murdare decât combustibilul sau gazul, care nu sunt neutre în CO²).
Realitatea este complicată atunci când nu-ți ascunzi fața!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/12/08, 18:26

Remundo a scris:
Mai mult, din moment ce vă place să vorbiți despre amprenta de carbon, mă veți face cel al peletelor în comparație cu lemnul tăiat sau buștenii, riscăm să râdem bine. : brânzos:


Iată o primă aporșă - ​​din păcate nu există plăci (pe care le așez între bușteni - în stânga - și pelete, din cauza tocătorului)

http://www.depv.de/holzpellets/vorteile ... -vorteile/

Deschideți pagina. Din păcate, nu mă pot „lipi” de grafic.

Acestea sunt emisiile de CO² în kg / MWh, inclusiv întregul lanț producție / livrare. În stânga, bușteni, apoi pelete, apoi combustibil, apoi gaz apoi electricitate (în Germania, deci puțină energie nucleară, deci electricitate din combustibili fosili).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/12/08, 18:36

peletul bun arde mai curat decât lemnul rău, dar arderea simplă într-un cazan nu este soluția viitorului

soluția ideală este sau va fi gazificatorul: oricare ar fi calitatea lemnului sau a altui combustibil, arderea este totală și nepoluantă

gazul produs poate fi oricând ars într-un cazan pe gaz, dar poate trece în principal printr-un motor pentru a face cogenerare: electricitate la un cost redus atâta timp cât căldura este utilă

porcii pe care le emite lemnul într-un cazan simplu nu pot fi recuperați: la ieșirea din gazificator poate fi recuperat și poate face o cantitate deloc neglijabilă de combustibil lichid
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 06/12/08, 20:14

Și de ce nu puțină termoliză de biomasă :?: 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/12/08, 20:40

termoliză, zic mai degrabă piroliză: exact asta se întâmplă când combustibilul se apropie de vatra gazificatorului, dar apoi în benzină tot gazul este gazificat

în piroliză, se produce cărbune: este o soluție bună deoarece acest cărbune poate fi utilizat în dispozitive simple de încălzire cu o eficiență foarte bună

bineînțeles cu piroliza producem mai puțini gaze, deoarece cărbunele nu este ars

nu trebuie confundat cu fabricarea prea simplă a cărbunelui unde oricum se arde și se lustruiește
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 06/12/08, 22:22

Did67 a scris:
Remundo a scris:
Mai mult, din moment ce vă place să vorbiți despre amprenta de carbon, mă veți face cel al peletelor în comparație cu lemnul tăiat sau buștenii, riscăm să râdem bine. : Cheesy:


Iată o primă aporșă - ​​din păcate nu există plăci (pe care le așez între bușteni - în stânga - și pelete, din cauza tocătorului)

http://www.depv.de/holzpellets/vorteile ... -vorteile/

Deschideți pagina. Din păcate, nu mă pot „lipi” de grafic.

Acestea sunt emisiile de CO² în kg / MWh, inclusiv întregul lanț producție / livrare. În stânga, bușteni, apoi pelete, apoi combustibil, apoi gaz apoi electricitate (în Germania, deci puțină energie nucleară, deci electricitate din combustibili fosili).

Bună Did67,

Ach so, schöne Abbildung von CO2-emissionen für die kleine Franzosen, immer noch spät von einem Zug 8)
Imagine
Stückholz: lemn în bucăți (așchii)
Pelete ...
Erdgas: gaz natural (propan, butan ...)
Heizöl: combustibil pentru uz casnic
Elektroheizung: încălzire electrică (probabil cu un amestec de electricitate german peste 50% cărbune ...)

Și vedem că peleta respinge mărunțișul de aproape 8 ori lemnul tăiat, care este aproape carbon neutru.

Acesta este motivul pentru care am spus, „cel mai bun” este placa: funcționează ca o peletă și este aproape curată în CO2. Dar, în termeni absoluți, putem găsi întotdeauna un criteriu în care peleta este mai bună (fumați puțin mai încărcați, șemineul trebuie curățat mai des ...)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 06/12/08, 22:28

chatelot16 a scris:termoliză, zic mai degrabă piroliză: exact asta se întâmplă când combustibilul se apropie de vatra gazificatorului, dar apoi în benzină tot gazul este gazificat

în piroliză, se produce cărbune: este o soluție bună deoarece acest cărbune poate fi utilizat în dispozitive simple de încălzire cu o eficiență foarte bună

bineînțeles cu piroliza producem mai puțini gaze, deoarece cărbunele nu este ars

nu trebuie confundat cu fabricarea prea simplă a cărbunelui unde oricum se arde și se lustruiește

Buna seara Chatelot,

Da, absolut ... Am publicat o stare de artă excelentă pe gazificatoare ... 6 sau 7 MB, dar merita descărcat ...

Aici este:
https://www.econologie.com/pyrolyse-et-g ... -4356.html

publicat pe această temă
https://www.econologie.com/forums/thermolyse ... t5012.html
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/12/08, 23:05

pdf-ul dvs. este interesant, dar disperat: 3 sferturi din ceea ce găsim în cărțile din 1900 au fost uitate

gazificatorul și sistemul său de purificare nu trebuie inventate: pur și simplu trebuie reconstruite automatizând ceea ce a funcționat acum un secol
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 07/12/08, 10:19

Bună Chatelot,

Acest document își propune să fie o stare de artă (2001), care nu ar fi trebuit să se schimbe prea mult, dat fiind profunda letargie a sectorului de recuperare a biomasei.

Instalațiile descrise acolo sunt moderne și se bazează foarte probabil pe cunoașterea gazificatorilor din 1900, fără a fi încercat să le descrie în detaliu.

Acestea nu au scăpat de murdărire sau alte dificultăți tehnice actuale (cinetica reacției, alimentarea materialului măcinat, gudronele etc.)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/12/08, 11:43

Instalațiile descrise acolo sunt moderne și se bazează foarte probabil pe cunoașterea gazificatorilor din 1900, fără a fi încercat să le descrie în detaliu.


nu exact: au uitat ceea ce găsim în cărțile vechi sau, mai rău, ascund informații practice pentru a ne arunca cu tehnologie!

dar în cele din urmă acest document este interesant pentru că completează într-un mod puțin mai teoretic ceea ce am concluzionat deja din rezultatele vechi cu pifometrul meu

citind pdf-ul dvs. am avut impresia că am citit deja: l-am găsit în discul meu, încărcat în 2006

vă rugăm să îl evidențiați, deoarece în prezent Google nu îl poate găsi
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 312