Ardeți pelete într-o sobă cu bușteni?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/11, 11:27

Am început prin a încerca orice fel de grătar de coș sau altă formă de plasă... funcționează puțin, dar fumează des... lasă cărbune în cenușă

pentru a imbunatati am adaugat un ventilator, iar din test in test am scos orice gratar: mi se pare ca cel mai fierbinte foc de forja posibil este solutia buna, si mai mult chiar arde orice: asta e. nu se limiteaza la pelete de buna calitate.

singur inconvenient sa ramai la un lucru simplu trebuie sa il inchizi cel putin o data pe zi pentru a scoate umplutura... cu extragerea automata a umpluturii devine un adevarat cazan

acest foc de forja reuseste sa arda lemnul zdrobit chiar daca nu este uscat dar asta nu se face pentru ca nu face o minune, fumeaza... ca intotdeauna este necesar sa se arda numai material uscat bun.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Ardeți pelete într-un aragaz?




de Christophe » 20/11/18, 23:53

Un bricolaj realizat în 3 minute folosind un grătar ventilator de uz casnic și o cutie de conserve pentru a arde peleți de lemn în șemineu. Desigur, este mult mai puțin plăcut decât un foc de lemne, dar într-adevăr se încălzește destul de puțin și produce mult mai puțină cenușă.

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311