Planeta Pământ supraaglomerat?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 07/07/09, 16:03

Flytox a scris:Aceste cifre nu erau fanteziste acum treizeci de ani în mai multe țări africane negre din regiuni oarecum îndepărtate. Am primit aceste informații de la unchiul meu care la acea vreme lucra la ONU în domeniul asistenței pentru dezvoltare. Sper doar că aceste numere nu vor mai fi relevante ....:strigăt:

În ceea ce privește suferința, este într-adevăr neexprimat în același mod, diferențele culturale există. Suferința este aceeași ..... oricare ar fi originea ta etnică, geografică sau culturală. Ați avut o ilustrare bună a acesteia zilele acestea pe Arte cu un reportaj Chai plus sau în Indonezia (Java, Sumatra, Borneo?) Cu cântăreața Zazie care a „descoperit” un clan de „sălbatici” pierduți în pădure.

În timp ce Zazie cânta la chitară „sălbaticul” ... s-a gândit la cei 2 copii pe care i-a pierdut și a plâns ....


:şoc: :şoc: :şoc: :strigăt:

Nu stiu unde era unchiul tau, dar asta nu am vazut (in urma cu mai putin de zece ani) in Guineea, pentru ca asa-zisa medicina "traditionala" este inca destul de puternica. Pe de altă parte, am văzut relativ puține decese de copii, o mulțime de avorturi spontane sau nașteri rele...

orice s-ar întâmpla, limitarea numărului de nașteri pe femeie nu ar rezolva problema, nu??

Sper sincer că cifrele pe care le-ați dat sunt cifre din trecut .... :strigăt: dar în Africa lucrurile nu se mișcă la fel de repede ca aici.

mai ales când „albii” folosesc aceste populații pentru a-și efectua testele reale de medicamente noi...

(exemplu: știți că pilula de avort a fost testată timp de 10 ani în Africa de Vest pe populații întregi și că a provocat sute de decese înainte de a fi comercializată în Europa în versiunea sa finală beta??)
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 07/07/09, 18:12

marieagnes a scris:mai ales când „albii” folosesc aceste populații pentru a-și efectua testele reale de medicamente noi...

(exemplu: știți că pilula de avort a fost testată timp de 10 ani în Africa de Vest pe populații întregi și că a provocat sute de decese înainte de a fi comercializată în Europa în versiunea sa finală beta??)

Apropo, un film frumos și dur:
Imagine

Pentru a vedea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/07/09, 21:24

orice s-ar întâmpla, limitarea numărului de nașteri pe femeie nu ar rezolva problema, nu??

Contribuie mai degrabă la limitarea problemei decât la rezolvarea ei cu adevărat. Salvează-te de suferință și limitează puțin sărăcia. Se menține astfel cercul vicios în care găsim dezamăgire, analfabetism, supunerea femeilor, sărăcie, natalitate „anarhică”, malnutriție, o parte din populația adultă cu dizabilități (reducerea malnutriției), corupție etc....

mai ales când „albii” folosesc aceste populații pentru a-și efectua testele reale de medicamente noi...

(exemplu: știți că pilula de avort a fost testată timp de 10 ani în Africa de Vest pe populații întregi și că a provocat sute de decese înainte de a fi comercializată în Europa în versiunea sa finală beta??)

Îmbracă-te în alb pentru a face o porcărie ..... :şoc: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:
A rămas nepedepsită această poveste?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 18/07/09, 17:57

Flytox a scris:Îmbracă-te în alb pentru a face o porcărie ..... :şoc: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil: : Evil:
A rămas nepedepsită această poveste?



Uh, onoarea ta, alb, nu este „culoarea” de doliu în Africa ???

Și atunci, oare Hristos (pacea fie cu sufletul lui) nu a spus, „acestea sunt morminte albite” când vorbea despre o anumită castă de negustori „covoare” ai vremii sale...poate miturii asasinii în alb (farmaciștii diavolului) nu-i asa indoielnic....hummm!

Meowuuu?
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 18/07/09, 22:06

Bonsoir,

Nu este nevoie de un virus pentru a reduce populația mondială, dezvoltarea, care mă îndoiesc că este durabilă, va avea grijă de ea.

Creșterea Indiei a scăzut la 6,7%, dar guvernul speră să o readucă la 9% cât mai repede posibil. China este pe cale să-și facă 8% anul acesta; chinezii cumpără mai multe mașini pe lună în acest moment decât au făcut americanii în cea mai bună perioadă a lor.

Prin urmare, va fi nevoie de energie pentru a alimenta toate acestea; pe măsură ce puterea de cumpărare crește, aceste populații vor dori să trăiască în Occident, care le poate învinovăți.
Așa că vom avea nevoie de multă carne de vită și produse manufacturate.

Gazele cu efect de seră și războaiele care inevitabil vor fi declanșate pentru controlul scăderii combustibililor fosili vor fi suficiente pentru a decima umanitatea;
Săracii și bogații vor fi în aceeași barcă.

De asemenea, trebuie să vă amintiți că sunteți încă cineva bogat.
Cel mai sărac dintre francezi este bogatul unui african sau al unui indian
care câștigă 3 euro pe zi pentru a face inginerie inversă computerelor occidentale, cu mâinile goale și fără nicio protecție pentru sănătatea lui.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 19/07/09, 12:39

Sunt de acord cu tine, m-am certat doar despre virusi pentru ca asta a fost punctul discutat.
Scrii:
Săracii și bogații vor fi în aceeași barcă.

Există încă o diferență care, îmi veți acorda, nu este banală: nu vor fi de aceeași parte a armei.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 19/07/09, 22:20

Ahmed a scris:.
Există încă o diferență care, îmi veți acorda, nu este banală: nu vor fi de aceeași parte a armei.


Total de acord, dar .............
Istoria, după părerea mea, ne învață că nu pușca îi face pe câștigători, ci numerele!!!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 19/07/09, 22:40

:? într-un război nu există câștigător ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 19/07/09, 22:45

„Istoria, după părerea mea, ne învață că „puterea de foc este cea care decide rezultatul bătăliilor și nu numărul combatanților.
Totuși, dacă lupta are loc pe alt teren, este posibil ca superioritatea armamentului să nu fie decisivă...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/07/09, 23:03

În plus, dacă armamentul este superior, este mai scump, este necesar să se pună la punct o logistică semnificativă pentru a aduce muniția și piesele pe câmpul de luptă.
În cele din urmă, dacă acest lucru devine prea costisitor în viețile oamenilor pentru anumiți beligeranți, se va întâmpla ca în 1945 în Japonia. Vom folosi arme de distrugere în masă, nucleare, chimice sau bacteriologice...
Nu cred că regulile războiului convențional vor fi respectate atunci când statele vor fi încolțite.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163