Așchii și peleți de lemn. Crearea companiei?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 07/12/08, 17:55

Bucheron a scris:
Did67 a scris:
Remundo a scris:Bună Did67,

Stückholz: lemn în bucăți (așchii)


Cel puțin în acest punct, ai încredere în mine. Mai întâi am vorbit alsacian, apoi am învățat Franceza, prima mea limbă străină ...

Am scris-o, dar nu vrei să o vezi sau ce?

Stückholz = busteni !!!! (literalmente: bucăți de lemn) ...
[...]
Dar oricum ai făcut, nu știi încă că atunci când Raymond spune ceva, este Adevăr absolut ? : Lol: : Wink:

Glumind deoparte, nu citisem ceea ce ai spus când mi-am făcut postarea, dar văd că suntem pe aceeași pagină ...

Ah ah Lumberjack :P

Am avut ... Pentru că în amintirile mele despre limba germană, jurnalul spune Scheitholz.

Dar se pare că „Stückholz” este rezervat pentru bușteni mici ... bine văzut Did67

Și că napolitana (lemn tăiat) este numită în vecinii noștri germani șnițel

Lemn în bucăți, mi-a amintit de farfurie, dar nu este cazul : Idee:

Da, chel meu Freunde 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 07/12/08, 18:14

Salut, ich bin zurück ...

Germana este o limbă bogată, deoarece tocmai am aflat că Schnitzel se mai numește și Hackgut ...

Acest lucru este acest document de la Christophe cine m-a pus pe cale:
Imagine
Există Scheitholz și Hackgut și pelete.

Energia gri a combustibilului în% din energia finală furnizată.

Ei bine, vedem că lemnul tăiat este exact ca bușteanul : Idee:

Pentru peletă, figura mi se pare puțin optimistă ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/12/08, 18:30

Cu ani în urmă am închiriat un concasor de cipuri de la o cooperativă cuma pentru utilizarea echipamentelor agricole: aveam un tractor de 150 CP cu putere la 1000 rpm: l-am pus pe un 60 CP la 500 de metri / min și a funcționat foarte bine, doar că țâșnește mai puțin și înghite mai puțin repede

și când voi face o mașină de măcinat voi merge mai departe în această direcție: chiar mai lent pentru a nu consuma ca un avion și un bun sistem automat de alimentare, astfel încât, chiar dacă debitul este mai mic, facem aceeași cantitate în ziua

mașina pe care o închiriasem a înghițit ramurile la viteză maximă: era aproape periculos: exista o bară de siguranță pentru a opri rola în prealabil dacă erai târât de ramuri: sistemul se declanșa de fiecare dată „erau ramuri agățate de el

Prin urmare, prefer un tocător care înghite mult mai încet, dar care înghite un număr mai mare de ramuri în același timp: putem tăia fiecare ramură nouă pe care i-o dăm în ceea ce deja înghite
Dernière édition alin chatelot16 07 / 12 / 08, 18: 48, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 07/12/08, 18:43

Absolut Chatelot,

Un bun 60 CP, un volant bun în mulcător, nu trimite prea multe ramuri în același timp și merge ...

Întotdeauna această grăbire puternică către putere ... Trebuie să împrumutăm de la bancă și să ungem producătorii de echipamente ...

Pot să vă spun că un 60 CP la putere maximă pe priza de putere, începe să scadă ... O mulțime de oameni au mărunțitoare mici pe tractoare agricole nu foarte impresionante (cum ar fi Fiat Someca, Massey Ferguson 155).
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 07/12/08, 21:00

tăietor de lemne a scris:
În Com-com de lângă mine, mărunțirea deșeurilor verzi de la persoane se face cu o tocătoare autonomă cu roți de 65 CP.
Nu știu dacă este potrivit pentru producerea „trombocitelor” dar nu acceptă ramuri cu un diametru foarte mare, aș spune în jur de 5 până la 7 cm.

Adesea, acest tip de tocător pentru peisagisti, spre deosebire de cele utilizate pentru tăietori, este de tip „ciocan”. Acest tip de dispozitiv consumă mai multă energie, dar absoarbe mai bine diverse deșeuri verzi (frunze, iarbă, deșeuri foarte umede și lipicioase etc.), de asemenea, este mult mai puțin sensibil la pietre decât moara de cuțite.

@ Chatelot16: sistemul de acționare a ramurilor este hidraulic, astfel încât este posibil să reglați fin viteza de absorbție a mașinii de tuns. Dar nu puteți face ceea ce doriți, deoarece această viteză și cea a cuțitelor depind de grosimea (în esență, pentru că trebuie să țineți cont și de surplombul lamelor) plăcilor obținute.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 07/12/08, 22:15

Chiar nu văd utilitatea avansului hidraulic, dacă nu pentru a crește prețul și pentru a pierde puterea: un raport de transmisie fix între couteua și unitate face întotdeauna tampoanele la fel grosime: o centură cu eliberare prin tensiune a centurii va fi suficientă pentru mine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/12/08, 12:19

Remundo a scris:
Ei bine, vedem că lemnul tăiat este exact ca bușteanul: idee:

Pentru peletă, figura mi se pare puțin optimistă ...


Datele sunt atât de fiabile, nu pentru că afișăm un powerpoint frumos.

În acest caz, că jurnalul și placa, este kif kif mă îngrijorează. Cu excepția cazului în care luați un jurnal care vine din Lituania ... Fie că este cu 60 CV care merge încet, fie că 120 CV merge rapid, va fi greu să mă faceți să cred că măcinarea este neutră în balansul de CO²! Și, ca primă aproximare, restul este într-adevăr kif kif. Ulterior, putem discuta: numărați ferăstrăul cu lanțuri pentru bușteni și nu pentru așchii (recunoscând că acestea sunt de obicei resturi pierdute ...), etc.

Și că peletele, adică 2,7%, mă lasă și mai perplex. O parte din răspuns se află în asterisc: „din rumeguș uscat” Știind că lemnul uscat are aproximativ 20% umiditate (deci și rumegușul și nu vedem deseori lemn uscat) și că peletele sunt la 8% ....

În rest, îmi corectez în continuare afirmațiile a priori și, prin urmare, false:

1) Pentru același cazan (vârf de gamă, Hargassner), testat de o organizație independentă, emisiile cu plăci la 20% umiditate și cu pelete nu sunt semnificativ diferite. Pot să vă dau cifrele. Dar este, fără îndoială, Rolls-Royce de ardere a trombocitelor (și a peletelor) ... Și nu știu ce se întâmplă cu trombocitele la 30 sau 40% (la 20%, acestea sunt trombocite uscate în mod natural) .

2) Pe site-ul următor, un powerpoint pentru un studiu - datând din 2005 - astfel astăzi denaturat în ceea ce privește costurile și partea economică) comparativ, emisiile incluse, între diferitele metode posibile de încălzire. De la stânga la dreapta: gaz natural, așchii de lemn, păcură, cocos, pelete și gaz lichid. Subtitrările ar trebui să vă ajute să vă găsiți drumul. Casă individuală, în Austria (Linz - câmpia), 150 m², renovată în 80 ...

http://www.brennstoffvergleich.at/beisp ... Altbau.pdf
Dernière édition alin Did67 08 / 12 / 08, 12: 26, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/12/08, 12:25

chatelot16 a scris:Chiar nu văd utilitatea avansului hidraulic,


Nu este o chestiune de siguranță: este ușor să faceți o oprire instantanee în cazul în care un braț este prins pe o ramură ... ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/12/08, 12:39

Remundo a scris:Salut, ich bin zurück ...

Germana este o limbă bogată, deoarece tocmai am aflat că Schnitzel se mai numește și Hackgut ...

Acest lucru este acest document de la Christophe cine m-a pus pe cale:
Imagine
Există Scheitholz și Hackgut și pelete.

Energia gri a combustibilului în% din energia finală furnizată.

Ei bine, vedem că lemnul tăiat este exact ca bușteanul: idee:

Pentru peletă, figura mi se pare puțin optimistă ...


Deci, astfel încât cititorii să înțeleagă: aceasta este cantitatea de energie, exprimată în%, „în amonte” de utilizare. Când combustibilul, sau peletele, etc ... eliberează 100 kcal în casa ta, am „ars” cifra indicată anterior pentru a-ți aduce aceste 100!

Deci, când vine vorba de combustibili fosili (în negru), dacă doriți să vă estimați impactul CO², trebuie să adăugăm 100!. În acest fel, cântarul este ușor înșelător !!!

După aceea, totul depinde de energia utilizată. Dacă rumegușul este uscat folosind energie regenerabilă, prin cogenerare, acest lucru nu afectează echilibrul CO². Dacă este cu gaz, este altceva ...

Exemplu de fabrică: arde deșeurile într-o centrală termică, care furnizează energie fabricii; căldura, care s-ar pierde, este folosită pentru a usca rumegușul ...

http://www.schellinger-kg.de/sonnenpell ... 9-set.html

Deci, acolo, în CO², rămânem probabil la 2,7% ...

Pentru înregistrare, el este furnizorul meu, da !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/12/08, 15:16

Did67 a scris:[...] 2) Pe următorul site, un powerpoint pentru un studiu - datând din 2005 - deci astăzi denaturat în ceea ce privește costurile și partea economică) comparativ, inclusiv emisiile, între diferitele metode posibile de încălzire . De la stânga la dreapta: gaz natural, așchii de lemn, păcură, cocos, pelete și gaz lichid. Subtitrările ar trebui să vă ajute să vă găsiți drumul. Casă individuală, în Austria (Linz - câmpia), 150 m², renovată în 80 ...

http://www.brennstoffvergleich.at/beisp ... Altbau.pdf
Care sunt paginile interesante? Chiar dacă înțeleg limba germană, este cam obositor să găsesc ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258