Blog pe ... grădina mea!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Tiboshadow06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 18/08/06, 12:15

Blog pe ... grădina mea!




de Tiboshadow06 » 23/12/08, 17:47

Bună ziua, iată că am grijă, din iulie, de o grădină de legume (bio ^^) și public etapele pe un blog, din păcate, de câteva săptămâni, cu iarna și mistreții care au întors totul mai puțin, dar pregătesc totul pentru ca anul viitor din februarie-martie să pot avea altceva decât roșii și busuioc ^^

Dă-mi impresiile tale, se întâmplă => aici
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 29/12/08, 11:56

Multe idei bune!

Nu ezitați să vă împărtășiți rețetele și experiențele!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/12/08, 14:21

Am mers și eu să-i văd blogul și adaug acest comentariu pentru a actualiza subiectul : Cheesy: dar și pentru a deschide dezbaterea!

Pe acest blog vorbim în principal despre tehnici și tehnologii legate de energia regenerabilă ... dacă am putea face o legătură cu alimentele în general și cu grădinile de legume ecologice, în special, ar fi foarte bine : Mrgreen:

De exemplu, la legăturile întâmplătoare găsite aici și acolo, am putut descoperi multe tehnologii antice și acum uitate, care pot fi aduse la zi pentru a reveni la o agricultură mai naturală. (de exemplu, pompa cu ciocanul de apă).

De altfel, pe acest subiect, i-am propus primarului comunei mele un proiect educațional care pare să-l intereseze. Se pune problema creării de grădini de legume și ateliere de inițiere pentru energiile regenerabile.
Dacă subiectul te interesează, iată o scurtă prezentare a proiectului: http://ferme.nature.free.fr/projet-asso.pdf

Dacă aveți idei și comentarii, sunt de asemenea interesat.
0 x
cunseulair
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 20
Înregistrare: 24/12/08, 18:57




de cunseulair » 29/12/08, 14:34

pentru proiectele dvs. puteți avea întotdeauna o legătură utilă cu fermierii ecologici din regiunea dvs., puteți găsi adresa celui mai apropiat grup http://fnab.org/
0 x
Viitorul nu se află în oglinda retrovizoare
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 29/12/08, 20:51

Nikel! mult noroc :D !
Pe de altă parte, o mică critică: a pune Mosanto cu un craniu (pe dreapta) și a pune eticheta europeană BIO (idem pentru AB), este de părere, astăzi să susțină mosanto (pentru 0,9% din posibilele OMG-uri) ...;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 30/12/08, 11:15

Îmi place să combin grădinăritul organic și în funcție de lună, iată un calendar pentru lunile de iarnă și primăvară

Imagine

scuze, nu-mi amintesc pe ce site am găsit acest calendar !!! Edit by Christophe: înlocuirea imaginii cu cea a legăturii delnoram

aici este totuși un link pe care îl consult frecvent și care explică bine diferitele faze de lucru care trebuie efectuate în funcție de poziționarea lunii.
http://www.graines-et-plantes.com/index.php?Page=Calendrier-lunaire&lune=plantes
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 30/12/08, 12:18

Hasardine a scris: scuze, nu-mi amintesc pe ce site am găsit acest calendar !!!


e umor nu? site-ul este marcat pe fotografie :D
http://www.notretemps.com/cal_lun/page2.html
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/12/08, 12:32

+1 cu delnoram :)

Cu toate acestea, cineva ar trebui să-mi explice:

Astăzi: ziua rădăcinii
Mâine: ziua florilor

Deci cum să plantezi o floare când este la -8 ° C și pământul este înghețat așa cum este acum? Imagine
0 x
canares
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 26/11/08, 11:14




de canares » 30/12/08, 12:39

Pentru cei interesați, iată un articol despre grădinăritul verde :)
http://www.developpementdurable.com/con ... -vert.html

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hasardine
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 350
Înregistrare: 26/07/08, 22:01
Locul de amplasare: Alsacia




de Hasardine » 30/12/08, 14:00

da, radacina si floarea !!!

vezi, în ziua rădăcinii ai putea recolta ultima navetă și floare, ai grijă de plantele tale de interior!

pentru linkul la fel de mult pentru mine, vă mulțumesc Christophe pentru schimbări!

pentru numele site-ului, arată că nu mi-am luat vacanță de multă vreme, va dura o săptămână bună, ca să învăț din nou să-mi folosesc creierul (blond)!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 302