Furtună în sud-vest: situația Toulouse și Bordeaux?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 25/01/09, 21:18

Aici ! Piticul, l-am văzut la televizor, vizitând micile orașe afectate de UMP și distribuind cuvântul bun.
În spate, Borloo, uitându-se abătut (nu știu prin ce, dacă nu prin cuvintele amabile ale ghidului său?).

Sper că super ministrul Ecologiei va scoate ceva de data aceasta, din acest dezastru!
Modernizarea industriei lemnului și a derivaților săi de peleți pentru încălzire.
De data aceasta ar fi prost din nou să lăsăm putrezirea lemnului în picioare.

Ar fi un moment bun pentru a iniția un viraj hotărât de avangardă, pentru a crea o nouă economie, așa cum milioane de francezi apelează de zeci de ani ...
:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/01/09, 22:30

grelinette a scris:Acești gnomi de grădină sunt bolnavi. Chiar și în mijlocul unei furtuni, se plimbă prin grădină.


Cu cât ești mai pitic, cu atât ai mai multe șanse să treci între ramuri când copacul îți cade pe față ...

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 25/01/09, 23:07

grelinette a scris:Condoleanțe pentru gnomul din grădina vecinului!

Acești gnomi de grădină sunt bolnavi. Chiar și în mijlocul unei furtuni, se plimbă prin grădină.

Imagine
nici măcar frică, nici măcar frică!

Da, dar nimic nu-l sperie după furtună ...: Cheesy:

În caz contrar, am văzut că ai înțeles corect semnătura : Idee:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/01/09, 23:54

Bravo Remundo, precum și un mod !!

Pentru cei mai recenți, am găsit câteva videoclipuri:

http://fr.youtube.com/watch?v=_5l2LeYnu8A&fmt=18
http://fr.youtube.com/watch?v=yFYlVBK8Umg
http://fr.youtube.com/watch?v=desmbaT9aeo
http://fr.youtube.com/watch?v=CrvGDgyv52k
http://fr.youtube.com/watch?v=RT3fPw5YBXc

Imagine

Uită-te la numărul de vizualizări din 1 zi ...aparent distrugerea este mai interesantă decât construcția pentru a limita aceste dezastre (= ecologia cred)... este un fapt trist ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Furtună în sud-vest și sud. Situația Aude Aquitai




de Christophe » 26/01/09, 00:02

Flytox a scris:Există, de asemenea, o parte din acoperișul garajului care a plecat pentru a ucide un gnom de grădină la casa vecinului :se încrunta: : Mrgreen:


Mulțumesc Flytox pentru aceste fotografii! Ai avut noroc cu cele 2 mașini ale tale să spună ... de parcă arborii le-ar fi avut ... țintite dar ratate! : Cheesy:

Pentru vecinul tău trebuie să fi fost impresionant să vezi ... și fericit pentru ei că nu este mai rău ...

Altfel am crezut că ești mai „pierdut” în tufiș decât asta ... conform primelor fotografii pe care ni le-ai dat despre un alt subiect înainte de mutarea ta ... Sau mă confund?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 27/01/09, 21:35

Pentru a finaliza topo, astăzi am ocazia să traversez mai multe orașe mici de pe coasta landelor cu autobuzul. A fi la înălțime vă permite să vedeți daunele din grădini și proprietăți dintr-o privire.

Aproape toate casele / grădinile au efecte secundare mai mult sau mai puțin importante, antene sau antene parabolice pe pământ, coșuri căzute pe acoperiș, copaci rupți, acoperișuri mai mult sau mai puțin smulse, șoproane răsturnate, sere în zdrențe, semnalizare și semne publicitare complet arcuite și împăturite când nu mergeau la vecin ...

Asta ca să nu mai vorbim de pădure ... să-ți tragi moralul până la triplu zero ... există zone ... se pare că a fost un război, niște explozii sau orice altceva ... de pustiire în măsura în care ochii pot vedea.Imagine

Puțină consolare, marea era superbă ca de obicei.

Un lucru grozav este că există ajutor reciproc între vecinii care nu se cunoșteau neapărat și căruia îi va împrumuta generatorul, prelata sau drujba sau chiar va veni să vă ajute să îndepărtați ramurile, va organiza transfer de congelatoare către cineva care are un generator ... și de bună dispoziție! :P Oferă speranță omenirii : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/01/09, 22:57

Da, este bine cunoscut: "Avem nevoie de un război bun ..."
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 28/01/09, 06:36

oliburn a scris:un dezastru și toată lumea devine drăguță, de ajutor ...
ciudat acești oameni ... nenorocirea îi face frecventabili !!!


si mai putin idioti !!!

:strigăt: : Mrgreen:
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/01/09, 21:11

Flytox a scris:Un lucru grozav este ajutorul reciproc între vecinii care nu se cunoșteau neapărat ... : Mrgreen:

Este foarte adevărat!
Înapoi acasă, în sud-est, când am avut toată zăpada la începutul lunii, toată lumea a ieșit să îndepărteze zăpada în fața casei și oamenii s-au întâlnit și au vorbit între ei, apoi s-au ajutat.

Mi-am întâlnit vecinii pe care i-am cunoscut de peste un an fără să fi vorbit vreodată cu ei. Ne dăm reciproc un mic val cu un zâmbet. Zăpada ne-a permis să ne cunoaștem și să ne vorbim cu bună dispoziție.

Deoarece majoritatea angajaților nu au putut ajunge la munca lor, se pare că zăpada a fost un dezastru economic pentru companii: cum ar fi, natura ne amintește că economia și solidaritatea sunt uneori opuse.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/01/09, 23:44

Bucheron a scris:Da, este bine cunoscut: "Avem nevoie de un război bun ..."


Oh, da, nu știu exact la ce răspundeți dragi Lemnar, dar este adevărat că un „război bun” este un exemplu „bun” de „umanitate”!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 71