Furtună în sud-vest: situația Toulouse și Bordeaux?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 31/01/09, 20:11

Din punct de vedere forestier, situația este mult mai rea decât în ​​timpul furtunii de la sfârșitul anului 99.
În 99, a existat o piață foarte exigentă pentru lemn, astăzi situația economică este foarte sumbru, ca să spunem cel puțin, și dacă este posibil din punct de vedere tehnic să recoltăm o bună parte din acest lemn , imposibilitatea eliminării acestuia este destul de descurajantă.

În plus, natura perisabilă a acestei specii (pinul maritim) înseamnă că avem cel mult 4 luni (și mai degrabă 3) pentru a realiza o posibilă recuperare și ar fi nevoie de o doză sacră de optimism pentru a crede că o schimbare economică are loc până atunci!
Industria lemnului din Landes înclină, de asemenea, spre compensarea pierderilor, conștientă de această realitate: vom vedea dacă este considerată la fel de bine ca băncile ...

Se spune că un oficial guvernamental a declarat că era urgentă necesitatea decretării unui plan de energie lemnoasă și transformarea vânturilor în pelete. Această declarație omniprezentă a determinat în mod evident o reacție puternică din partea unui lider al uniunii forestiere din sud-vest.
Nu de la copacii adulți victima furtunii putem spera să producem pelete, acestea fiind concepute inițial pentru a absorbi stocurile de rumeguș (materie primă gratuită) produse de gaterele.
Această producție de pelete este atât de dependentă de cea a gaterelor, încât, din cauza încetinirii bruste a activităților de tăiere, există în prezent o tensiune în aprovizionarea utilizatorilor cu pelete și bușteni densificați. Pentru cei care ard aceste tipuri de bușteni, există o modalitate de a recurge la bușteni convenționali, pentru proprietarii de sobe sau cazane pe pelete poate fi o problemă ... Dacă lucrurile nu evoluează pozitiv, va fi o contra-reclamă industria peletelor va avea dificultăți de recuperare.

Este interesant de observat că până foarte recent producția de pelete depășea în mare măsură consumul: cum ar fi ce este întotdeauna întâmplător să atragem certitudini din extensia unei curbe de date. Este totuși un exercițiu practicat foarte frecvent.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 14/02/09, 10:20

Christophe a scris:
Bucheron a scris:Da, este bine cunoscut: "Avem nevoie de un război bun ..."


Oh, da, nu știu exact la ce răspundeți dragi Lemnar, dar este adevărat că un „război bun” este un exemplu „bun” de „umanitate”!
La Flytox chiar deasupra ...

Știm de foarte mult timp că cel mai bun mod de a uni grupurile umane este de a le oferi un adversar comun ... :|
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Dany Dutheil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 08/03/07, 15:46

Furtuni centenare bilunare în sud-vest și în alte părți




de Dany Dutheil » 10/06/09, 15:20

Tocmai Christophe, vorbești despre turbine eoliene ... Furtunile pe care le avem la fiecare două săptămâni și vântul nou (nu am văzut niciodată atât de mulți cât de doi / trei ani) mă fac să mă gândesc serios la turbine eoliene ... Știi unde suntem? Turbine eoliene destinate persoanelor fizice, pe care să le puneți pe acoperiș când aveți amprentă mică? Sfaturi, sugestii, sfaturi, link-uri utile ???

Vă mulțumim și planificați un șir mic pentru a vă pune sub pălării pentru luna august!

dany
0 x
Condoleanțe celor care nu pun întrebări!
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 10/06/09, 15:31

Bună Dany!

Deoarece sunteți nou în materie de economie, un sfat, vă voi oferi cu plăcere, în partea de sus a ferestrei există o cutie prevăzută pentru a face cercetări despre economie ...


Trebuie să vă reîncadrați urgent avatarul, fotografia este atât de mare încât afișajul este complet încurcat, nu mai mare decât celelalte, îl rog pe Christophe să aibă grijă de el dacă doriți?
pentru a face acest lucru trebuie să aveți câteva noțiuni de redimensionare în ceea ce privește fotografiile ....

Tastați cuvântul turbină eoliană și răspunsurile vă vor veni!

Salutări de la Lietseu, pisica economică ....

www.econologie.com/forums/an-aerogenerator-with-vels-l-eolienne-au-clou-t6261.html -

www.econologie.com/forums/aerogenerator-with-voiles-de-charles-sarazin-it-is-gone-t6740.html

Iată deja două dintre care au o altă referință, dar care au marcat site-ul economiei ...
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Dany Dutheil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 08/03/07, 15:46




de Dany Dutheil » 10/06/09, 15:42

Ei bine ... nu ai fi putut să-l ratezi pe bicicleta mea Pierre! Mulțumim pentru sfaturi Lietseu dar Nu știu cum să fac tot ce-mi spui... Ei bine, ștergem, învăț și încep din nou mai târziu ... Pfouuu! cat de greu este sa intri in inalta tehnologie!
0 x
Condoleanțe celor care nu pun întrebări!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79314
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 10/06/09, 15:45

Am redimensionat avatarul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 10/06/09, 17:12

În numele tuturor ...


Imagine
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 128