Montare încălzire solară sanicube rotex 538?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 22/01/09, 19:05

O altă întrebare stupidă:
Ce este URL-ul tropical?
Mărfuri.

Jc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 22/01/09, 19:10

Ah, văzut
Este în meniu, opțiunea „copiați adresa linkului”? După ce faceți clic dreapta pe tema tropicului din dreapta sus?
JC
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/01/09, 19:24

URL = adresa de internet afișată în browserul dvs., dar o puteți avea și copiind linkul cu butonul din dreapta

(Voi șterge aceste mesaje când înțelegeți corect)
0 x
harley58
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/01/09, 12:03
Locul de amplasare: nievre




de harley58 » 22/01/09, 20:30

Mulțumesc pentru explicația DIRK PITT

Cazanul are o vechime de 3 ani, iar senzorul de temperatură ACM al cazanului se potrivește în puțul termic rotex. Pe de altă parte, tocmai am verificat circuitul și retururile radiatorului sunt conectate la roșul central al schimbătorului. Atasez o diagrama a instalatiei mele

cordialement Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Chaboum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 176
Înregistrare: 16/11/08, 01:40
x 2




de Chaboum » 22/01/09, 23:53

precizie la Manet42:
vorbești într-o postare obișnuită și spui TEM, ești sigur că ai TEM ?? pentru că un cazan nou, ar trebui să aveți mai degrabă Pelletronic plus (alb) ca mine?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Chaboum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 176
Înregistrare: 16/11/08, 01:40
x 2




de Chaboum » 22/01/09, 23:58

Despre instalarea mea cu Rotex, spune DirkPitt
sistemul „instant” de încălzire a apei calde menajere: de ce nu dacă schimburile de căldură între bobina de apă caldă menajeră și apa „moartă” din rezervor sunt suficiente pentru a transfera căldura necesară.
Într-adevăr, Christophe, apa care este deja în bobină este mai fierbinte decât cea care iese după aceea, dar la instalarea chaboum (ceea ce mi se pare corect din punct de vedere hidraulic) există o supapă termostatică la ieșire care asigură se amestecă cu apă rece din rețea pentru a face apă caldă menajeră la temperatură constantă.

Văd bine această supapă termostatică, dar la ce servește? restricționează apa fierbinte care vine la robinete la 40 ° este asta? dar pentru ce este? Întrebare de securitate? evita arsurile? pentru că indiferent dacă amestecați apă rece chiar din Rotex sau o amestecați în baie, care este diferența?
Un alt dezavantaj pe care îl văd: imposibil să ai apă peste 40 ° !! ceea ce uneori ar fi util pentru o spălare specială, dezlipire ... În plus, în baia mea am o unitate termostatică care gestionează apa pentru întreaga baie la 37 °. Deci, care este interesul acestei supape termostatice la ieșirea Rotex?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Chaboum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 176
Înregistrare: 16/11/08, 01:40
x 2




de Chaboum » 23/01/09, 00:06

Bună Harley58,

diagrama ta pare ciudată: nu ai făcut o greșeală în săgețile tale în direcția circulației apei? apa care iese din calorifere este bună în rotex, nu iese?
Mi se pare greu să înțeleg instalarea dvs.
0 x
harley58
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 21/01/09, 12:03
Locul de amplasare: nievre

re




de harley58 » 23/01/09, 00:22

Da, am rămas în direcția săgeților, radiatorul se întoarce în rotex, după ce ieșim la cazan și supapa de amestec
. Aș vrea să știu dacă acest circuit are sens.

merci
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 23/01/09, 09:17

harley58 a scris: Imagine


văzut așa cum se arată, cazanul dvs. avea 2 ieșiri separate și 2 retururi, unul pentru încălzire și unul pentru ACM?

În afară de săgețile de mers înapoi ale circuitului radiatorului la rotex, există o altă problemă hidraulică: întoarcerea radiatoarelor trebuie să meargă d'abord la supapa cu 3 căi și apoi returul cazanului trebuie încălzit în rezervor.
ar trebui să fie ca mai jos pentru tine:
Imagine
în cazul dvs. actual, returul radiatorului care trece automat în balon va fi, dacă este necesar, încălzit chiar dacă nu este nevoie.
la mijlocul sezonului, când soarele încălzește balonul, cazanul va dori să închidă V3V pentru a reduce temperatura radiatoarelor și acestea vor fi încă fierbinți prin încălzirea balonului.

faptul că tubul care vine de la întoarcerea caloriferelor intră prin roșu în loc de albastru central nu este logic, deoarece înseamnă că apa ajunge prin partea superioară a schimbătorului și iese prin partea inferioară. mai puțin bine. Acestea fiind spuse, această funcție de încălzire înapoi este puțin anecdotică în opinia mea, dar hei, există atunci la fel de mult pentru a o conecta corect.

@chaboum,

pentru supapa termostatică la ieșirea rezervorului, este aproape esențială cu acest tip de rezervor, deoarece ACM nu este extras dintr-un rezervor la o temperatură omogenă, dar apa rece este încălzită trecând-o printr-o bobină.
să ne imaginăm că balonul este la 65 ° C
nu ai mai tras apă caldă de ceva vreme.
apa de apă caldă menajeră care se află în bobină a avut timp să se aducă la temperatura rezervorului. când veți deschide robinetul cu apă fierbinte, după câteva secunde veți primi apă la 65 ° (periculoasă) pe de altă parte, continuând să trageți, veți trece la modul "normal" de încălzire instantanee de către bobină și apă va ieși, să zicem la 50 sau 55 °
supapa termostatică la ieșirea balonului va netezi totul amestecând ieșirea cu apă rece. CQFD
dacă descoperiți că 40 ° nu este suficient (găsesc și eu) reglați supapa termostatică a balonului puțin mai sus.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 23/01/09, 17:33

chaboum a scris:precizie la Manet42:
vorbești într-o postare obișnuită și spui TEM, ești sigur că ai TEM ?? pentru că un cazan nou, ar trebui să aveți mai degrabă Pelletronic plus (alb) ca mine?


Da, da, este într-adevăr cel alb care a fost livrat.
Dar, în timp ce încerc să înțeleg bine cu celelalte postări, încercasem să reconciliez cele 2 reg.
În manualul TEM, existau diagrame hidraulice cu sondele. De aici și întrebarea.
Sonda de control a cazanului este deci compensată în rotex dacă am înțeles corect.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 200