Turbulator ARGENTINO pentru motorină

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 16/03/09, 14:05

Capt_Maloche a scris:Grumpy merge, AH AH! Imagine cui îi pasă cine are dreptate, atâta timp cât informațiile sunt verificate [...]
Îți faci și tu „elecul”?

Nu există „motiv” sau „niciun motiv” ...

Dai o informație (turbo la 200 rpm) ca eu ponderat comparativ cu discuția și exemplul actual (motor diesel camion), nu este atât de simplu?

Pentru întrebarea dvs., nu am niciun răspuns de oferit.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: NOI TRIBURI TURBULATOR ARGENTINO




de Flytox » 16/03/09, 23:25

Bună Bucheron
Bucheron a scris:Acest lucru ar necesita ca restricția să fie suficient de mare pentru a depăși viteza sunetului la intrarea turbinei (mi se pare că acesta este factorul limitativ, îmi amintesc un comentariu al lui B. DUDOT într-un articol există zece ani).


Există, de asemenea, ceea ce, în limbajul aerian, numim „pompare”:

Imagine

Imagine

Cred că sistemele utilizate în concurență, în special DPV-ul lui Jean-Pierre Boudy, pun efectiv compresorul în vid, închizând admisia de aer.


Ceva din stil se găsește într-un motor de serie preluat de motorul Renault 2.0 dCI Captain Video. (Obloane mici roșii periferice). În cele din urmă, exemplul este ales ciudat, deoarece aici este partea de evacuare care este furnizată cu celebrele clape, dar există și pentru partea de admitere : Mrgreen:.

Imagine
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: NOI TRIBURI TURBULATOR ARGENTINO




de tăietor de lemne » 17/03/09, 12:03

Flytox a scris:[...]
Există, de asemenea, ceea ce, în limbajul aerian, numim „pompare”: [...]
Uh ...:şoc:
Acolo, vorbim despre un turbocompresor, nu despre o turbină cu gaz!
Dacă urmăm exemplul ilustrat, nu există nicio șansă ca ceea ce este descris (P3> P2) să se întâmple, deoarece nu există nicio arsură care să crească „P3”? Nu prea înțeleg legătura ... :?

Flytox a scris:[...]
Cred că sistemele utilizate în concurență, în special DPV-ul lui Jean-Pierre Boudy, pun efectiv compresorul în vid, închizând admisia de aer.


Ceva din stil se găsește într-un motor de serie preluat de motorul Renault 2.0 dCI Captain Video. (Obloane mici roșii periferice). În cele din urmă, exemplul este ales ciudat, deoarece aici este partea de evacuare care este furnizată cu celebrele clape, dar există și pentru partea de admitere : Mrgreen:
Nu, exemplul videoclipului Renault DCI este un „TGV” (turbină cu geometrie variabilă). Nimic de-a face cu sistemul despre care vorbesc, care a constat în împachetarea turbo-ului în timpul fazelor de „ridicare a piciorului”, astfel încât să nu trebuiască să accelereze întregul până la reluarea clapetei de accelerație.

Sistemul TGV (apărut în Franța pe turbocompresoarele Garett de 2.1 dT Renault în anii 90) direcționează fluxul de evacuare mai mult sau mai puțin în centrul turbinei pentru a-și îmbunătăți răspunsul, în funcție de turația și sarcina motorului.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: NOI TRIBURI TURBULATOR ARGENTINO




de Flytox » 17/03/09, 22:47

Bună Bucheron
Bucheron a scris:Acolo, vorbim despre un turbocompresor, nu despre o turbină cu gaz!
Dacă urmăm exemplul ilustrat, nu există nicio șansă ca ceea ce este descris (P3> P2) să se întâmple, deoarece nu există nicio arsură care să crească „P3”? Nu prea înțeleg legătura ... :?

Fenomenul pompării poate exista pe un compresor independent de o turbină cu gaz, așa cum se menționează în § Pomparea compresorului.

Legătura este că un compresor este proiectat pentru un anumit domeniu de aplicare (debit, presiune amonte / aval, temperatură, viteză etc ... atunci când cineva chiar și-a părăsit scurt câmpul (printr-o modificare sălbatică, supapă brutală etc.). ... : Mrgreen: ) putem găsi pompare.

Bucheron a scris:.... Nu, exemplul videoclipului DCI Renault este un „TGV” (turbină cu geometrie variabilă). Nimic de-a face cu sistemul despre care vorbesc, care a constat în împachetarea turbo-ului în timpul fazelor de „ridicare a piciorului”, astfel încât să nu trebuiască să accelereze întregul până la reluarea clapetei de accelerație.


Am găsit imaginea „Aero” care se potrivește

Imagine
Aceste lame de pre-rotație obstrucționează intrarea aerului la intrarea primului stadiu al compresorului pentru a limita consumul de energie al piesei compresorului.

Pe de altă parte, nu am găsit imaginea mașinilor cu acest dispozitiv (poate nu atât de obișnuită în afara competiției : Mrgreen: )
A+
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: NOI TRIBURI TURBULATOR ARGENTINO




de tăietor de lemne » 17/03/09, 23:08

Flytox a scris:[...]
Fenomenul pompării poate exista pe un compresor independent de o turbină cu gaz, așa cum se menționează în § Pomparea compresorului.

Legătura este că un compresor este proiectat pentru un anumit domeniu de aplicare (debit, presiune amonte / aval, temperatură, viteză etc ... atunci când cineva chiar și-a părăsit scurt câmpul (printr-o modificare sălbatică, supapă brutală etc.). ... : Mrgreen: ) putem găsi pompare. [...]
Și credeți că micile aripioare ale lui Rodibruno pot fi suficiente pentru a scoate compresorul din calea sa? Sunt destul de surprins de acest lucru, deoarece obturatorul este cu adevărat minim ...
Flytox a scris:[...] Pe de altă parte, nu am găsit imaginea mașinilor cu acest dispozitiv (poate nu atât de obișnuită în afara competiției : Mrgreen: )
A+
Da, DPV ar fi putut arăta cam așa, presupun?

Foarte greu să ai imagini. La acea vreme, era un sistem foarte secret ...

Imagine
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: NOI TRIBURI TURBULATOR ARGENTINO




de Flytox » 18/03/09, 21:15

Bucheron a scris:Și credeți că micile aripioare ale lui Rodibruno pot fi suficiente pentru a scoate compresorul din calea sa? Sunt destul de surprins de acest lucru, deoarece obturatorul este cu adevărat minim ...

Este greu de spus, dar dacă ar fi fost o mare greșeală, ar fi observat rapid problema, cum ar fi performanța în cădere liberă sau zgomotul foarte ciudat, vibrațiile pe care le cunosc, sau chiar mai rău bababoum! : Mrgreen:

Aripioarele conferă o mișcare de rotație coloanei de aer la intrarea turbo-ului. De asemenea, doar inversând direcția de rotație a foii sale, vom obține altceva (schimbarea unghiului de atac). Când lucrăm la simțire (nu suntem profesioniști), înainte de test presupunem îmbunătățiri, după test evaluăm dacă funcționează sau dacă se rupe) : Mrgreen:

La turbine aerodinamice pot exista și probleme de vibrație care sunt altoite acolo, compresorul funcționează normal, dar un „accesoriu” undeva în fluxul de aer a fost modificat (chiar „minim”) și într-un anumit interval de „se folosește o rezonanță care vibrează o lamă de exemplu și compresorul se rupe! : Evil:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
rodibruno
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 157
Înregistrare: 06/11/06, 22:19
Locul de amplasare: ARGENTINA
x 6

LAGUNA V6: TESTUL TURBULATORULUI ARGENTINO




de rodibruno » 19/03/09, 04:09

Instalez un TURBULATOR într-o benzină LAGUNA V6, se pare că funcționează bine la început, dar după ce a fost deconectat de la baterie a început să funcționeze defectuos, a fumat și mi s-a sufocat lipsă, ceea ce ar putea fi cauza acestei defecțiuni ?
PRODUSE

Imagine

Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: LAGUNA V6: TESTURI ARGENTINO TURBULATOR




de Nikolaj » 08/11/17, 20:38

rodibruno a scris:Instalez un TURBULATOR într-o benzină LAGUNA V6, se pare că funcționează bine la început, dar după ce a fost deconectat de la baterie a început să funcționeze defectuos, a fumat și mi s-a sufocat lipsă, ceea ce ar putea fi cauza acestei defecțiuni ?
PRODUSE

Imagine

Imagine

Bună ziua, reprogramarea, prin controlul vehiculului de către valiza electronică ar putea rezolva problema dvs., deoarece un element nou adăugat la motorul dvs. pare să distorsioneze debitmetrul computerului, computerul se poate reseta singur, dacă software-ul său este valabil și suficient de flexibil în parametri ... Faptul că v-ați deconectat bateria, trebuie să fi jucat, dar odată cu reconectarea bateriei, aveți grijă să strângeți clemele serflex de pe tuburile furtunului de aer. .
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187