Conducerea „ecologică” cu mașina

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 21/12/08, 17:00

Did67 a scris: Încă începem să identificăm efectele încălzirii globale


Petit HS: S-ar părea că cel puțin o parte a comunității științifice favorabile concluziilor IPCC este de acord cu Claude Allègre ... cu privire la expresia „schimbărilor climatice” și nu a „încălzirii globale”.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 21/12/08, 17:00

Did67 a scris:2) Cu sisteme noi (în Diesel, HDI sau echivalent) și cu motoare recente pe benzină (la calculatoare și injecție multipunct de combustibil - adesea un nume cu un „i”), pentru consum, nu este nevoie să tăiați motorul: calculatorul taie injecția (diesel sau benzină) imediat ce motorul nu mai are nevoie de energie ... Ceea ce trebuie făcut este să te gândești la oprirea !!! Consumul de întrebări, este absurd, pe acest tip de motoare, să le tăiați ... Un alt comportament moștenit de la o altă generație ...
Cu excepția cazului în care mergeți pe coastă (fără frânare, deci fără a dori să utilizați frâna motorului). Nu lăsați motorul în ralanti. În mod evident, se poate salva frâna și direcția.

Mai mult insist să știu tipul de tehnologie pentru a folosi o mașină într-un mod „personalizat”! Mai ales pe cele moderne ...
Un 2CV nu prezintă probleme de frână sau de volan : Mrgreen:
0 x
philsw
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 15/04/08, 09:56
Locul de amplasare: Alsacia
x 1




de philsw » 21/12/08, 18:33

Did67 a scris:
philsw a scris:Este mai presus de toate un GES despre care nu cunoaștem încă efectele reale pe termen lung într-o concentrație prea mare pe planeta noastră.


Încă începem să înțelegem efectele încălzirii globale! Nu sunt doar cancerele care te fac să mori, furtunile și inundațiile (chiar dacă este mai puțin aici) ...

Pentru mine, economisind puțin CO² de origine fosilă (combustibil), merită ... Chiar dacă nu este doar asta.

Rețineți că nu suntem neapărat în dezacord: reducerea conosmării merge adesea mână în mână cu reducerea CO² ȘI a a ceea ce voi numiți „poluant”. Nu există opoziție!


Pentru moment nimeni nu poate spune dacă furtunile sau inundațiile sunt într-adevăr legate de schimbările climatice (perfect incontestabil el). Și ne putem proteja „cu ușurință” de aceasta prin construirea corectă a caselor (departe de a fi cazul chiar și în Franța!).
Când, din păcate, poluarea toxică este doar foarte puțin legată de poluarea cu CO2 !!! Exemplu cu proliferarea mașinilor diesel care consumă mai puțin individual (dar nu la fabricarea de combustibil sau în utilizare, la fel ca de cele mai multe ori oamenii conduc mai mult !!!), dar poluează de fapt mediul nostru. În plus, mai mult decât mașinile private sunt toate vehiculele comerciale care sunt cauza (iar eu sunt inclus, deoarece atunci când comand pe internet un produs există șanse mari ca un LCV să-mi livreze personal, conducând de multe ori aproape gol! ..).
Pe scurt, „poluarea” cu CO2 este mai presus de orice economică și simplul fapt că până în acest an producția de petrol a crescut doar în ciuda măsurilor de reducere a emisiilor din aval de CO2, fiind doar încercări de goleste marea cu o lingura !!!
Criza actuală va permite cel puțin pământului să respire puțin. Dar n-am auzit încă niciun fel de comentariu
0 x
SUV hibrid
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/12/08, 21:04

philsw a scris:

Când, din păcate, poluarea toxică este doar foarte puțin legată de poluarea cu CO2 !!! Exemplu cu proliferarea mașinilor diesel care consumă mai puțin individual (dar nu la fabricarea de combustibil sau în utilizare, la fel ca de cele mai multe ori oamenii conduc mai mult !!!), dar poluează de fapt mediul nostru. În plus, mai mult decât mașinile private sunt toate vehiculele comerciale care sunt cauza (iar eu sunt inclus, deoarece atunci când comand pe internet un produs există șanse mari ca un LCV să-mi livreze personal, conducând de multe ori aproape gol! ..).


Bine, ne descurcăm. Experții discută despre încălzirea globală, cauzele acesteia, creșterea numărului de situații climatice extreme ...

Acest lucru ne poate crește o perioadă.

Aici, a fost o problemă de conduită ecologică ... Și în acest context, am spus pur și simplu:

1) că problema CO² nu a putut fi evitată pe motiv că nu este un poluant; este un „defect” al utilizării combustibililor fosili (fie că este vorba de mașină sau de încălzire), nu se poate mulțumi să afirmăm că CO² este necesar pentru viață ... Un pic scurt în 21 secol!

Dar nu vreau să deschid aici o dezbatere dacă este vorba de Allègre (care are un ego de genul acesta și mult mai mult să apară la televizor - a încercat să devină ministru la Sarko pentru a face oamenii să vorbească despre el! - nu naiv la fel) sau grupul de experți care are dreptate ... Nu-mi pasă cu adevărat ... Simplul principiu al prudenței ar trebui să ne ordone să nu lăsăm rata CO² să explodeze în atmosferă, atâta tot ... Dacă ai nevoie întotdeauna de „dovezi” științifice înainte de a avea un pic de moralitate ... Bine, dar am spus mai mult decât am vrut!

2) că, în general, măsurile (legate de trafic) care merg în direcția reducerii poluanților merg, de asemenea, aproximativ în direcția reducerii CO² , Nu vorbeam despre o legătură cauzală: de exemplu, având ciuperca puțină lumină, limitându-i viteza, oprirea motorului sau folosind altceva decât mașina ... Toate acestea reduc și emisiile de particule și Nox și CO și cel al CO² ... Ideea mea nu a depășit.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 203